autor Jitka Jarošová
07. září 2019 | 10:24
Popularita dovolené v Polsku po letech prostě opět roste. Nabídneme vám pár tipů, kam vyrazit a co tam podniknout. Samozřejmě musíme upozornit, že voda je tu chladnější než na jihu Evropy. Samotné Baltské pobřeží je ale velmi příjemné.
Příjemné koupání
Na Baltu najdete několikakilometrové písečné pláže, které jsou příjemně čisté bez kamenů, chaluh či řas. Polský poloostrov Hel je příjemným lákadlem. Podle jeho tvaru se mu někdy říká Baltská kosa, protože tento pás opravdu jakoby rozsekává moře. Na zdejších plážích není hlava na hlavě, můžete si tu vychutnat příjemné soukromí. Rájem se stává také pro surfaře, kteří si tu s prkny pěkně užijí.
Cyklistický ráj
Jestli rádi jezdíte na kole, přibalte si svoje kola na nosič na auto, protože tu najdete spoustu velmi pěkných cyklistických tras. Jde především o cyklostezku, která se vine celým poloostrovem. Projedete se hezky po rovině, takže můžete vzít i malé děti. Navíc je stezka krytá borovicemi, takže na vás nebude pražit slunce. Sportovně zdatní ji s klidem zvládnou za den, fyzicky méně disponovaní si mohou putování rozdělit třeba do dvou částí.
Seznamte se s rybářskou historií
Na poloostrov do městečka Hel jezdí trajekt z Gdaňsku a cesta trvá zhruba dvě hodiny. Další velkou helskou atrakcí je Fokarium, záchranná stanice pro tuleně. Ošetřovatelé tu pečují o nemocné nebo zraněné tuleně a velmi oblíbené je jejich veřejné krmení, během kterého jsou tuleni obrovskou zábavou pro diváky.
Výstup na zdejší helský maják vám nabídne rozhled z výšky 41 metrů. Za návštěvu stojí také muzeum mořského rybářství, které zde má skutečně velmi dlouhou historii. Už koncem 12. století tu stála rybářská osada a zde nalovení sledi se stávali velkou delikatesou.
Ochutnejte místní speciality
Určitě stojí za to strávit zde alespoň jeden nebo dvě noci, abyste si udělali čas na koupání, návštěvu muzea, krmení tuleňů, projížďku na kole. Ideální je třeba víkend od pátku do neděle. Pochutnejte si také na zdejších rybích specialitách. Ačkoli našinci mají před polskou gastronomií a potravinami trochu despekt, tady se opravdu dobře najíte.
Najdete tu spoustu hezkých restaurací. Můžete vyzkoušet třeba zmiňované sledě v omáčce, nebo tatarák ze sleďů, to už je na vás. A to nemluvě o pěkných plážových barech. Velmi dobrým tipem je spojit návštěvu poloostrova Hel s pobytem v krásném historickém hanzovním městě Gdaňsk. Klidně ale můžete celou dobu - třeba týden - strávit přímo na poloostrově. Hotelů, apartmánů i kempů je tu spousta.
Trojměstí je turistický skvost
Gdaňsk
Nejznámější město Trojměstí je Gdaňsk. Leží u břehu Baltského moře blízko ústí řeky Visly. Přes město protéká řeka Motlawa a z přístavu se lodí můžete vydat na výlety. Lodních tras je několik a opravdu stojí za to. Do lodí se nastupuje přímo v centru města a pohled je to opravdu parádní. Jednou z nejkrásnějších ulic ve městě je Ulice Mariacka. A právě v ní najdete i Mariacki baziliku, což je největší kostel v Evropě postavený z cihel. Bazilika je tak obrovská, že ji nemůžete nevidět ani kdybyste chtěli.
SOPOTY
Z Gdaňsku se poměrně jednoduše dostanete do Sopot. Ty jsou známým lázeňským centrem, kde můžete vidět nejdelší dřevěné molo v Evropě, které měří 511 metrů. Nedaleko mola se nachází velký a svého času nejluxusnější hotel Grand. Jeho výstavba stála 20 milionů gdaňských guldenů a díky přepychovému zařízení a úžasné poloze přímo na pláži lákal i slavné cizince.
GDYNĚ
Gdyně je pouze o pár kilometrů dál. Všechna tři města spojuje městská doprava, můžete jet autobusem či tramvají. Město je rozdílné od lázeňského letoviska Sopoty a historického Gdaňsku, ale i tak má návštěvníkům co nabídnout. Během prohlídky byste rozhodně neměli vynechat Jižní molo, které má na délku přes 600 metrů. Na samém konci mola je umístěno oceánografické muzeum, které bylo otevřeno v roce 1971 a najdete zde 7 tematických částí a více než 1 500 převážně vodních živočichů.