Dovolená

Dovolená na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Na Kanárských ostrovech se ohřejete i v listopadu / Shutterstock
Nestihli jste letos ještě dovolenou u moře? Nebuďte smutní, nevadí. Stále ještě máte čas, a pak, v posledních letech už není dovolená u moře jenom záležitostí letních měsíců června, července a srpna. Stále častěji lidé volí i posezónní termíny. Poptávka po těchto dovolených roste a Česko v tomto směru není výjimkou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

09. září 2019   |   10:50

Spoustě lidí vadí přeplněná letoviska v sezóně, a tak pošilhávají po zářijových a říjnových termínech, kdy je v hotelích podstatně volněji. Plusem je i to, že volných míst je více a je tudíž z čeho vybírat - nabídky nejsou přebrané. 

Nízké ceny

Kromě toho zaplatíte mnohem méně peněz. Obvykle bývají ceny nižší o 20 - 40 %, což platí nejenom o pobytech, ale i cenách služeb a dopravy, včetně letecké. Výjimkou ale nejsou ani letoviska, kde v polovině září zaplatíte třeba polovinu toho, co byste za dovolenou vydali na vrcholu sezóny, tedy na přelomu července a srpna. Stručně řečeno méně peněz a méně lidí jsou ta největší lákadla. Když zkombinujete zářijový či říjnový termín s last minute, ušetříte tím i několik tisíc korun.

Poptávka po dovolených mimo sezónu rok od roku roste

NA SEVER ITÁLIE ZAPOMEŇTE 

Je ale třeba volit s rozmyslem destinaci, protože někde už přece jenom bývá tou dobou chladněji. Odpadají tak třeba severoitalská letoviska jako Bibione, Rimini nebo Caorle, vyrazit tam v polovině září už je trochu nejisté - počasí tam může klapnout, ale také nemusí. Letošní mimořádně horké léto ale nemusíte zřejmě udělat chybu ani zde. Jinak ale platí pravidlo, že v září je třeba vyrazit více na jih. 

PERFEKTNÍ VOLBOU JE ŘECKO, ŠPANĚLSKO A TURECKO 

Velice oblíbená jsou proto řecká letoviska. Ideálně Kypr nebo Kréta. Vhodný je také jih Španělska a rovněž Kanárské ostrovy, kde se s přehledem ohřejete i v listopadu – tehdy tam má voda stále ještě 21 °C a vzduch cca 26 °C.  Co se týče Itálie, můžete vsadit na jižní části, tedy Kalábrii nebo Sicílii.

Mimo sezónu bývají ceny téměř o polovinu

Perfektní je i Turecká riviéra: Alanya, Antalya, Kemer nebo Side V Turecku je v září teplota vody běžně 26 °C a slunce hřeje stejně, jako v plné sezóně. Ostatně ani říjen není vůbec špatný - vzduch zde má tehdy 25 °C a moře cca 23 °C. Toužíte-li po exotice, pak září patří Filipínám, v říjnu je optimálně na Kubě. 

NĚKDE SVÍTÍ SLUNCE I 300 DNŮ V ROCE 

Kromě zářijových termínů ale stoupá zájem i o říjnové pobyty. Například východní Středomoří nabízí příjemné počasí i v tuto dobu. Kromě toho plusem je i skutečnost, že moře je po létě prohřáté. Vedro už nebývá tak silné, ale přitom je stále dost teplo ke koupání. Mnoho jižních destinací se totiž pyšní slunečním svitem 300 i víc dnů v roce.

Další zajímavé články
Reklama