autor Jitka Jarošová
02. září 2019 | 13:12
Pojďme se podívat na téměř zapomenuté lokality, které zatím nezkazil masový turismus a kde se budete cítit nádherně.
Národní klenot: Velebit
Krasové pohoří v severním Chorvatsku je právem všemi Chorvaty považováno za národní klenot. Pro většinu návštěvníků Jadranu ale stojí úplně mimo jejich zájem. Je to však velká škoda, protože Velebit patří svou podivuhodnou nedotčenou přírodou, konfigurací svého terénu, bohatstvím svého rostlinného i živočišného světa k nejpřitažlivějším horským cílům v Chorvatsku. Na výhledy, které se návštěvníkovi Velebitu naskýtají na modrou hladinu Jadranu, na jeho ostrovy i na vnitrozemská horská pásma, se nezapomíná.
Národní park Paklenica
Národní park, jehož dva mohutné kaňony - Velká a Malá Paklenica - se zakusují u přístavu Starigrad do bílého valu obtížně přístupného horského masivu Velebit. Rozeklané bílé pohoří lemuje téměř celé jadranské pobřeží. K nejkrásnějším místům patří úzká soutěska Klenac, kde 400 metrů vysoké vápencové stěny svírají z obou stran kaňon divoké říčky. Zjara se tudy žene voda z roztátých sněhů, mizící v krasových útvarech v podzemí, v létě je koryto vyschlé.
Ostrov Vis
Jedná se o nejodlehlejší dalmatský ostrov, nacházející se jihozápadně od ostrova Hvar. Tato oblast byla po několik desetiletí využívána pro armádní účely, tudíž byla naprosto odříznuta od okolního světa. Na Visu si můžete dosyta užít poklidných pláží i autentických městeček, v nichž málokdy potkáte nějakého turistu. Populace celého ostrova čítá něco málo přes 3 tisíce obyvatel, tudíž je jako stvořený pro poklidnou dovolenou.
Biševo
Udělejte si výlet na ostrov Biševo, na kterém žije pouhých 15 stálých obyvatel. Můžete si zde užít návštěvu impozantních jeskyní i pocitu naprostého odříznutí od okolního světa, který se dostaví při procházce touto zelenou pustinou, ve které jen občas narazíte na osamělé stavení či pole.
Lastovo, ostrov který skoro nikdo nezná
Jeden z nejvzdálenějších chorvatských ostrovů leží v jižní Dalmácii a nesmírně se odlišuje od všech těch „roztomilých“ předražených městeček s kavárnami, restauracemi a krámky se suvenýry. Tady není nic a nikdo sem nejezdí. Ostrov byl až do pádu komunismu vojenským územím, což určitě ostrované nelibě nesli. Dnes je však jejich ostrov paradoxně naprostou perlou Středomoří.
Za posledních pět let tu vyrost jen jeden hotel, a je tak prvním a posledním na ostrově. Několik domků na pobřeží nabízí ubytování v soukromí. Zdá se, že ho využívají spíše sami Chorvati, zahraniční turisty tu nepotkáte. Hlavní pláž Lastova se může pochlubit nejstarším jadranským majákem. Také tady budete téměř sami a určitě si najdete zátočku či skálu, kde se vykoupete v průzračné vodě zcela nerušeni kýmkoli jiným.
Pohoří Biokovo
Biokovo je nejvyšší a nejdelší pohoří v Dalmácii. Patří také k nejpřitažlivějším přímořským pohořím v Chorvatsku. Délka se udává cca 35 km a šířka asi 9 km. Jeho krásu můžete obdivovat po cestě Jadranskou magistrálou po Makarské riviéře. V přírodním parku Biokovo se sice nedá kempovat, přístupný je ale 24 hodin denně. Makarská riviéra a pohoří Biokovo tvoří kontrast, který stojí za to vidět. Zatímco u moře je většinou azuro, v horách vás může překvapit poměrně častý déšť.