Styl & Kultura

Co dělat a co nedělat v Chorvatsku. Respektujte místní zvyky a hlídejte si i své bezpečí

Chorvatský Dubrovník patří mezi nejnavštěvovanějšími destinace v zemi / Shutterstock
Při návštěvě jakékoli země byste se měli vždy nejprve seznámit s místními zvyky. Bez ohledu na to, zda se jedná o zemi moderní nebo méně rozvinutou, věnujte trochu času základním pravidlům chování, protože nikdy nemůžete vědět, zda někoho v cizině neurazíte něčím, co je doma naprosto normální. Přesto, že Chorvatsko je ryze evropskou zemí, i zde existuje řada odlišností, o kterých byste měli vědět.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. března 2019   |   10:36

Chorvatsko je, co se týká zájmu českých turistů skutečnou trvalkou a stále se drží na prvním místě řebříčku zemí, kam vyjíždíme na dovolenou. Není to už zdaleka proto, že jde o levnou destinaci, protože v přímořských letoviscích už je dnes mnohem dráž než v Řecku nebo v sousední Itálii a ceny letí nestále vzhůru. Nekřesťansky drahé je zde nejen ubytování, ale i běžná jídla v restauracích, ovoce, služby a vstupenky na nejrůznější atrakce. Přesto se sem vydává každoročně téměř milion Čechů, kteří jezdí k Jadranu prý hlavně kvůli čisté vodě a poměrně dobré dostupnosti autem.

Dávejte si pozor na oblečení

Nejrůznější omezení, týkající s vhodného oblečení nepanují jen v muslimských zemích, ale i v mnoha křesťanských. Proto se nehodí jít například na návštěvu kostela nebo muzea stejně oblečeni jako na pláž. V církevních stavbách se také nehodí pořizovat si oblíbená selfie. Chorvati postupně kladou na vhodné oblečení stále větší důraz, určitá omezení platí už v Dubrovníku a například na ostrově Hvar je procházka po městských ulicích dokonce trestná pod pěkně mastnou pokutou mezi 13 000 a 15 000 korunami.

Nevydávejte se na pěší túry v žabkách

Je to zvláštní, ale jedny z nejčastějších úrazů se stávají v Chorvatsku na pěších túrách, na něž si vyrazí turisté jen v žabkách. Při nejlepším to odnesou odřenými kotníky či vykloubeninami, v horších případech i zlomeninami. Při chůzi po kamenitých cestách, v příbřežních oblastech a zejména v horách, jsou žabky naprosto nevhodnou obuví. Proto, pokud počítáte s nějakým tím výletem do přírody, přibalte si vhodnou sportovní obuv.

Nesnažte se vychvalovat svou domovinu

Chorvati jsou velmi citliví, když někdo začne porovnávat jejich zemi s tou svou, která má třeba rozvinutější služby, větší hygienu či vyšší životní úroveň. Uvědomte si, že Chorvatsko je poměrně mladá země a válka, která zde řádila v letech 1991 až 1995, po určitou dobu zvrátila vývoj ekonomiky v zemi. Buďte tedy ohleduplní, když mluvíte s místními o své zemi. Pokud nejste spokojeni, zanechte recenzi na blogu nebo na diskuzním fóru, je to lepší než jim vmést všechny nedostatky rovnou do tváře.

Do moře jen obuti

Vhodná obuv do vody je ve většině chorvatských destinací nutností. Písečných pláží je v zemi poskrovnu a většinou je pobřeží kamenité nebo oblázkové. Ostré kameny vás mohou snadno zranit, a ještě větším nebezpečím jsou miliony mořských ježků, kteří oblibují mělké, pobřežní vody. Pokud na ně šlápnete, můžete si být jisti, že vám pár trnů zůstane v chodidle, což znamená velké nepříjemnosti. Je to značně bolestivé zranění, které většinou vyžaduje lékařskou pomoc.

Pozor na jadranský vítr

Poslední léta jsou na Jadranu, co se týká počasí, dost divoká a stále častěji se zde objevují prudké letní bouře, provázené divokými větry. Pověstný je například silný vítr, zvaný bóra, který dokáže udeřit zčista jasna a ohrozit zejména plavce na gumových člunech či nafukovacích lehátkách, protože vane od pevniny na moře.

Silný vítr či nebezpečné počasí signalizují červené vlajky na pláži

Dalším z pověstných větrů je jugo, horký vítr vanoucí od Afriky, který může trvat i několik dní. Ten vytváří vysoké, až čtyřmetrové vlny a při jeho příchodu se pláže uzavírají a označují červenou vlajkou. Posledním z trojice nebezpečných větrů na Jadranu je garbin, silný letní vítr, který sice netrvá dlouho, ale může dosahovat síly vichřice. Doprovází jej silný déšť a bouřka.

Při pozvání domů pozor na jídlo

Chorvatská kuchyně je vynikající a Chorvati, pokud se s nimi spřátelíte, výborní hostitelé. Pokud budete bydlet v pronajatém letním bytě, a sdílet dům s majitelem, může vás pozvat do rodiny třeba na večeři. Nabídne vám domácí víno, pálenku a samozřejmě něco dobrého k snědku. Snažte se pít a jíst málo a hlavně pomalu. Pokud sklenici dopijete, okamžitě vám dolijí další a pokud do sebe svou porci jídla nasoukáte rychle, buďte si jisti, že dostanete na talíř novou nálož a nedojíst u Chorvatů doma nějaké jídlo, to už je pořádná urážka.

Na pláž si neberte cennosti

Bez ohledu na to, že kriminalita v Chorvatsku není nijak zvlášť vysoká, vždycky se najde někdo, kdo si bude na váš úkor chtít přilepšit. Rozhodně není dobré si brát na pláž cennější věci, jako mobilní telefony, tablety či fotoaparáty a samozřejmě peněženky. Na nějaké to pití vám stačí pár drobných, případně láhev s vodou, opalovací krém a ručník. Ostatní věci nechte raději v hotelu. Zejména mladí si nedovedou představit ani chvilku, strávenou bez mobilu a pro ně jedna praktická rada. Pořiďte si voděvzdorný ochranný obal na mobil, s kterým můžete klidně i do vody, případně zahrabejte svůj mobil v onom obalu do písku a zakryjte ručníkem.

Nebezpečné motorové čluny

V posledních letech rozdává chorvatská pobřežní stráž jako na běžícím páse pokuty majitelům a provozovatelům motorových člunů či skútrů, kteří se pohybují se svými plavidly blízko břehu. Ti jsou obrovskou hrozbou pro koupající se lidi, protože už došlo dokonce i ke smrtelným zraněním. Pamatujte na to, že tyto motorové čluny a skútry, dosahující vyšších rychlostí, mají zákaz plavby blíže než 300 metrů od břehu. Mnoho Čechů si tato plavidla na pobřeží půjčuje a tohle pravidlo neznají.

Další zajímavé články
Reklama