Dovolená

Poznejte nejteplejší riviéru chorvatského pobřeží a skutečný skvost Jadranu

Neretvanský a Malostonský průliv mezi sebou ukrývají skutečný skvost, kterým je poloostrov Pelješac / Depositphotos
Chystáte se letos do Chorvatska? Dobrá zpráva pro Čechy je, že některá místa se díky koronakrizi změnila v cenový ráj. Teď už stačí vybrat to správné místo a můžete vyrazit. Co třeba poloostrov Pelješac? Riviéra Pelješac je nejteplejším místem chorvatského přímoří a rozhodně vás nezklame.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. června 2020   |   09:07

Neretvanský a Malostonský průliv mezi sebou ukrývají skutečný skvost, kterým je poloostrov Pelješac. Jedná se o druhý největší poloostrov v chorvatském Jadranu. Táhne se od Stonské šíje až k mysu Lovište a má vynikající středomořské podnebí.  

Výjimečná vinařská oblast

Milovníci dobrého vína si na Pelješaci přijdou na své. Podél pobřeží se táhnou vápencové a poměrně vysoké hřebeny a mezi nimi se ve středu poloostrova rozkládá úrodná nížina proslulá nejlepšími druhy chorvatské vinné révy. Odtud pochází proslulá značková vína Dingač a Postup. Značkový Dingač náleží mezi deset nejlepších odrůdových vín na světě.

Pelješac to je přívětivé klima, nádherná příroda a výborné víno

Nádherné pláže

Opravdu nádherné pláže najdete po celém pobřeží. Ty nejkrásnější pak naleznete v letovisku Orebić. Úsek mezi městečky Orebić a Viganj je tím nejkrásnějším pobřežím celého poloostrova a na koupání zde nezapomenete. Velmi pěkné pláže se nacházejí i ve městech Kučište a Lovište. Báječné pláže objevíte i na jižním pobřeží v malých letoviscích Žuljana a Trstenik. Vyhlášená je pláž Prapratno, která patří mezi nejkrásnější v jižní Dalmácii.

Orebić

Městečko Orebić je centrem cestovního ruchu. Návštěvníky lákají nejen krásné pláže, malebné zátoky, křišťálově čisté moře a nedotčená příroda. Orebić je kolébkou námořních kapitánů, jejichž domy, obklopené zahradami s exotickými rostlinami, jsou velmi malebné.  Blízko Orebiće je nejvyšší vrchol Pelješace, Sveti Ilija, ze kterého se naskýtá krásný výhled na okolní ostrovy. Oblíbeným a často navštěvovaným místem je goticko-renesanční františkánský klášter Panny Marie Andělské z roku 1470. Po staletí se sem přicházeli modlit námořníci a kapitáni, aby je ochránila před ztroskotáním, piráty a jiným neštěstím. Klášter se nachází na blízkém vrchu a jsou z něj krásné výhledy do krajiny na Pelješacký kanál a ostrovy Mljet, Korčula a Lastovo.

Ston

Městečko Ston je zdánlivě bezvýznamné místo. Kdo by také čekal ve zdejší dosti fádní krasové krajině něco mimořádného. A přece je Ston pravý skvost, město, které významně ovlivnilo hospodářský, a tím i politický vývoj v Dubrovnické republice. Ston, resp. jeho saliny byly jedním z hlavních zdrojů ohromného bohatství tohoto miniaturního státu. A nebyly to saliny jen tak ledajaké, byly největší v jižní polovině Jadranu. Sůl se tu podle archeologických nálezů těžila již v prvním tisíciletí př. Kristem. 

Cestování

Celým poloostrovem vede dobrá asfaltová silnice zvaná Pelješacká transverzála, a to od Stonu do osady Lovište (ze severního pobřeží k ní vede spojka z letoviska Trpanj. Z výše položených úseků silnice jsou nádherné výhledy. 

Pokud chcete ušetřit čas, použijte trajekt Ploče - Trpanj (plavba tvá 80 minut). Obohatíte tak svou dovolenou o zajímavý zážitek a ještě ušetříte čas, protože transverzála je sice pěkná, ale vzhledem k terénu nepříliš rychlá.

Další zajímavé články
Reklama