autor Tomáš Lipnický
16. února 2020 | 10:30
Borneo, které leží na rovníku a dominují mu kvetoucí deštné pralesy, je třetím největším ostrovem na světě. Jeho území je rozděleno mezi státy Brunej, Indonésie a Malajsie. Malajsie a Brunej leží na severu ostrova, zatímco Indonésie zabírá většinu centrálního a jižního Bornea. Borneo je pověstné svým horkým a vlhkým, typicky tropickým podnebím.
Kdy na Borneo
Během monzunové sezóny mezi listopadem a únorem, zaplavují ostrov tropické lijáky a výjimkou nejsou ani tajfuny. Období sucha obvykle trvá od května do října. Monzunová sezóna je sice pro náš organizmus sice příjemnější, protože nejsou taková vedra, ale přináší i menší nabídku služeb, kvůli rozmáčeným cestám je mnohdy znemožněno cestování do některých oblastí džungle, jsou rušeny některé autobusové spoje, omezuje se i nabídka lodní a letecké dopravy. Proto je období sucha pro poznávání tamější přírody asi nejvhodnější.
Deštné pralesy na Borneu
Ty pokrývají většinu ostrova a jsou považovány za jedny z nejstarších na světě. I když jich nadměrnou těžbou dřeva ubývá, stále jsou zde místa, téměř nedotčená lidskou nohou, kde mohou návštěvníci pozorovat pestrý život pralesních živočichů i zdejší překrásnou květenu. Říká se, že Borneo je skutečnou divočinou snů. Ostrov je domovem nejvzácnějších a nejohroženějších druhů volně žijících živočichů, mezi něž patří orangutani, nosorožci, sloni, zoborožci či krokodýli, opice nosaté a spousta dalších druhů. Vidět zde můžete i tisíce jedinečných kvetoucích druhů rostlin, včetně Rafflesie arnoldii, která se pyšní největším květem na světě o průměru jednoho metru.
Orangutani jsou silně ohroženým druhem
Orangutani už dnes žijí pouze na sedmi místech v Asii, toho šest se nachází právě na Borneu a jedno na Sumatře. Právě za orangutany, které chtějí spatřit na vlastní oči, sem putují do místních národních parků a přírodních rezervací tisíce návštěvníků z celého světa. Orangutani patří mezi nejvíce ohrožené druhy zvířat a valem jich ubývá. Vědci, kteří studovali po 16 let život zdejších orangutanů tvrdí, že za toto období jich zmizelo na 100 000. Oba státy, Indonésie i Malajsie, na jejichž území se rezervace orangutanů nacházejí, rozjely v posledních letech řadu programů na záchranu jejich populace, budují se pro ně záchytná střediska či stanice pro nemocné jedince a zabezpečuje se jejich ochrana proti pytlákům.
Národní park Tanjung Puting
Tento národní park pokrývá 3 040 km2 nížinného tropického deštného pralesa a je jednou z nejdůležitějších rezervací orangutanů na Borneu, žije jich zde více než 5 000. Dostat se do parku není snadné. Přístup je přes Pangkalan Bun, kde je nejbližší letiště a přístav Kumai. Následuje 2½ hodinová cesta lodí do Tanjung Harapan. Odtud jsou to další dvě hodiny podél řeky Sekonyer k dosažení parku a Camp Leakey, kde se návštěvníci mohou ubytovat.
Většina návštěvníků si na tři dny najímá průvodce a klotok, což je typické místní plavidlo, projíždějí úzkými říčkami v džungli a dvakrát až třikrát denně se vydávají do deštného pralesa v doprovodu zkušených průvodců. Právě tady mají nejlepší šanci vidět orangutany v jejich přirozeném prostředí. Většina turistů vyráží s průvodci brzy ráno na zvířecí stezky v džungli, kdy je nejlepší čas spatřit vidět nejen orangutany, ale i další primáty a zvířata, žijící v džungli.
Borneo není jen divoká džungle
Borneo nabízí nespočet příležitostí pro další druhy aktivit, ať už jste milovníkem kultury, dobrodružství, přírodních zajímavostí nebo dobrého jídla. Tento barevný ráj kombinuje relaxaci a dobrodružství v džungli s idylickými plážemi, malebnými horami a bohatou historií. Borneo nabízí i nádherné písečné pláže, které si nijak nezadají třeba s těmi thajskými, dobrou infrastrukturu, zajišťující zejména v letoviscích, ale i v kempech, vybudovaných pro turisty v džungli, vysokou úroveň služeb.
Pokud si pod pojmem kemp představujete nějakou stanovou osadu, jste na omylu. Jde většinou o útulné bungalovy, vybavené vším potřebným. Místní pak zajišťují i jejich zásobování pitnou vodou a potravinami. Borneo nabízí celou škálu ubytování, od chatrčí v korunách stromů, přes levné hostely a malé penziony až po luxusní hotely na plážích.
Největší jeskyně světa
Nachází se v národním parku Gunung Mulu na severu Bornea, v malajsijském Sarawaku. Celá tato krasová oblast je protkána většími či menšími jeskynními systémy a mezi nimi vévodí zcela jistě obří jeskynní dóm Sarawak Chamber, údajně největší jeskyně na světě. Jeskyně byla objevena skupinou britských jeskyňářů teprve v roce 1981 a brzy se stala jedním z turistických klenotů Bornea. Obrovská podzemní síň měří na délku téměř 700 metrů, na šířku 435 metrů a vysoká je místy až 115 metrů.
Jídlo a pití na Borneu
Na Borneu si milovníci dobrého jídla mohou vychutnat hned tři kuchyně světové úrovně, malajskou, indonéskou a indickou, s menšími regionálními úpravami. Trhy nabízejí příležitosti k ochutnání různých pokrmů z četných stánků, u kterých dostanete dosud neviděné pochoutky. V místních restauracích je většinou výběr ze jmenovaných tří kuchyní. Oproti tomu hotely a restaurace v letoviscích se mohou pochlubit i mezinárodní kuchyní, a tak není žádnou výjimkou, že se zde servírují čínská, francouzská či italská jídla.
Co se týká místních specialit, určitě byste měli ochutnat třeba Nasi lemak, což je rýže s citronovou trávou, zázvorem, kokosovým mlékem, okořeněná kurkumou. Pochutnáte si i na clam laksa, což jsou mořské plody s citronovou trávou, špetkou česneku, čerstvými papričkami, cibulí, koriandrem a kurkumou, zalité kokosovým mlékem. Jako příloha se podávají většinou rýžové nudle. Co se týká pití, doporučuje se používat balenou vodu.
Zdraví a bezpečnost
Před cestou na Borneo se informujete u lékaře na nutná očkování, zejména prevenci proti malárii. Na Borneu žije poměrně dost druhů kousavého a bodavého hmyzu a zejména v džungli i jedovatí hadi, pijavice a různí paraziti. Proto by měl každý používat repelenty proti hmyzu a při výletech do džungle dodržovat pokyny místních průvodců. Hygiena potravin je obecně dobrá a úroveň kriminality je relativně nízká, ale tak jako všude se řiďte zdravým rozumem.