Dovolená

Chorvatsko nejsou jen přímořská letoviska, kouzelné pláže a památky. Má i unikátní přírodní rezervace

Plitvický národní park nabízí překrásné scenérie, známé i z filmů o Vinnetuovi / Pixabay
Chorvatsko je už po řadu let pro české turisty především prázdninovou destinací, nabízející v přímořských střediscích azurově čisté moře, vysokou úroveň služeb a v posledních letech sem míří i desetitisíce turistů na místa, spojená se seriálem Hra o trůny. Většina letních návštěvníků Chorvatska však zůstává na pobřeží, přestože za těmito, dnes už dost přelidněnými destinacemi, leží zcela jiná země s divokou, neposkvrněnou přírodou. Zkuste se vydat do některého z chorvatských národních parků.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

01. února 2020   |   16:05

Narazit tam můžete na místa, kde po obloze krouží orli, v lesích se potulují medvědi a divocí vlci, nebo na panenské ostrovy, kolem kterých se prohánějí v azurově čisté vodě hejna delfínů. Chorvatsko dnes věnuje ochraně přírody velkou pozornost a daří se mu zvládat požadavky na skloubení rostoucího turistického ruchu s ochranou přírody a zachováním její čistoty.

Národní park Brijuni

Tenhle národní park přitahuje zejména ty, kdo nostalgicky vzpomínají na historii bývalé Jugoslávie, protože právě zde se nacházelo přísně střežené, soukromé sídlo bývalého jugoslávského prezidenta Tita. Ten zde přijímal i oficiální návštěvy významných státníků z celého světa a hostil i řadu celebrit, jako Sophii Lorenovu, Carla Pontiho, Ginu Lollobrigidu, Elizabeth Taylorovou, Alberta Moraviu či Che Guevaru a Valentinu Tereškovovou.

Tito měl velký vztah k místní přírodě, nechal zde vybudovat kouzelné parky a dokonce i rozlehlý safari park s exotickou zvířenou, který funguje dodnes. Souostroví Brijuni tvoří 14 hlavních ostrovů a dostanete se sem trajekty z přístavu Fažana na Istrii, ale připlouvají sem výletní lodě i z řady dalších istrijských letovisek. Obdivovat zde můžete i vykopávky nádherných římských vil či exotické zahrady. I když Brijuni není tím nejpřirozenějším z chorvatských národních parků, patří k těm nejnavštěvovanějším.

Národní park Kornati

Kornati je jedním z nejpřísněji střežených národních parků, které můžete navštívit. K ostrovům, které jsou součástí parku Kornati nejezdí žádné trajekty a můžete se sem dostat jen malými výletními plavidly, která navíc mohou zakotvit jen v několika vymezených zátokách. Výlety se sem organizují především ze Zadaru či Šibeniku a díky přísné ochraně jsou ostrovy Kornati nejpřirozenějším a nejzachovalejším přírodním prostředím v Chorvatsku. Většina z 89 ostrovů postrádá pitnou vodu, chybí na nich porosty a jsou neobydlené. Ubytování je možné jen na několika obydlených ostrovech, a oproti pevnině jsou zde ceny mnohem vyšší. Koupání je povoleno také jen na několika místech a to mimo zóny té nejpřísnější ochrany. Na většině ostrovů nenajdete praktický žádné lidské stopy, která by zdejší prostředí narušily.

Národní park Krka

Návštěva tohoto národního parku je vhodná jako jednodenní výlet z řady dalmatských měst a letovisek, pokud jedete autem, odbočuje se do parku před Šibenikem. Tato pozoruhodně zelená oáza je proslavená zejména svými vodními kaskádami a úžasnými vodopády. Nejnavštěvovanějšími oblastmi národního parku Krka jsou Skradinski buk a Roški facka.

Národní park Krka patří v Chorvatsku mezi ty nejnavštěvovanější

Skradinski buk je jedním z nejznámějších chorvatských přírodních úkazů, pověstných svými travertinovými kaskádami, ostrovy a jezery. Kolem vodopádů můžete procházet po chodnících, absolvovat jejich prohlídku lodí a samozřejmě se pod nimi i vykoupat. Lodí se můžete vydat i na jednu z hlavních atrakcí parku, ostrov Visovac a navštívit zde klášter z 18. století. Za návštěvu stojí i staré chorvatské pevnosti Trošenj a Nečven. Místní tvrdí, že nejkrásnějším obdobím, kdy můžete park navštívit je jaro, kdy se tu po dlouhé zimě dokonale dobijete energií.

Národní park Paklenica

Paklenica je dokonalými místem zejména pro turisty, kteří si chtějí užit horskou přírodu a pěší tůry. Ze Zadaru, vzdáleného 47 kilometrů sem jezdí pravidelné autobusové linky, zastavující v malé osadě Starigrad Paklenica, která je výchozím bodem do parku. Ostré vápencové vrcholky zdejšího pohoří stoupají přes 1000 metrů vysoko od břehů Jadranu. Tento park se rozprostírá na ploše 100 kilometrů čtverečních. Pokud se sem vydáte na delší výlet, můžete si zde zajistit i pobyt v mnoha horských chatách.

Paklenica je známá svými dvěma kaňony, Velika Paklenica a Mala Paklenica . Nejvyšším vrcholem parku je Vaganski vrh, který dosahuje výšky 1 757 metrů. Park je velmi vhodný pro pěší turistiku a existuje zde řada stezek různé obtížnosti a délky. Pokud nechcete jít sami, správa parku i místní turistické agentury organizují dispozici skupinové výlety. V parku je k dispozici i spousta cyklostezek.

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera v Chorvatsku je jedním z nejznámějších v Evropě a není snad nikoho, kdy by neznal zdejší scenérie ze série filmů o Vinnetouovi, které zde byly natáčeny. Plitvická jezera jsou nejstarším a největším národním parkem v Chorvatské republice. Park se nachází v horské oblasti, mezi pohořím Malá Kapela na západě a pohořím Lička Plješivica na jihovýchodě. Díky své výjimečné přírodní kráse tato oblast vždy přitahovala milovníky přírody a již 8. dubna 1949 byl vyhlášen prvním chorvatským národním parkem.

Park je snadno dostupný pro jednodenní výlety z přímořských letovisek a je asi nejnavštěvovanější turistickou atrakcí. Navíc je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Na prohlídku nejkrásnějších míst parku budete potřebovat alespoň jeden den, abyste se prošli kolem 16 terasovitých jezer, nesčetných potoků a vodopádů či vodních kaskád řítících se z okolních kopců. Cestu parkem umožňují vyvýšené, dřevěné chodníky a zdejší přírodní rezervaci můžete poznávat i z člunů. Vzhledem k obrovskému zájmu turistů o návštěvu parku, doporučuje jeho správa zajistit si vstupenky předem na internetu, protože namístě by se na vás také nemusely dostat.

Další zajímavé články
Reklama