autor Tomáš Lipnický
03. ledna 2020 | 08:44
Díky tomu, že Katar má po Rusku a Íránu největší zásoby zemního plynu a obrovská ložiska ropy, jsou obyvatelé Kataru i nejbohatšími lidmi na planetě. Neplatí se zde daně, zdravotnictví a školství jsou samozřejmě zdarma. Země patří k nejrychleji se rozvíjejícím na světě, vidět je to zejména na hlavním městě Dauhá, které se mění snad každým dnem. Vyrůstají zde neustále nové luxusní hotely, lázně, restaurace světové třídy, nádherné promenády a architektonicky neobyčejné budovy. Navíc, při letecké cestě do Kataru si užijete skutečný luxus na palubách letadel vyhlášené společnosti Qatar Airways.
Moderna se mísí s tradicemi
Na Střední východ přijíždějí mnozí turisté i s představou, že zde poznají tradiční život beduínů, putujících pouštěmi na hřbetech svých velbloudů. I to je v Kataru samozřejmě k vidění, protože země se snaží i při svém prudkém rozvoji, neustálé modernizaci, která má mnohde až futuristický nádech, udržovat i své tradice a přísně dbá na jejich dodržování. Velká pozornost je věnována v Kataru sportu, kulturním a volnočasovým aktivitám. Zejména sport je zde popředí zájmu a vládne mu hlavně fotbal. Díky svému bohatství si může Katar dovolit nakupovat ty nejlepší hráče světa a také pořádat v roce 2022 světový pohár FIFA, který prý přiláká více než milion fanoušků z celého světa.
Místní zákony a etiketa
Katar je ryze konzervativní islámská země. Ačkoli to není povinné, měli by muži i ženy nosit konzervativní šaty, zakrývat svá kolena a ramena, ale ženy si nemusí zakrývat hlavu. U žen nejsou příliš tolerovány těsné kalhoty, upnuté halenky a krátké sukně. Pokud se chce evropská žena, zvyklá na bikini vykoupat na veřejné pláži v Kataru, může na to rovnou zapomenout. Ženy se zde koupají výlučně v koupacím oděvu, známém jako burkini. Úplně jiná situace panuje v místních mezinárodních hotelech a na jejich přilehlých pozemcích, kde se toleruje prakticky jakýkoliv oděv, stejně jako na hotelových plážích, kde jsou bikini zcela běžné. Není tolerováno, aby se muž a žena na veřejnosti drželi za ruce nebo líbali, i když jsou manželé.
Pozor na alkohol
Protože Katar je tradiční islámskou zemí, je zde alkohol téměř tabu. Dostanete jej jen v hotelech vyšší kategorie, jak v hotelových prodejnách, tak v jejich restauracích a barech. Počítejte však s tím, že ceny všech alkoholických nápojů jsou doslova astronomické. Za pivo v hotelové restauraci zaplatíte v přepočtu více než 300 korun, v hotelové prodejně přijde plechovka piva na více než stovku. Ještě dražší je tvrdý alkohol a taková lahev whisky vás bude stál více než 2000 korun.
Mnozí turisté se snaží tenhle přísný režim obejít tím, že si přibalí nějakou tu lahvinku do kufru, ale tady narazí, protože kontroly na letišti jsou velmi důkladné a když vám na ni přijdou, samozřejmě ji zabaví a může následovat i tvrdý trest. Pokud budete vybírat termín pro pobyt v Kataru, snažte se vyhnout období ramadánu, kdy je v celé zemi omezený provoz, jak v úřadech, tak v památkových zónách, restauracích a po dobu jeho trvání nedostanete ani kapku alkoholu.
Nulová kriminalita a přísné tresty
Ne nadarmo se o Kataru traduje, že je nejbezpečnější zemí na světě. Má to dva důvody. Tím prvním je, že životní úroveň zdejších obyvatel je díky přírodnímu bohatství neuvěřitelně vysoká, takže krást nemá nikdo zapotřebí. Po objevu bohatých ložisek zemního plynu a ropy se z každého z nich stal prakticky přes noc milionář. Tím druhým důvodem jsou kruté tresty za jakékoliv prohřešky proti zákonům, mnohdy připomínající středověk. Za obyčejnou krádež useknutí ruky, za loupež i stětí hlavy. Tady se můžete i v té nejhlubší noci klidně toulat osamělými uličkami naprosto bez obav. Některé zákony jsou však na hranici a v rozporu s lidskými právy jinde ve světě. Homosexualita je trestná a může být potrestána i smrtí. Ženy zde stále mají menší práva než muži a za nevěru může také nasledovat smrt.
