Dovolená

Chcete mít pláž jenom pro sebe? Navštivte ostrov krásy a vůně ve Středomoří

Pláže u nejstaršího města Korsiky jsou plné krás / Shutterstock
Korsika je čtvrtý největší ostrov ve Středozemním moři. Na relativně malém území zde najdete nádherné pláže, křišťálově čisté moře, romantické zátoky, hory, nedotčenou přírodu a malebná městečka plná historie. Díky tomu Korsika získala mnoho přezdívek, jako je „Perla středomoří“, „Pohoří v moři“ nebo „Ostrov krásy a vůně“.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

31. července 2019   |   17:56

Říká se, že Korsiku poznáte se zavřenýma očima podle její vůně. A něco na tom opravdu bude. Nádherně, hlavně na jaře rozkvetlé louky pokryté miliony rozkvetlých pestrobarevných květin, zejména krokusů, množství potoků a potůčků s křišťálově čistou vodou stékající z horských úbočí, ledovcová jezera na náhorních planinách, či strmé skalní masivy na pobřeží, doslova vyrůstající z mořské hladiny. To všechno v sobě skrývá Korsika

Pro aktivní i pasivní dovolenou

Ostrov je ideálním cílem jak pro aktivní, tak i pasivní dovolenou. Na Korsiku se sice jezdí hlavně kvůli přírodě, ale své si zde najde opravdu každý cestovatel a ani po dvou týdnech se zde určitě nebudete nudit. Většinu vnitrozemí ostrova pokrývá Parc naturel régional de Corse. Jsou zde vynikající podmínky pro trekking. U Portského zálivu je geomorfologicky významná rezervace Scandola et Girolata, patřící ke světovému dědictví UNESCO. Na Korsice najdete i pozůstatky megalitických kultur, dolmeny a menhiry, staré přes 5 000 let.

Na Korsiku se jezdí hlavně kvůli přírodě, která je zde úchvatná

Korsická městečka

Městečka jsou na ostrově roztroušena po úbočích hor a na malých návrších. Typické korsické městečko na úbočí hory sestává z mnoha středověkých domů nalepených na sebe a propojených křivolakými uličkami. Kostelík bývá v místě, kde hřeben kopce nebo návrší tvoří malé sedlo. Chodíte mezi domky po dlážděných uličkách metrové šířky, některé domy jsou rozbořené, ale jiné pečlivě udržované. Hodně Francouzů zde má dům jenom jako letní sídlo.

Ajaccio

Hlavním městem ostrova je Ajaccio. Patří do regionu Corse-du-Sud a žije v něm zhruba 65 000 obyvatel. Ve městě se narodil asi nejznámější korsický rodák, Napoleon Bonaparte. Stojí zde jeho rodný dům a pomník se sochou. V Ajacciu je letiště, přístav, pevnost a normální infrastruktura běžná pro větší západoevropská města.

Bastia

Bastia leží na východním pobřeží. Můžete zde obdivovat guvernérské sídlo, etnografické muzeum, radnici, dům, palác janovské vlády, v němž strávil část dětství Victor Hugo, a další památky. Žije zde takřka polovina všech obyvatel ostrova.

Calvi

Calvi je menší městečko, napůl vojenské a napůl rekreační středisko. Tamní citadelu z 15. století obsadil francouzský oddíl cizinecké legie. Za městem, asi 6 km jihozápadně od Calvi, se na kopci vypíná kostel Chapelle de Notre-Dame de la Serra z 19. století. Je odtud nádherný výhled do všech světových stran. 

Bonifacio

Bonifacio, rozprostírající se na vysoké křídové skále, je nejstarší město Korsiky a hlavní přístav pro lodě ze Sardinie. Ostrovy odděluje cca 11 km široký Bonifácký průliv, chráněná mořská rezervace s mnoha druhy mořských živočichů. V tomto průlivu se nalézá skupina asi deseti ostrůvků Lavezzi. Na největším z nich je hřbitov utopených vojáků a námořníků z lodi Sémillante.

Korsické pláže patří k nejkrásnějším ve Středomoří

Kde se vám ve Středomoří podaří najít romantickou pláž jen pro sebe? Na Korsice ano. Najít pláž v malebné zátoce, na které budete sami, zde není žádný problém vzhledem k tomu, že Korsika patří k zemím s nejmenší hustotou obyvatel v Evropě.

Palombaggia

Je dlouhá skoro tři kilometry, najdete ji kousek pod Port Vecchio a je rozhodně nejslavnější. Zdejší vody jsou součástí přírodní rezervace, a proto jsou krásně čisté. Pláž pokrývá bělostný písek a s horami za zády poskytuje toto místo okouzlující výhledy. Ale protože patří k nejznámějším plážím ostrova, tak zde velkou samotu nehledejte. Ale i tak stojí minimálně za jednu návštěvu.

Rondinara

Asi v polovině cesty mezi městy Port Vecchio a Bonifacio najdete klidnou pláž Rondinara, která za své jméno vděčí téměř kruhovému tvaru. Tradiční korsická dvojice, tedy bílý písek a azurové moře jsou zde plně k dispozici.

Santa Giulia

Leží v překrásné laguně kousek pod Port Vecchio, a je dokonce tak úchvatná, že si vysloužila zápis do seznamu UNESCO. Voda je tu tak tyrkysová, že neuvěříte, že nejste v Karibiku. Moře je tu klidné a mělké, a tak sem často míří rodiny s dětmi.

Lotu

Krásné pláže najdete i na severozápadním pobřeží Korsiky. Například Lotu, která se rozkládá podél pouště Agriates, neúrodného a divoce krásného, UNESCEM chráněného úseku pobřeží. Tenhle malý záliv s pláží dlouhou 400 metrů sousedí s nízkými kopci a z vnitrozemí se k němu dostává dost těžko. Právě proto je oblíben zejména mezi jachtaři. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama