Roadtrip

Barevná Malajsie: Objevte krásy, na které nikdy nezapomenete

Ostrov Langkawi mnozí označují za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa / Shutterstock
Malajsie je možná trochu ve stínu svého severního souseda Thajska. V porovnání s jinými destinacemi jihovýchodní Asie však nabízí nejen úžasné pláže a bohatou kuchyni, ale i zážitky spojené s krásnou přírodou - například výstup na Kota Kinabalu, orangutany či možnost zaplavat si s želvami. Nejvýraznější a nejúchvatnější na Malajsii je však její multikulturalismus.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. června 2019   |   19:02

Malajsie v člověku vyvolává představu exotického ráje spojeného s tropickým pralesem a futuristickou supermoderní metropolí Kuala Lumpur. Zatím stojí mimo hlavní turistické trasy, proto jsme se rozhodli vám ji trochu přiblížit. Nechte se inspirovat turistickými atrakcemi, které patří mezi nejpopulárnější v zemi.

Kuala Lumpur 

Kuala Lumpur je většinou první zastávkou každého návštěvníka, který cestuje do této země. Bývalá čínská cínová důlní osada z poloviny 19. století přerostla do velkoměsta. KL (Key El), jak ji domácí volají, je dnes moderní 1,8 milionovou metropolí. Proslavila ji výstavba mrakodrapů Petronas Twin Towers, které mají dosud nejvýše položený přechodový můstek. Kdo se po něm chce projít, musí se objednat, a to až dva dny dopředu.

Malajsie je úžasná mozaika kontrastů a brána do Asie

Ačkoliv název města Kuala Lumpur zní pro nás vznešeně, skutečnost je zcela jiná. "Kuala" je v překladu místem, kde se setkávají dvě řeky a "lumpur" znamená bahno.V součastnosti je to hypermoderní město s čilým životním tempem. Nákupní střediska, bary na vrchu mrakodrapů, rozmanité restaurace a kluby dotvářejí jeho kouzlo více než historie. Ve městě se však dá vidět i pár atrakcí - například neporušený tropický prales přímo v centru, na okraji jsou to zase buddhistické-hinduistické jeskyně Batu s obrovskou zlatou sochou Buddhy.

Návštěvníky lákají i horké prameny a procházky po okolí města v tropické džungli, která je hustě protkaná turistickými stezkami, říčkami a vodopády. I když je Kuala Lumpur pouze hodinu od moře, raději se mu vyhněte, východní pobřeží není vůbec hezké, za plážemi je třeba cestovat na západ.

Mount Kinabalu, ostrov Langkawi a Sepilok

Nejvyšší vrch Malajsie - Mount Kinabalu měří 4 095 metrů. Nachází v severní části státu Sabah na ostrově Borneo a je to pravděpodobně jedna z nejjednodušších hor k lezení, i pro horolezce bez zkušeností. Stačí mít jen hodně vytrvalosti. Okolní Národní park je také domovem mnoha rostlin a živočichů.

Langkawi

Langkawi je krásný ostrov severozápadně od Malajského poloostrova, mnozí ho označují za jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě. Je součástí klidného souostroví sestávajícího ze 140 ostrovů. Obydlené jsou jen některé. Je divoký - nepoznamenaný turismem, poskytuje levné ubytování i za 30 dolarů na noc. Když už tu budete, neváhejte a vkročte také na na Nebeský most Langkawi, který se vine nad deštným pralesem. Sladkovodní jezero s názvem Těhotná panna je skvělým místem na osvěžující koupel, ale nezapomeňte si dát pozor na nezbedné opičky, které jakoby trpěly kleptománií. Samozřejmě, nejkrásnější pláže Malajsie se nacházejí právě zde.

Sepilok

Milovníci zvířat se rádi zatoulají do Sepilok, což je rehabilitační centrum pro opuštěná orangutaní mláďata, která osiřela a nebyla by schopna přežít v divočině bez pomoci. Jakmile jsou způsobilá starat se o sebe, vypouštějí se zpět do divočiny.

Perhentian a potápění na ostrově Sipadan

Mezi místa, která byste měli navštívit, patří i další ostrovy Malajsie, například ostrov Perhentian nebo jedno z nejlepších míst na potápění na ostrově Sipadan, který je však pro veřejnost oficiálně uzavřen, ale potápět se tam dá.

Jeskyně Mulu

Ostrov Borneo doslova překypuje přírodními památkami. Je porostlý jedním z nejstarších tropických deštných pralesů na světě a tamní národní park Gunung Mulu ukrývá opravdový unikát: Množství úchvatných krasových jeskyní, které od 70. let přitahují vědecké expedice, ale i zástupy turistů. Nicméně je tu jedna maličkost: pro dámy se doporučuje předem zvážit návštěvy Mulu jeskyní, protože v nich žijí kolonie netopýrů, jejichž počet se odhaduje na milióny.

Tradiční kuchyně

Malajské jídlo je neuvěřitelně pestrá směsice vůní, chutí a barev, ve které se snoubí vlivy okolních zemí, na první pohled uchvátí každého návštěvníka Malajsie. Lokální kuchyně zahrnuje hlavně malajskou, čínskou a indickou kuchyni, přičemž každá z nich má svůj osobitý styl, způsob přípravy a používané ingredience. Na výběr je tak nepřeberné množství jídel, které pořídíte za pár korun. 

Úžasná mozaika kontrastů

Jak vidíte Malajsie vám nabízí ze všeho něco. Přírodně i kulturně jedna z nejzajímavějších zemí Asie. Divoké a neprostupné pralesy Malajského poloostrova, hluboké jeskyně a nebetyčné horské masívy severního Bornea. Pralesní chýše původních domorodých kmenů, orientální nádhera vznosných mešit muslimských Malajců, zdobné chrámy a kouř vonných tyčinek Číňanů i barvité ohňové obřady indických Tamilů, čajové plantáže a háje kokosových palem, kilometry liduprázdných pláží, zapadlé vesničky i nejvyšší mrakodrapy planety. Úžasná mozaika kontrastů. Malajsie je ta pravá Asie. Užijte si to.

Další zajímavé články
Reklama