Dovolená

Dovolená v Karibiku se může změnit v horor. Čeho se při návštěvě této oblasti vyvarovat?

Dovolenou v úžasném Karibiku si dopřává stále více našinců / Pixabay
Pro české turisty už nejsou dávno jedinými prázdninovými destinacemi Chorvatsko, Itálie nebo Bulharsko. Stále přibývá těch, kdo si dopřávají exotickou dovolenou v jihoasijských zemích, jako je Thajsko, Vietnam či Malajsie. Stále více našich turistů míří i do Karibiku, do Dominikánské republiky, na Kubu, Bahamy či Jamajku. Cesty do těchto zemí však mají svá specifika a je dobré se s nimi před zakoupením takové dovolené seznámit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. září 2019   |   14:53

Přestože mnozí turisté si pobytem v Karibiku chtějí prodloužit léto a vybírají si dovolenou až v podzimních měsících, měli by vědět, že je to nejhorší doba k návštěvě této oblasti. Vyvarovat by se měli cest do Karibiku zejména v období od poloviny srpna do konce října. To zde totiž vrcholí hurikánová sezóna a zažít takovou přírodní pohromu na vlastní kůži není žádný med. Hurikány se sice v Karibiku vyskytují celkem běžně celé léto, od počátku června, ale ono podzimní období je nejnebezpečnější. Pokud vám tedy bude cestovní kancelář nabízet extrémně výhodnou dovolenou v tomto termínu, raději zdvořile odmítněte.

Účinný opalovací krém je nezbytností

Než vyrazíte z vašeho karibského hotelu, nezapomeňte se pořádně natřít opalovacím krémem s co nejvyšším faktorem účinnosti. Pokud to neuděláte, prožijete nejspíše zbytek dovolené v bolestech. Slunce je v Karibiku mnohem silnější, než jste zvyklí z evropských přímořských středisek a jeho účinky ještě umocňuje pobyt ve vodě, která odráží UV paprsky. Natírejte se i během dne, nejlépe po každém vykoupání. Vyhněte se pobytu na slunci v nejhorší době, tedy mezi 11:00 a 15:00 hodinou. Možná vás překvapí, že spousta místních plave nebo šnorchluje v moři oblečeni v košili, ale brzy přijdete na to, že to má svůj smysl.

Pozor na opuštěné pláže

Možná jste na to zvyklí z evropských destinací a budete si hledat nějakou tu prázdnou pláž, kterou si budete užívat sami pro sebe. Vězte, že v Karibiku to může být dost nebezpečné. Za prvé mají takováto opuštěná místa v oblibě různé kriminální živly, které čekají na osamělé turisty, aby je okradli. Dalším důvodem je to, že taková opuštěná pláž může skrývat další nebezpečí, v podobě silných podmořských proudů, ostrých útesů pod vodou, nebo nebezpečných živočichů, kteří si místo oblíbili. Navíc tyto pláže nejsou vybaveny varovnými vlajkami, které by vás upozornily na nebezpečné povětrnostní podmínky a nehlídají na nich ani plavčíci.

Vyhněte se skotačení s delfíny

V Karibiku se téměř každé přímořské středisko pyšní mořským akváriem s delfíny, na řadě míst najdete i jakési přírodní „rezervace“, kde je například zátoka s delfíny přehrazena plotem i pod vodou a kde si s nimi můžete za nějaký ten poplatek zaplavat. Místní vám zajistí i rozkošné fotografie jak s delfíny skotačíte.

Pro delfíny je život v zajetí mnohdy utrpením

Mnohé z těchto atrakcí se maskují jako záchytná a výzkumná centra, zachraňující poraněné, uvízlé či nemocné delfíny. Vězte, že podle nedávné zprávy Humane Society a Světové společnosti na ochranu zvířat, drtivá většina oněch „zachráněných“ delfínů v podobných zařízeních umírá a do volné přírody se jich dostane jen mizivé množství. Většinou i tato zařízení využívají delfíny jako atrakci a i když se zdá, že plavou s lidmi s potěšením, stálý styk s lidmi jim působí stres a neumožňuje jim potřebný odpočinek.

Nezapomeňte na účinný repelent

Mnohé našince při první návštěvě karibské oblasti překvapí množství hmyzu, který je skutečně všudypřítomný. Nejsou to jen komáři, ale je to i spousta much, podivných ovádů a brouků, kteří žijí jen proto, aby vás mohli pobodat a pokousat. Pověstný virus Zika se sice z Karibiku pomalu vytrácí, ale existuje spousta tropických chorob, přenášených právě hmyzem. Pokud si budete chtít večer posedět na pláži nebo na balkóně svého apartmánu, zjistíte, že hmyz je zde velkým problémem a účinný repelent bude nezbytností. Některé druhy hmyzu si na vás budou chtít pochutnat i během dne a tak noste kapesní balení repelentu sebou, i když si vyjdete na procházku po pobřeží, nebo do místních lesů.

Při opuštění hotelu nebo resortu buďte opatrní

All-inclusive pobyty v uzavřených a hlídaných resortech mohou být zábavné a pro někoho je pobyt v takovém zařízení docela postačující. Nicméně většina z nás jede do cizí země i proto, aby ji poznali na vlastní oči a seznámili se i s životem místních obyvatel. Určitě byste měli zkusit místní kuchyni, značně odlišnou od toho, co vám servírují kuchaři v hotelu, podívat se na běžný život místních. Ve většině hotelů a resortů vás seznámí s těmi nejdůležitějšími bezpečnostními pravidly, upozorní vás na místní zvyky a varují vás před čtvrtěmi, do kterých byste neměli chodit.

Snažte se při svých výletech mimo resort tyto rady respektovat. Na bezpečnost turistů se v Karibiku většinou velmi dbá, ale kriminálníci se najdou všude. A ještě jedna rada na závěr. V karibské oblasti je spousta ostrovů a území se zcela odlišnými tradicemi, kuchyní, kulturou a zákony. Před odjezdem do Karibiku se raději se svojí vybranou destinací raději podrobně seznamte. Na internetu najdete opravdu všechno.

Další zajímavé články
Reklama