autor Jitka Jarošová
31. srpna 2019 | 08:40
Francouzskou Polynésii tvoří na 120 ostrovů uprostřed Tichého oceánu, plocha se dá velikostí klidně přirovnat k Evropě. Obyvatel je ale jen asi 300 tisíc. Ostrovy se dělí do pěti souostroví, největším ostrovem je Tahiti s hlavním městem Papeete. Málokdo ví, že Tahiti bylo jedním z posledních ostrovů objevených na naší planetě, a to v roce 1767.
Hlavním příjmem celé Polynésie je turistika, až daleko za ní je rybolov a pěstování dnes už slavných černých perel. Ale také se zde těží fosfát, pěstuje vanilka, tropické květiny a ananas, grepy a mango. Nemůžeme zapomenout ani na kopru z ořechů všudypřítomných kokosových palem. Avšak asi 80 procent veškerých potřeb potravin je kryto dovozem, a to hlavně z Francie, USA, Austrálie a Nového Zélandu.
Hlavní město Papeete
Ve Francouzské Polynésii žije asi tři sta tisíc obyvatel a minimálně polovina se usadila v Papeete, které je hlavním městem a leží na ostrově Tahiti. V Papeete se nachází jediné mezinárodní letiště, které se tak stává vstupní bránou do ráje. Přes den si zde můžete vychutnávat nádherné pláže s černým pískem a koupání v příjemném teplém oceánu. Černé pláže jsou hlavně na severu, na jihu je písek bílý, částečně dovezený.
Tahitské tance
Tahitské tance nejsou jen velkou turistickou atrakcí, ale i základem polynéské kultury. Tanečníci pomocí svých pohybů totiž vyprávějí příběhy. Vyrazit na Tahiti a nevidět vystoupení tahitských tanečníků se rovná téměř hříchu.
Bora Bora
Ostrov Bora Bora lze právem označit za top destinaci světa. Kombinace sopečných štítů a křišťálově čisté tyrkysové laguny připomíná zázrak přírody. Pod vodou se lze setkat s houfy pestrobarevných ryb, baracudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky. Se zkušeným místním průvodcem se lze vydat i na pěší túru na nejvyšší dominanty ostrova – horu Pahia či Otemanu, ze kterých se návštěvníkům naskytne výhled na rozsáhlé laguny podél celého ostrova. A večer si určitě nenechte ujít návštěvu proslulé restaurace Bloody Mary's uvnitř laguny. Mimo výborné kuchyně tam můžete na nástěnce najít turisty připíchnuté bankovky všech možných hodnot z celého světa. A nechybí ani české koruny.
Rangiroa
Je druhý největší atol na světě. Jeho laguna vypadá jako obrovské vnitrozemské moře a povrch ostrova tvoří kruh malých písečných ostrůvků. Patří do souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii a tvoří jej na 240 ostrůvků oddělených více než stovkou malých kanálů, které vytvářejí prstenec z korálů. Z výšky vypadá atol jako perlový náhrdelník rozprostřený na hladině oceánu. Kruh ostrůvků je dlouhý přes 160 km a obklopuje nekonečně hlubokou lagunu.
Rangiroa je ideální především pro ty, kteří vyhledávají naprostou izolaci a klid, lenošení na pláži, šnorchlování a potápění. Neuvěřitelné barvy laguny od nefritově-zelené až k purpurové, kompletně ohromí návštěvníky, kteří objevují tento dlouhý pás ostrovů ve středu Pacifiku. Proslulým suvenýrem z ostrova Rangiroa jsou černé perly, které jsou zde pěstovány na specializovaných farmách. A půjdete-li do jedné z místních restaurací vedené objemnou, leč přívětivou hostinskou, je možné, že pár drobných černých perliček obdržíte jako dárek.
Muzeum Paula Gauguina
Zajímá vás francouzské umění? Ve Francouzské Polynésii několik let pobýval a tvořil i proslulý malíř Paul Gauguin. Právě jemu jsou věnované expozice v Muzeu Paula Gauguina u Papeari. V muzeu jsou k vidění sochy, dřevořezby a rytiny slavného impresionisty. Muzeum Paula Gauguina se aktivně snaží představovat dílo umělce v celé jeho šíři a často vystavuje díla zapůjčená z jiných expozic.
Muzeum Tahiti
Určitě doporučujeme navštívit Muzeum Tahiti a ostrovů, které se věnuje etnografii Polynésanů a disponuje jednou z nejlepších sbírek v Tichomoří. Dnes je hlavní institucí Francouzské Polynésie, která shromažďuje jak polynéské přírodní, tak i kulturní poklady.
Jak vidno, na Tahiti si přijdou na své všichni. Ať už jste milovníkem umění, nebo vás zajímá historie či chcete zažít opravdové tichomořské dobrodružství.