Ven z města

Přemýšlíte, kam vyrazit a rádi byste něco nezvyklého? Vydejte se do této podivuhodné země

Indonésie je opravdu nádherným koutem země / Shutterstock
Marně přemýšlíte, kam se vydat a rádi byste něco nezvyklého? Nádherným koutem země je například Indonésie. Vyplatí se vyrazit sem alespoň na měsíc, abyste poznali co nejvíce z barev, chutí a vůní této podivuhodné země. Výhodou je, že tam panuje příjemně teplo.
Reklama
Reklama

autor  redakce

18. června 2018   |   16:41

V Indonésii žije celkem 240 miliónů obyvatel a tvoří ji celkem 17 tisíc ostrovů od Sumatry po Papuu od Sabangu po Merauke, ovšem obyvatele najdete jenom na cca 6 tisících ostrovech. Ovšem i tak je to obrovské množství. Za krátkou návštěvu poznáte jenom zlomek z nich. Dominantním náboženstvím je zde islám, ale třeba na Bali narazíte na hinduismus, na ostrově Flores zase na křesťanství. Jde o poměrně tolerantní zemi, i když pochopitelně i zde najdete ohniska konfliktů.

Jakarta plná kontrastů

Kontrast mezi luxusem nejmodernějších mrakodrapů a chudobou malých chatrčí vám ukáže Jakarta, metropole nejlidnatějšího ostrova Jáva. Půvab má starý jakartský přístav Sunda Kelapa nebo také zábavní park Ancol pyšnící se akvárii.

Pohoda na poklidném Bali Nusa Dua, Candidasa, Kuta a Sanur – ano, ocitáte se na ostrově Bali. Právě tento ostrov je oblíbeným cílem výletníků, kteří míří do Indonésie. Hledáte-li klid, pohodu, meditaci, tady ji jistě najdete a budete se zde cítit příjemně. Téměř všude narazíte na klid, zapálené vonné tyčinky, které vás příjemně omámí a líně plynoucí čas. Drobná rýžová pole, hory, pobřeží. Příroda je tu opravdu nádherná. Rájem potápěčů je Padangbai. Ovšem na treky s batohem do džungle se raději vydejte jinam.

Za opicemi na Sumatru

Pro výlet za orangutany si vyberte třeba Sumatru. Chce to ale být vybavený kvalitním prádlem a obuví. Užijete si totiž skutečného tropického počasí a budete v pralese šlapat do kopců, takže tohle není pro skleníkové květinky v botách na vysokých podpatcích. Pro milovníky dobrodružství, kteří si dokážou odepřít nějaké ten komfort ovšem ano. Potřebujete slušnou fyzickou kondici a nemělo by vám dělat potíže horko. Na cestě můžete kromě opic potkat třeba nosorožce, slony a tygry. Zkrátka překrásná příroda, jezera, sopky, džungle, to je pravá Sumatra. Možná tu zažijete třeba i zemětřesení nebo sopečnou erupci. Z náboženství je to zde pořádný koktejl od mešit přes hinduistické a buddhistické chrámy až po čínské chrámy.

Dejte si rande s varanem

Součástí Indonésie jsou i tři čtvrtiny ostrova Borneo, který je zároveň třetím největším ostrovem na naší planete. Divoké řeky, džungle ve všech jejích podobách, takovou tvář nabízí návštěvníkům Borneo. Banjarmasin, největší město v jižní části ostrova, vám představí spoustu tradičních staveb. Cesta na sopku Rinjani na ostrově Lombok je překrásným zážitkem. Vzhledem k tomu, že tyto končiny jsou dosud seismicky aktivní, můžete se těšit i na zemětřesení. Z exotických zvířat se zde potkáte třeba s varanem komodským. Nejlepší doba pro setkání je jaro nebo podzim.

Na co si dát pozor?

Hlavně ženy by měly mít na mysli, že jde o muslimskou zemi, takže velké dekolty se nehodí. Stačí delší sukně a trička s delším rukávem. Evropské plavky se tu sice koupit dají, ale kromě Bali se neužívají. Vstup do chrámů je možný jedině v tradičním místním oděvu sarongu, který si můžete i půjčit. Obávat se nemusíte ani místní kuchyně. Jestliže se bojíte pálivých jídel, řekněte v restauraci, že chcete tidak pedas - nepálivé jídlo. Co se dál nehodí? Dotýkat se něčí hlavy (hlava je zde posvátná), na někoho nebo něco ukazovat (neslušné), dávat najevo rozčilení, nebo i projevovat city na veřejnosti. 

Další zajímavé články
Reklama