Pobyt

Chtěli byste se vydat za hranice všedních dnů? Naštivte místo, kde ještě nikdo z vašeho okolí nebyl

V Nikaragui můžete nahlédnout přímo do jícnu sopky / Shutterstock
Nudí vás už dovolenkářská klasika a rádi byste se vydali někam za skutečné hranice všedních dnů, kde ještě nikdo z vašeho okolí nebyl? Nabízíme vám tip. Vydejte se do Nikaraguy. Možná teď trochu nedůvěřivě opáčíte: A co je tam vlastně k vidění? Věřte mi, že je toho opravdu dost.
Reklama
Reklama

autor  redakce

01. října 2018   |   11:03

Spousta lidí ani pořádně netuší, co si pod Nikaraguou vlastně představit. Tak tedy: Největší země střední Ameriky je chudá, ale bohatství si vynahrazuje krásou zdejší přírody. Především tu najdete spoustu sopek. Sopečný živel tu budete mít tak říkajíc na dotek, protože se můžete podívat přímo do kráteru dosud aktivní sopky Masaya, která se tyčí poblíž stejnojmenného městečka. Kráter do noci září červeně...

Nadchne vás i procházka po horkém lávovém poli San Jacinto. Plošina bublajících bahenních sopek Los Hervideros de San Jacinto na vás čeká. S domorodým průvodcem bude hračka proplést se cestičkami v červeném bahně. Některá místa jsou ale povážlivě měkká, tak je třeba dávat si pozor, aby vás nepohltila. O dobrodružství tedy není nouze.

Na výlet za sladkovodními žraloky

Nepřijdete ani o koupání. Nabídnou vám ho černé pláže plné jemného sopečného písku v Las Peňitas. Lenošení uprostřed hřejivého nadělení si můžete zpestřit výletem na vulkanický ostrov Ometepe na jezeře Nikaragua. Mimochodem ve zdejších vodách žijí sladkovodní žraloci.

Bělostné pláže a průzračná voda zvou ke koupání

Dalším nádherným jezerem je Managua, nacházející se jenom kousek od stejnojmenného hlavního města země. Klasické koupání si potom můžete vychutnat na karibské straně země, kde moře s průzračnou vodou a bílé pláže slibují dva ostrovy Corn Islands. Pozor ale pokud se budete koupat na pacifickém pobřeží, jsou tam nebezpečné spodní proudy.

Dýchne na vás koloniální atmosféra

Kdo chce nasát trochu zdejší historie, neměl by při cestách Nikaraguou vynechat města León a Granada. León se zrodil roku 1524 přímo na úpatí sopky Momotombo. Založil ho Francisco Fernandez z Cordoby. Bohužel ale roku 1610 došlo k erupci sopky spojené se zemětřesením a město zmizelo v mase sopečného popela.

Původní město zničil výbuch sopky

Objeveno bylo až roku 1967 a dnes je na jeho místě archeologický park, který můžete navštívit. Nové město León se pak zrodilo asi 35 km od původního v bezpečnější lokalitě. Hlavním městem bylo až do roku 1857. Okouzlí vás typicky koloniálními domy, kterým nechybí ani malé vnitřní zahrádky. Na hlavnímu náměstí Parque Central se tyčí do výše katedrála.

Ochutnejte místní rum

Nikaragua, to je také synonymum pro kvalitní rum. V Leónu proto doporučujeme navštívit destilérku tohoto alkoholického nápoje, tedy místního rumu Flor de Caňa. Ochutnávka stojí za to, tedy pokud nepatříte mezi abstinenty. Stejně koloniálně na vás dýchne i Granada, založená v tentýž rok jako León. Jenom kousek od ní najdete jezero Laguna de Apoyo. V sopečném kráteru je příjemně teplá a čistá voda a můžete se zde hezky vyráchat.

Vyhlídka Catarina

Vyhlídka Catarina je nádherné místo. Catarina je městečko na okraji klidného kráteru jehož částečným zatopením vzniklo jezero Lagona de Apoyo. Malebná Catarina je plná květin a barevné keramiky, vyhlídka na kráterové jezero Laguna de Apoyo s tyrkysovou vodou vás jistě okouzlí. Okolní zalesněné stěny jsou navíc ideálním místem k pozorování ptáků a zdejší suchý tropický les hostí i na 60 druhů netopýrů.

Pobyt vás rozhodně nezruinuje

Kolik vás to všechno bude stát? Nejdříve jedna důležitá věc. Vezměte si s sebou americké dolary, které proměníte za místní měnu cordoby. Jinou měnu, než dolary tu prakticky nesměníte.

Nocleh v tříhvězdičkovém hotelu vás po přepočtu na koruny vyjde zhruba na tisícovku. V levné restauraci se tu dá najíst za cca 110 Kč, menu pro dva o třech chodech v restauraci střední kategorie zvládnete za sumu kolem cca 540 Kč. Točené pivo vás půllitr vyjde v průměru asi na 22 Kč, za třetinku vody v láhvi vydáte asi 16 Kč. Capuccino přijde na cca 42 Kč, espresso na 29 Kč.

Potěší levný benzin a cigarety

Radost budou mít kuřáci, protože třeba za balíček Marlborek dají v supermarketu jenom 40 Kč. Bochník chleba vyjde na cca 36 Kč, lahev vína střední kategorie na asi 190 Kč. Litr benzínu přijde na 23 Kč. Sami vidíte, že ceny jsou zde poměrně rozumné, vcelku se pohybují na podobné úrovni jako u nás, někde jsou i nižší (cigarety, benzín) takže vás pobyt finančně nezruinuje.

Když nespěcháte, vyjde vás cesta levně

Zbývá dodat, že se pochopitelně neobejdete bez cestovního pasu s platností alespoň 6 měsíců. Do 90 dnů můžete v Nikaragui pobývat bez víza. Pozor: Pokud nebudete mít dobré mezinárodní zdravotní pojištění, případnou zdravotní péči hradíte v plné výši. Domluvíte se tu anglicky, protože řada obyvatel angličtinu ovládá, ale ještě lepší je, když ovládáte španělštinu.

Nejkratší let z Prahy do Managuy zvládnete za cca 21 a půl hodiny se dvěma mezipřistáními. Pokud ale nespěcháte a skousnete třeba 34 a půl hodiny, vyjde vás to včetně zpátečního letu mnohem levněji, dokonce už na částku jen lehce převyšující 17 000 Kč. A to už se se dá docela dobře skousnout.

Další zajímavé články
Reklama