Dovolená

Zažijte dovolenou, na kterou budete ještě dlouho po návratu se vzrušením vzpomínat

Indiáni, prales a nádherná příroda, to je plavba po řece Orinoko / Depositphotos
Není dobrodružství jako dobrodružství. Každý si pod tím představuje něco jiného. V dnešní době se dá opravdu velké dobrodružství zažít na mnoha místech ještě téměř nedotčené přírody. Takovým místem je například řeka Orinoko v Jižní Americe. Možná až zde si uvědomíte, co skutečně znamená pojem divoká a nespoutaná příroda.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

04. listopadu 2019   |   10:54

V jazyce indiánského kmene Tamanaků znamená Orinoko prostě Řeka. Nač si lámat hlavu s názvem vodního toku, když to jde vyřešit takto jednoduše. V jednoduchosti je síla, a to pro Orinoko platí se vším všudy. Česká představa o velké řece bere za své, protože tahle řeka svou mohutností uchvátí na první pohled.

Řeka se plazí jako had

Orinoko protéká Venezuelou a tvoří část hranice s Kolumbií. Její povodí je v oblasti Orinoquia a pramení na svazích Serra Parima. Nakonec ústí do Atlantského oceánu. Nutno podotknout, že k pramenům Orinoka je téměř nemožné se dostat a prakticky nikdo se o to nepokouší, snad vyjma vědeckých přírodovědných expedic. Řeka se doslova plazí jako had a není divu, vždyť jsme v Jižní Americe a tady není o takové tvory nouze.

Řeka nabízí klidné vody, ale i divoké a nádherné peřeje

Tři fáze Orinoka a jedna delší než druhá

A jak je Orinoko vlastně dlouhé? Jedním slovem hodně. Ovšem hezky popořádku. Řeka má tři územní fáze – Horní Orinoko (240 km), Střední Orinoko (750 km) a Dolní Orinoko (959 km). Její součástí je rovněž delta Amacuro u města Barrancassa, což je bažinaté území a na mořském pobřeží zabírá 370 km. Jak vidíte, můžete se zde plavit a cestovat jak dlouho budete chtít a patrně stejně nestihnete vidět všechno. Řeka je splavná téměř po celé délce.

Velice bohatá fauna a flora

Okolí Orinoka tvoří převážně prales, a to se vším co k němu patří. Není proto divu, že je zde velmi bohatá fauna a flora. Zástupci fauny jsou například delfínovec amazonský, krokodýl orinocký, dravá pirana či pověstná anakonda. Vydat se sami do pralesa je na pováženou a nedoporučuje se. Snadno se ztratíte a při místních podmínkách vám může jít o život. Vyplatí se najmout si průvodce, který vám ukáže prales a dovede vás bezpečně zase zpátky.

O indiánské vesnice není nouze

Indiáni. Co si pod tímto pojmem představíte? Ti, kteří v dětství hltali knížky Karla Maye budou možná trochu zklamaní realitou. Ti, kteří aspoň trochu znají skutečnost nejspíš uvítají osobní poznání. O indiánské vesnice na březích Orinoka není žádná nouze. Místní kmeny jsou na bělochy a jejich výpravy zvyklé. Umožní vám dokonce vystoupit na břeh a podívat se do vesnice. Indiáni se zde živí hlavně rybolovem a někde i uvítají směnný obchod či malé dárky.

Klidná voda i nádherné peřeje

Vzhledem ke své délce nabízí Orinoko vše, co k velké řece náleží. Můžete se plavit po velmi klidné vodě, ale rovněž divokými, nicméně nádhernými, peřejemi. Celkově jde o bezproblémovou plavbu. Za výchozí bod vodního putování se často volí město Tucupita. Poznat tento kus Venezuely je nesmírně obohacující pro každého, kdo má rád přírodu či dokonce je aktivní vodák. Vymoženosti civilizace tady nehledejte. Cestu do své cestovatelské duše ovšem ano. Na Orinoko budete ještě dlouho po návratu rádi a se vzrušením vzpomínat.     

Další zajímavé články
Reklama