Dovolená

Mexický Yucatán láká na mayskou historii, úžasné pláže a nikdy nekončící zábavu

Hlavním tahákem jsou krásné pláže a mayské památky / Shutterstock
Řada destinací v Mexiku oslní návštěvníky starobylými mayskými zříceninami, azurovým mořem, kouzelnými zálivy s hedvábným pískem i pestrými koloniálními městy. Největší koncentrace těchto lákadel je bezesporu na poloostrově Yucatán, nacházejícím se částečně i v Belize a Guatemale. Nejznámější jsou zde turistické destinace jako Cancún, Tulum a Playa del Carmen, kde si na úžasných plážích dopřávají každoročně miliony lidí svoji dávku vitamínu D. Ale Yucatán toho nabízí daleko více.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

24. ledna 2019   |   10:59

V této oblasti jsou pravděpodobně nejlépe zachované Mayské zříceniny, světově proslulá místa pro potápění a šnorchlování, nádherná španělská koloniální města, v kterých se psala historie a nechybí ani bohatá nabídka turistických služeb. Ve všech turistických destinacích si pořádně užijete i nočního života, který zde končí zpravidla až se svítáním. Největším tahákem pro milovníky historie jsou pochopitelně památky na původní obyvatele. Mayská ohromující architektura, reliéfy vytesané do kamenných zdí obřích chrámů, jsou upomínkou na dávno zašlou a vyspělou kulturu, která zmizela za dosud nevyjasněných okolností.

Hlavním tahákem jsou mayské památky

Mayská říše zde vzkvétala už 2400 př.nl. a rozkládá se po celé dnešní Guatemale, Hondurasu a jižním Mexiku. V celé oblasti leží obrovská síť úžasných chrámů a starobylých měst a jen malá část těchto zřícenin byla zatím objevena. Mnohé z nich ještě leží pod hustým příkrovem zdejších pralesů.

Prastaré památky najdete na každém kroku

Nejslavnějším a nejzachovalejším mayským areálem je nejspíše Chichen Itzá, kde najdete centrální pyramidu, obklopenou zachovalým komplexem dalších budov. Další oblíbenou destinací, kde můžete vidět mayské památky, je Tulum. Není zde sice tolik zachovalých staveb jako v Chichen Itzá, ale zato se můžete kochat ohromujícími skalními útesy a vyhlídkou na nádhernou pláž. Tulum se stává v poslední době stále vyhledávanější destinací.

Sedmibarevné jezero Bacalar

Bacalar, na jihu poloostrova asi 1½ hodiny jízdy jižně od Tulumu, byl jedním z prvních měst v Yucatanu, dobytým španělskými conquistadory v 16. století a později se stal oblíbenou základnou pro piráty, kteří mimo přepadávání lodí sužovali i místní obyvatele nájezdy, při kterých si doplňovali zásoby potravin a občas unášeli i místní ženy.

Sladkovodní jezero Bacalar je známé jako laguna sedmi barev a název je to zcela oprávněný. V závislosti na místě a denní době se vám bude zdát, že jezero opravdu mění své barvy. Voda je v něm příjemně teplá, díky vápencovému podloží dokonale průzračná a klidná na plavání či šnorchlování.

Nejlepší turistické cíle na Yucatánu

Cancún, centrum odpočinku i zábavy

Toto lázeňské město je jednou z nejoblíbenějších destinací na poloostrově Yucatán a je známé pro krásné pláže, divoký noční život a širokou nabídku rekreačních rezortů, včetně obřích hotelů a kouzelných pláží. I když je to bezpochyby skvělé místo na dovolenou, v poslední době se zde značně zhoršila bezpečnostní situace a ve městě a jeho okolí se usídlilo několik drogových kartelů, které při vyřizování účtů ohrožují i zahraniční turisty. Proto je třeba se zde mít stále na pozoru.

Isla Mujeres, podmořský sochařský park

Tenhle krásný malý ostrov, měl dva problémy. Místní rybolov přestal být ziskový a místní korálové útesy podlehly zkáze. Jediným řešením pro obyvatele, kteří hledali nový způsob obživy, bylo vybudování nějaké turistické atrakce. Tou se stal podmořský sochařský park, fungující jako umělý útes. Podle portrétů místních obyvatel vytvořila řada předních umělců na 400 soch. Expozice, nazvaná MUSA (Museo Subacuático de Arte), se nachází v hloubce asi osmi metrů a vzhledem k průzračné vodě si je můžete prohlédnout nejen při potápění, ale i při šnorchlování z vodní hladiny.

Playa del Carmen

Pláž je jednou z nejoblíbenějších destinací na Yucatanu hned z několika důvodů. Najdete zde krásné pláže, restaurace světové úrovně, neuvěřitelnou pohodu a velkou síť skvělých nákupních možností. Na své si přijdou i vyznavači nočního života, ale i tady si musí dávat pozor. Zločinnost je zde dost velkým problémem.

Cozumel, ráj potápěčů

Ostrov Cozumel je známý jako jedno z nejlepších míst pro potápění na světě. Jste tady je za půl hodinky plavby rychlým trajektem z Playa del Carmen a máte před sebou ohromující pohled na bělostné pláže, lemované pásem hotelů, tyrkysovou vodu a zelenou záplavu lesů v pozadí. Zdejší korálové útesy patří k největším na světě a jsou proslulé bohatým podmořským životem. Právě to sem přitahuje statisíce milovníků potápění z celého světa.

Bezpečnostní situace

V poslední době se stále častěji objevují zprávy o zhoršující se bezpečnostní situaci v celém Mexiku, Yucatán nevyjímaje. Mexické úřady však bezpečnost turistů berou velmi vážně a v dovolenkových destinacích nasazují velké množství policejních hlídek. V každém případě je třeba užívat zdravý rozum, necestovat pozdě v noci sami, vyhýbat se osamělým místům a dát si pozor i na černé taxikáře, kteří spolupracují s drogovými kartely. Za bezpečnou se považuje doprava místními autobusy, ale i tady si dávejte pozor na kapsáře.

Pár rychlých faktů

  • Měna: Mexické peso.
  • Elektřina: 127V / 60Hz , zásuvky amerického typu.
  • Letiště na Yucatánu: Cancún (CUN), Cozumel (CZM) a Mérida (MID).
  • Voda: Není bezpečná, používejte zásadně balenou vodu.
  • Internet: WiFi má nízké zabezpečení, je k dispozici ve většině hotelů, penzionů a restaurací.
  • Pasy a víza: S Mexikem máme bezvízový styk, stačí pas s platností nejméně 6 měsíců.
  • Omezení: pozor na zákaz dovozu čerstvého ovoce, zeleniny, masných výrobků.

Jak se tam dostanete

Běžné ceny letenek do mexických měst se pohybují od 20 000 korun výše. V každém případě si plánujte cestu do Mexika s větším předstihem a hlídejte si nejrůznější akce a slevy. Podobné akce se objevují po celý rok a můžete tak dosáhnout i na fantastickou cenu 7000 korun za zpáteční letenku. Náklady na samotný pobyt nejsou zase až tak vysoké, ceny se pohybují zhruba na úrovni těch našich.

Další zajímavé články
Reklama