Dauhá je výkladní skříň
Hlavní město Dauhá je nablýskanou metropolí a skutečnou výkladní skříní emirátu. Obrovité zářící mrakodrapy, luxusní nákupní čtvrť The Pearl Qatar, plná obchodů světoznámých značek, silnice, na kterých jsou zcela běžná auta takových značek, jako Lamborghini, Ferrari, Bentley či Rolls-Royce. Ve stínu oněch mrakodrapů se skrývá staré centrum města Souq Waqif s nezbytným tržištěm a malými kavárničkami, v kterých se pomalu popíjí čaj a kouří vodní dýmky.
Oslní vás klenotnické obchody, jejichž výlohy doslova přetékají zlatem, nebo nádherná pobřežní promenáda s výhledem na celý záliv. Dauhá je specifické i tím, že zde neplatí tak jako jinde v arabském světě „zákon bakšiše“ tedy spropitného, které je jinde od vás vyžadováno téměř na každém kroku. V Dauhá se zkrátka bakšiš neuchytil, nebudou ho po vás chtít ani v taxíku, ani v hotelu nebo u pouličních prodavačů.
Co v Dauhá navštívit?
Je to především Muzeum islámského umění, nacházející se v krásně upravené zahradě, v kterém je k vidění jedna z nejrozsáhlejších sbírek islámského umění na světě. Exponáty jsou rozmístěny ve třech podlažích, takže prohlídka muzea zabere nějaký ten čas. Dalším muzeem, hojně navštěvovaným evropskými turisty, je Muzeum zbraní, shromažďující všechny možné zbraně arabského světa, jak sečné, bodné tak i střelné, z nichž některé pocházejí až z 16. století. Milovníci umění by neměli vynechat galerii Al Riwaq, nacházející se na okraji krásného parku a představující především díla nejvýznamnějších současných umělců z celého světa.
Srdce starého města
Tržiště Souq Waqif je svět sám pro sebe. Tady poznáte ten pravý arabský, vonící kořením, pečenými kaštany a nejrůznějšími dobrotami. Tržiště prošlo velkou rekonstrukcí aby co nejvíce připomínalo stav před rokem 1800. Dalším trhem je tzv. Ománský trh, malý ale nesmírně živý kousek typicky arabského světa, kde je možné zakoupit různé druhy ománského zboží, jako látky, tepané ozdoby, kadidlo či tabák, ale i i potraviny, jako ryby, citrusové plody a stovky druhů koření.
V restauracích přechází zrak
Mnozí turisté mají po návštěvě Kataru menší či větší problémy se svou hmotností. Najdete tu restaurace s kuchyní snad z celého světa a výběr nejrůznějších pochoutek je skutečně obrovský. V hotelových jídelnách máte problém si vybrat, protože například v hotelu Doha Marriott je bufetový stůl dlouhý celých 100 metrů a prý je nejdelší na světě. Najdete na něm pochoutky francouzské, italské, japonské, čínské či arabské kuchyně a vaří zde kuchaři z celého světa.
Pokud dáváte přednost jen evropské kuchyni, je pro vás tím pravým místem v Dauhá belgická kavárna, což je vlastně velká restaurace, nabízející jak dobré jídlo, tak, jako jedna z mála ve městě i pivo. Dostanete-li chuť na cosi sladkého, zkuste navštívit kavárnu Al Aker, proslavenou svými arabskými a tureckými dezerty. Ochutnejte i zdejší specialitu, kunafu, pečivo, naplněné sirupem a bílým sýrem, což je ta největší zdejší pochoutka.
Kam na výlet?
Pokud nebudete chtít trávit svoji dovolenou jen na některé zdejších úžasných pláží, nebo toulkami po městě, můžete vyrazit například na velbloudí závody Emir's GCC Camel Race do menšího města Al Shahaniya, asi 60 kilometrů západně od Dauhá. Pro Katarčany je to jeden z nejpopulárnějších tradičních sportů, v kterém jezdci soutěží o nesmírně ceněný Zlatý meč. Jedinečná atmosféra téhle sportovní akce stojí za to. Jižně od Dauhá můžete navštívit přístav Al-Wakrah, s mnoha historickými památkami. Z Dauhá se organizují výlety i ke katarskému unikátu, vnitrozemskému moři Khawr al Udayd. Tahle 10 kilometrů dlouhá, slaná vodní plocha je zapsána na seznamu UNESCO a má svůj jedinečný ekosystém.