Ven z města

Poznávat nejkrásnější místa naší republiky můžete i z karantény

Boubínský prales je největší nedotčená plocha původního lesa ve střední Evropě / Depositphotos
To že jsme v současné době převážně v domácí karanténě, neznamená, že nemůžeme poznávat nejkrásnější místa naší republiky alespoň virtuálně. Určitě se najdou místa, kam jste se již chystali, ale z různých důvodů z toho nakonec sešlo. Postupně vám představíme nejkrásnější místa naší republiky, která můžete zatím poznávat z pohodlí domova.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. března 2020   |   11:57

Dnes se podíváme do Národní přírodní rezervace Boubínský prales. Ta byla vyhlášena už v roce 1858 a patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy. Na jejím území se nacházejí stromy staré až 500 let. Zdejší chráněný bukosmrkový porost tvoří jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit Evropy. 

Rozhledna Boubín

Jedna z nejhezčích rozhleden u nás se nachází na stejnojmenném kopci na Šumavě. Jen z málokterého místa  u nás je vidět téměř 200 km vzdálené Alpy. Toužíte-li se rozhlížet, musíte vyšlápnout 109 dřevěných schodů rozhledny.  Po jejich zdolání se vám otevře výhled na celé panorama Šumavy i do vnitrozemí. A jak jsme již zmínili, budete-li mít dobré atmosférické podmínky, uvidíte i štíty vzdálených Alp. 

Národní přírodní rezervace Boubínský prales patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Šumavy

Zajímavosti

Rozhledna Boubín, která leží v unikátním ekosystému Boubínského pralesa, zde stála od roku 1878 až do 70. let 20. století a připomínala spíše dřevěný triangl. Ta současná, která vzbudila velkou nevoli u ochránců přírody, byla oficiálně zpřístupněna 3. června 2005, neoficiálně byla však navštěvována již před otevřením. Její výstavba byla doprovázena problémy s ochránci přírody, stavební firma byla nucena materiál na stavbu na vrchol Boubína přesouvat převážně za pomoci koní.

Naučná stezka

Samotná stezka vede po obvodu uzavřeného pralesa. Těšit se můžete na krásnou šumavskou přírodu, dozvíte se něco o zdejší historii, spatříte staleté velikány, stromy s chůdovými kořeny i pozůstatky Krále smrků. Její délka je 4 km a na trase nalezneme 9 zastávek s informačními panely. Dozvíme se z nich o historii Boubína, Boubínského jezírka, vzniku a vývoji přírodní rezervace a pralesa, místní flóře i fauně. Panely jsou (na Šumavě tradičně) celodřevěné, takže pěkně splývají s přírodou.

Co byste měli vědět?

Prales Boubín

Je největší nedotčená plocha původního lesa ve střední Evropě, s porosty smrku, jedle a buku. Rozkládá se na západním svahu hory Boubín. Některé vzácné stromy zde dosahují věku 300 až 400 let. Je to území velmi cenné pro vědecký výzkum, který je zde prováděn již déle než sto let.

Boubínské jezírko

Leží 925 m n. m. a jedná se o uměle vytvořenou vodní nádrž pro plavení dřeva z místních lesů do sklárny v Lenoře. Bylo vybudováno již v roce 1836. Jezírko má rozlohu 0,37 hektarů a dosahuje hloubky až 4 metry.

Jelení jezírko

Jelení jezírko se nachází na žluté turistické trase zhruba 1,5 km od obce Jelení. Jde o uměle vybudovanou retenční nádrž pro zvýšení stavu vody Schwarzenberského kanálu.

Král smrků 

Král smrků, někdy nazýván králem Šumavy, byl legendární, 440 let starý, hojně navštěvovaný boubínský gigant. Dosahoval výšky 57 m, obvodu kmene 5,08 m při průměru kolem 1,6 m. Postupně jej napadla hniloba, uschl a v roce 1970 padl při vichřici. Pád smrku přispěl k uzavření srdce pralesa veřejnosti. 

Boubínský prales je vzhledem k množství tlejícího dřeva a vysoké vzdušné vlhkosti mimořádně cennou a jedinečnou lokalitou. Patří k našim nejvýznamnějším a nejlépe prozkoumaným mykologickým lokalitám a několik druhů hub nikde jinde u nás nenajdete.

 

Další zajímavé články
Reklama