Pobyt

Poznejte Karpacz, horské městečko v polské části Krkonoš

Karpacz má rozhodně co nabídnout / Depositphotos
Slyšeli jste někdy o polském městě Karpacz? Nééé? Nevadí, všechno se dá dohnat, zvláště pak, když se jedná o jedno z nejzajímavějších horských městeček u našich polských sousedů. Navíc, leží Karpacz hned za hranicemi, a to znamená, že se nemusíte trmácet nikam daleko a přesto si můžete dopřát příjemný pobyt prakticky v kdykoliv v roce. Polsko obecně má mnoho krás a my Češi tuto zemi pořád poznáváme.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

14. listopadu 2019   |   13:20

Karpacz je lázeňské a lyžařské středisko na severním úbočí polských Krkonoš v Dolnoslezském vojvodství. Leží v těsném sousedství Sněžky, takže z České republiky je sem co by kamenem dohodil. Horské městečko se nachází v nadmořské výšce od 480 do 885 metrů, což jasně dokládá celkový horský ráz. Udělejte si výlet jehož cílem bude právě Karpacz.

Karpacz má rozhodně má co nabídnout

Městečko vzniklo díky železné rudě

První zmínka o Karpaczi pochází z roku 1599, a to v souvislosti s těžbou železné rudy. Cestovní ruch se zde naplno rozjel až v roce 1895, kdy byla dokončena železnice a město se stalo mnohem dostupnější. Dnes zde žije zhruba 5 tisíc stálých obyvatel, které doplňují návštěvníci nejen z Polska. Karpacz jim rozhodně má co nabídnout a nejde jen o samotnou malebnost horského městečka. Ostatně, můžete posoudit sami.

Lázně přímo pod horami

Karpacz je lázeňským horským střediskem. Minerální voda je v těchto místech zmiňována již v roce 1580, tedy ještě dříve, než samotné město. Zdejší léčivou vodu můžete samozřejmě ochutnat. Při pobytu si rozhodně projděte lázeňský park, kde je unikátní květinová výzdoba, jezírko a celkově zajímavá architektura. Místní lázně v minulosti navštívili např. skladatel J. W. Goethe, pruský král Fridrich Vilém III., spisovatel Alois Jirásek nebo britský politik Winston Churchill.

Horský ráz centra města

Centrum města je pro dopravu uzavřeno. Je zde pěší zóna, což má své nesporné výhody. Můžete se nejen v klidu procházet, ale i obdivovat horský a historický ráz zdejších domů a uliček. Vždy v pravé poledne se z radnice Kowary ozývá troubení na trubku, takže se nenechte vynést z míry. Pěší zóna je obecně hodně atraktivní. Málokteré město má tak zachovalý typický ráz.

Zajímavostí je celá řada

Karpacz se může pochlubit i dalšími zajímavostmi. Prohlédněte si zachovalou bývalou železniční stanici, skokanský můstek Orlinek, symbolický hřbitov obětí hor či zavítejte do Muzea sportu a turistiky. Velkou chybou by bylo vynechat peřeje a vodopády řeky Lomniczky. Ostatně, Karpacz leží v údolí řeky Lomnicze.

Podívat se můžete i do okolí města

Při více než jednodenním pobytu se můžete podívat rovněž do okolí Karpacze. Nedaleko je Jelení Gora a v Jelenohorské kotlině lze absolvovat zajímavý prohlídkový okruh zvaný Údolí zámků a zahrad. Karpacz je také výchozím bodem pro výstup na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku z polské strany. Využijte toho a poznejte tyto hory z jiné perspektivy.

Další zajímavé články
Reklama