Dovolená

Chystáte se do Bulharska? Úchvatná místa, která se byste při své cestě rozhodně neměli minout

Bulharsko nabízí nádhernou přírodu i ve vnitrozemí / Shutterstock
Země plná kontrastů, jež si většina Čechů pamatuje především, jako hlavní dovolenkovou destinaci v období socialismu, se opět dostává na výsluní. Bulharsko má skutečně co nabídnout, krásné písečné pláže, vyhřáté Černé moře i historická města s tajemnou atmosférou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

31. července 2019   |   07:03

Bulharsko je krajinou, která nabízí vše pro milovníky bezstarostné dovolené za výhodné ceny. Seznamte se se zajímavými místy, které byste na svých cestách neměli vynechat.

Půvabný Nesebar 

Městečko Nesebar leží přibližně 30 km severně od Burgasu a díky úžasné kombinaci historických památek, nejrůznějších architektonických stylů, písečných pláží a čistého moře, patří k nejoblíbenějším letoviskům. Mnohými cestovateli je také považováno za nejkrásnější bulharské městečko, kde si své najde opravdu každý. Obdivovat zde můžete byzantské kostely, staré baziliky, hradby a Biskupský palác, který je největším turistickým lákadlem.

Krásné písečné pláže, vyhřáté Černé moře i historická města s tajemnou atmosférou

Historické centrum

Historické centrum se nachází na kamenitém výběžku, který s pevninou spojuje jen úzká šíje. Dlážděné uličky a domečky jako z pohádky, dodávají městečku Nesebar nenapodobitelné kouzlo. U vchodu do starého města vás uvítá dřevěný větrný mlýn. Kromě desítek kostelů, určitě stojí za návštěvu i starý rybářský přístav nebo zbytky původních hradeb.

Rilský monastýr 

Největší a nejznámější bulharský klášter, Rilský monastýr je nečekaně velký komplex budov. Čtyřpatrové stavby s verandami obklopují nádvoří, na kterém stojí kostel a věž. Všude kolem šumí lesy pohoří Rila. Obehnaný mocnými zdmi vypadá nejslavnější pravoslavný klášter v Bulharsku jako tvrz. Uvnitř chrámů se nachází spousta pokladů. Obdivovat můžete třeba první bulharský glóbus, vzácné ikony, staré zbraně či třpytivé cennosti v chrámové pokladnici. 

Můžete se zde i ubytovat

Jedinou původní dochovanou částí ze 14. století je věž Rilského kláštera. Většina budov pochází z přestavby, jelikož ty původní byly zničeny devastujícím požárem v devatenáctém století. Vstup do areálu Rilského monastýru je bezplatný. Platí se jen vstup do muzea a na věž. V klášteře se můžete dokonce i ubytovat a vyzkoušet si tak, jak vypadá život mnichů. Spát budete totiž přímo v sešlých mnišských celách.

Skalní kostely Ivanovo

Na severovýchodě Bulharska najdete poblíž vesnice Ivanovo komplex kostelů, kaplí, klášterů a sklepů, které jsou všechny vybudované ve skalách v přírodních i umělých jeskyních. Celý komplex kostelů, z nichž většina pochází ze 12. až 14. století působí velmi impozantně. Byly to právě fresky a vnitřní výzdoba skalních kostelů, díky nimž byl klášterní komplex roku 1979 zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nejkrásnější pláž

Bulharsko je mezi Čechy stále oblíbenější. K výběru letní dovolené v této destinaci přispívají i krásné písčité pláže. Mezi ty nejpůsobivější dozajista patří místy až 150 metrů široká pláž u letoviska Albena. Pokrytá jemným pískem s velmi mírně se svažujícím vstupem do moře, chráněná z jihu i ze severu zalesněnými kopci, vytváří ten správný umělecký dojem a je oprávněně považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě. Současně také nabízí ideální podmínky pro veškeré vodní sporty a pobřeží tak můžete pozorovat třeba z windsurfu.

Další zajímavé články
Reklama