Dovolená

Krásné moře a bydlení za hubičku. Oblíbená destinace Čechů je letos opět v kurzu

Před několika lety bylo Bulharsko turisticky téměř zapomenuté / Depositphotos
Toužíte po levné dovolené, která ale bude zaručeně příjemná, co se počasí i mořské vody týče? Vyzkoušejte Bulharsko. Tradiční a stále oblíbenější destinace našich turistů. Co se cen týče, může mu v sezoně konkurovat jenom Chorvatsko a Tunisko. A to i přes nárůst cen z posledních let.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. června 2020   |   16:55

V Bulharsku najdete skoro nejlevnější opravdu teplou dovolenou. Před několika lety bylo Bulharsko turisticky téměř zapomenuté, a tak se ceny za ubytování i za jídlo pohybovaly velmi nízko. Nyní se sice neustále zdražuje, ale pořád je zde dost lacino i na české poměry. Proč byste se měli vydat právě do Bulharska? Tady je pár důvodů.

Příjemné klima

V Bulharsku je v podstatě kontinentální podnebí. To znamená teplá léta a studené zimy. Většinu českých cestovatelů zajímá oboje. Do Banska se v zimě jezdí lyžovat, ale v létě si můžete u Černého moře užít krásné koupání.

Do Bulharska se Češi stále rádi vracejí

Úžasné moře a čisté pláže

Moře je v létě teplé a nemusíte se bát ježků nebo medúz. Je mírně slané a velmi průzračné, takže můžete při šnorchlování pozorovat mořský život. Dvanáct pláží bylo vyznamenáno ceněnou modrou evropskou vlajkou. Většinou jsou písečné s pozvolným vstupem do moře, bez poplatku, platí se pouze pronájem lehátek a slunečníků, cena se v různých letoviscích liší. 

Bulharsko je v Evropské unii

Z členství Bulharska v Evropské unii plyne pro české cestovatele řada výhod. V podstatě máme nyní všichni v Bulharsku stejná práva, takže se různá právní nebo zdravotní nebezpečí snižují na minimum. Navíc má Česko v Bulharsku kromě ambasády i dva další konzuláty. Kontrola na hranicích už je velmi formální.

Bulharsko není daleko

Při troše dobré vůle se na místo dá dojet za jeden den vlastním autem nebo autobusem. Cesta autem ani autobudem však není úplně příjemná a odpočinková. Rozhodně lze tedy doporučit přepravu letecky. Než letušky pořádně rozdají svačinu a nápoje, jde se na přistání. 

Dobře se domluvíte

Bulharština je slovanský jazyk, takže není riziko, že byste se nedomluvili. Kdo měl ve škole ruštinu, ten má radost, že rozumí nápisům azbukou. Na spoustě míst se běžně potkáte s češtinou. Jediné, co působí trochu nepříjemnosti, jsou bulharská gesta hlavou. Pokud budete nadšeně kývat, že rozumíte, budou Bulhaři zmatení, protože to znamená pravý opak než jsme u nás zvyklí. 

Krásná krajina

Jestliže není vaším cílem jen zabrat pěkné místečko na písku u moře a pak se z něj nehnout, jistě si všimnete, že Bulharsko je prostě krásná země. Kolem pobřeží jsou husté borové a dubové lesy a ve vnitrozemí můžete obdivovat malebné hory.

Gastronomie

V Bulharsku si můžete během pobytu dopřát i místní jídlo a pití dle chuti. Kombinace středoevropské a orientální kuchyně je pro většinu turistů velkým lákadlem a ceny jsou zde velmi příznivé. Nemusíte se ani příliš obávat pověstných střevních potíží, a když náhodou přijdou, jsou spíše z přejedení než že by nějak souvisely s nedostatečnou hygienou.

Co v Bulharsku navštívit?

Resort Zlaté písky

Největším lákadlem jsou čtyři kilometry jemného, světle zlatého písku. Ideální místo pro rodiny s dětmi. Pláže mají prestižní evropské vyznamenání Modrá vlajka, které zaručuje kvalitu a čistotu zdejších pláží.

Klášter Aladža

Nachází se asi 4 km od Zlatých písků a je to jeden z mála dochovaných skalních klášterů. Je to doslova oáza klidu, a rozhodně stojí za to se sem zajet podívat. Objevíte zde možná úplně jiné Bulharsko. Za zmínku stojí i to, že s výzkumem okolí kláštera začali koncem 19. století čeští archeologové bratři Škorpilovi.

Rilský klášter

Nejznámější a největší bulharský klášter, který je rovněž pod záštitou UNESCO, patří pravoslavné církvi. Obrovský komplex překvapí čtyřpatrovými budovami a nádvořím s kostelem. Jediná věc, která nebyla v 19. století zničena požárem a dochovala se v původním stavu je věž z 14. století. Pří prohlídce můžete obdivovat nádvoří kláštera, bývalou kuchyni, celkovou architekturu a k dispozici je i muzeum. Ovšem do podloubí a vyšších pater se dostanete pouze v případě, že si v klášteře sjednáte ubytování.

Další zajímavé články
Reklama