autor Jitka Jarošová
07. dubna 2020 | 12:45
Česká republika je krásná země a snad jen moře a pouště scházejí, aby mohla její příroda nabídnout skutečně všechno. Podívejte se s námi na pár míst, která rozhodně stojí za návštěvu.
Prokopské údolí
Pražská kotlina ukrývá řadu přírodních rezervací. Jednou z nich je i Prokopské údolí, které proslulo díky slavnému paleontologovi Joachimu Barrande, který zde zkoumal prvohorní naleziště. Dnes je údolí oázou klidu a častým cílem cyklistů, in-line bruslařů i pěších turistů. Z okolních skal máte nádherný výhled na pražské panorama Pankráce a Kavčích hor. Pokud proniknete hlouběji do přírodní rezervace, nevynechejte zdejší jezírko a tunel, kde žijí netopýři. I když ti, ač za to tak úplně nemohou, nemají zrovna v této době tu nejlepší pověst.
Adršpašské skály a Teplické skály
Adršpašské skály a Teplické skály jsou součástí Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály vyhlášené roku 1933 k ochraně těchto zachovalých skalních měst. Rezervace se nalézá mezi obcemi Adršpach a Teplice nad Metují a vrcholem Čáp ve Východních Čechách. Adršpašské skály jsou od Teplických oddělené 7 km dlouhou Vlčí roklí. Najdete v nich až 90 m vysoké skalní věže, hluboké soutěsky, jezírka i vodopád. Oblastí vede zpoplatněná stezka pro turisty. Teplické skalní město se rozkládá podél Skalního potoka. Kolem toho vede, rovněž zpoplatněná okružní stezka. Oblast Supích skal a vrcholu Čáp však zpoplatněná není. Adršpašské a Teplické skály jsou se svými stovkami skalních věží i vyhledávaným horolezeckým terénem.
Nejvyšší vodopád
V nejvyšších horách Česka leží i Pančavský vodopád, který je nejvyšším u nás. Jeho kaskády měří 250 metrů. Pokud se půjdete podívat na prameny Labe po červené turistické značce z Bedřichova přes Labskou boudu, dojdete k vodopádu z vrchu a z Ambrožovy vyhlídky se vám otevře úchvatný pohled na Labský důl, Kozí hřbety a Lysou horu.
Prachovské skály
Nejslavnější skalní město Čech přitahuje turisty i horolezce. Skalní uskupení rozmanitých pískovcových útvarů a přírodní rezervace se rozkládá zhruba 5 km severozápadně od Jičína. Každého musí ohromit rokle Císařská chodba či Vyhlídky Míru a Českého ráje. Celá oblast je dobře přístupná autem, autobusem i pěšky. Turistická sezóna trvá od začátku dubna do konce října. Přístup do skal je ovšem zpoplatněn. Uprostřed skalní oblasti se nachází přírodní koupaliště Pelíšek. Zajímavá je též zřícenina malého skalního hradu Pařez v severozápadní části Prachovských skal, chráněná coby kulturní památka.
Pravčická brána
K největším a nejznámějším přírodním zajímavostem Česka patří bezesporu pískovcová Pravčická brána, jedna z nejvyšších přírodních skalních bran v Evropě. Na vrchol se sice nedostanete, ale její krásu můžete obdivovat z okolních vyhlídek. Skalní útes je symbolem národního parku České Švýcarsko. A jak se sem dostanete? Na výběr máte dvě přístupové trasy. Kratší a strmější stezka začíná v obci Hřensko. Druhou možností je cca 6 km dlouhá trasa začínající na Mezní Louce a vedoucí lesem po Gabrielině stezce.
Křivoklátsko
Unikátní krajina skal a lesů, kam už za Přemyslovců jezdila šlechta na lovy, je biosférickou rezervací UNESCO. Typické jsou tu strmé rokle a sutě se smíšeným lesem. V údolí Berounky se nacházejí výrazné skalní útvary (Čertova skála). Příznivé klima napomáhá k životu mnoha zvířatům (jeleni, ledňáček, čáp černý, sovy, rak kamenáč). Půvabné okolí Berounky proslavil nezapomenutelným způsobem ve svých knihách spisovatel Ota Pavel.