Dovolená

Francouzská Polynésie: Poslední ráj na naší planetě

Tahiti symbolem pozemského ráje / Shutterstock
K nejexotičtějším francouzským koloniím patří bezesporu Francouzská Polynésie. Přes francouzský vliv patrný na každém kroku zůstává se svým největším ostrovem Tahiti symbolem pozemského ráje, kde žijí domorodci daleko od zkažené civilizace. Tradiční kulturu Tahiťanů můžete na ostrovech zažít i dnes.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

31. srpna 2019   |   08:40

Francouzskou Polynésii tvoří na 120 ostrovů uprostřed Tichého oceánu, plocha se dá velikostí klidně přirovnat k Evropě. Obyvatel je ale jen asi 300 tisíc. Ostrovy se dělí do pěti souostroví, největším ostrovem je Tahiti s hlavním městem Papeete. Málokdo ví, že Tahiti bylo jedním z posledních ostrovů objevených na naší planetě, a to v roce 1767.

Hlavním příjmem celé Polynésie je turistika, až daleko za ní je rybolov a pěstování dnes už slavných černých perel. Ale také se zde těží fosfát, pěstuje vanilka, tropické květiny a ananas, grepy a mango. Nemůžeme zapomenout ani na kopru z ořechů všudypřítomných kokosových palem. Avšak asi 80 procent veškerých potřeb potravin je kryto dovozem, a to hlavně z Francie, USA, Austrálie a Nového Zélandu.

Tahiti je mnohými cestovateli označováno za bránu do ráje

Hlavní město Papeete

Ve Francouzské Polynésii žije asi tři sta tisíc obyvatel a minimálně polovina se usadila v Papeete, které je hlavním městem a leží na ostrově Tahiti. V Papeete se nachází jediné mezinárodní letiště, které se tak stává vstupní bránou do ráje. Přes den si zde můžete vychutnávat nádherné pláže s černým pískem a koupání v příjemném teplém oceánu. Černé pláže jsou hlavně na severu, na jihu je písek bílý, částečně dovezený.

Tahitské tance

Tahitské tance nejsou jen velkou turistickou atrakcí, ale i základem polynéské kultury. Tanečníci pomocí svých pohybů totiž vyprávějí příběhy. Vyrazit na Tahiti a nevidět vystoupení tahitských tanečníků se rovná téměř hříchu.

Bora Bora

Ostrov Bora Bora lze právem označit za top destinaci světa. Kombinace sopečných štítů a křišťálově čisté tyrkysové laguny připomíná zázrak přírody. Pod vodou se lze setkat s houfy pestrobarevných ryb, baracudami, rejnoky, mantami, murénami, želvami či žraloky. Se zkušeným místním průvodcem se lze vydat i na pěší túru na nejvyšší dominanty ostrova – horu Pahia či Otemanu, ze kterých se návštěvníkům naskytne výhled na rozsáhlé laguny podél celého ostrova. A večer si určitě nenechte ujít návštěvu proslulé restaurace Bloody Mary's uvnitř laguny. Mimo výborné kuchyně tam můžete na nástěnce najít turisty připíchnuté bankovky všech možných hodnot z celého světa. A nechybí ani české koruny.  

Rangiroa

Je druhý největší atol na světě. Jeho laguna vypadá jako obrovské vnitrozemské moře a povrch ostrova tvoří kruh malých písečných ostrůvků. Patří do souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii a tvoří jej na 240 ostrůvků oddělených více než stovkou malých kanálů, které vytvářejí prstenec z korálů. Z výšky vypadá atol jako perlový náhrdelník rozprostřený na hladině oceánu. Kruh ostrůvků je dlouhý přes 160 km a obklopuje nekonečně hlubokou lagunu.

Rangiroa je ideální především pro ty, kteří vyhledávají naprostou izolaci a klid, lenošení na pláži, šnorchlování a potápění. Neuvěřitelné barvy laguny od nefritově-zelené až k purpurové, kompletně ohromí návštěvníky, kteří objevují tento dlouhý pás ostrovů ve středu Pacifiku. Proslulým suvenýrem z ostrova Rangiroa jsou černé perly, které jsou zde pěstovány na specializovaných farmách. A půjdete-li do jedné z místních restaurací vedené objemnou, leč přívětivou hostinskou, je možné, že pár drobných černých perliček obdržíte jako dárek.

Muzeum Paula Gauguina

Zajímá vás francouzské umění?  Ve Francouzské Polynésii několik let pobýval a tvořil i proslulý malíř Paul Gauguin. Právě jemu jsou věnované expozice v Muzeu Paula Gauguina u Papeari. V muzeu jsou k vidění sochy, dřevořezby a rytiny slavného impresionisty. Muzeum Paula Gauguina se aktivně snaží představovat dílo umělce v celé jeho šíři a často vystavuje díla zapůjčená z jiných expozic. 

Muzeum Tahiti

Určitě doporučujeme navštívit Muzeum Tahiti a ostrovů, které se věnuje etnografii Polynésanů a disponuje jednou z nejlepších sbírek v Tichomoří. Dnes je hlavní institucí Francouzské Polynésie, která shromažďuje jak polynéské přírodní, tak i kulturní poklady.

Jak vidno, na Tahiti si přijdou na své všichni. Ať už jste milovníkem umění, nebo vás zajímá historie či chcete zažít opravdové tichomořské dobrodružství.

Další zajímavé články
Reklama