Dovolená

Ostrovy Turks a Caicos: Tak nádherné a klidné pláže najdete jen málokde na světě

Skutečný ráj na pokraji Karibiku / Shutterstock
Hledáte dovolenou s nejskvělejšími plážemi, úžasnou nabídkou mořských plodů a spoustu outdoorových dobrodružství? Máme pro vás tip na návštěvu ostrovů Turks a Caicos. Toto souostroví není tak známé jako jeho karibští sousedé, ale právě to je jeho zvláštností. Ostrovy mají dostatečně rozvinutou turistickou infrastrukturu, aby se zde dalo pohodlně pobývat a relaxovat, ale zároveň nejsou tak přeplněné turisty, aby to zkazilo jejich poklidnou atmosféru.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. ledna 2019   |   17:10

Ale nejdřív, kde se vlastně tyto ostrovy nacházejí? Je to řetězec desítek ostrovů a zálivů, uvádí se, že je jich asi 30, z nichž osm je osídleno. Leží jihovýchodně od Miami, poblíž Baham, Kuby, Haiti a Dominikánské republiky. Dva hlavní ostrovy jsou Providenciales (zkratkou Provo), kde najdete většinu středisek, stejně jako hlavní mezinárodní letiště a Grand Turk, kde se nachází velký přístav a hlavní město ostrovů.

Nejkrásnější pláže na světě

Ačkoli ostrovy Turks a Caicos, stejně jako Bahamy, se technicky nacházejí spíše v Atlantickém oceánu než Karibském moři, nabízejí stejnou uvolněnou atmosféru, slunné počasí a úžasné pláže, stejné, možná i lepší než v Karibiku. Dokonce se tvrdí, že právě zde jsou ty nejkrásnější pláže planety, mez nimiž kraluje pláž Grace Bay.

Ostrovy jsou zámořským územím Velké Británie, ale jako měna zde slouží americký dolar a pozor, také zásuvky jsou zde amerického typu. Na ostrovech se střídá jedna úchvatná pláž s bělostným pískem za druhou a průzračné vody jsou jako stvořené pro potápění a šnorchlování. Zdejší pláže se pravidelně ocitají na seznamu nejkrásnějších na světě. Mnohá místa na pobřeží pokrývají husté mangrovníkové lesy.

Bohatý podmořský život

Ať už jste zkušení potápěči nebo chcete šnorchlovat na hladině, setkáte se pod hladinou s pestrobarevným mořským životem ve vodách, které ukrývají jeden z nejdelších bariérových útesů na světě. Můžete šnorchlovat přímo u pláže v místech, jako je Smithův útes v Providenciales, ale většina návštěvníků se se vydává výletní lodí k rozsáhlejším útesům kousek od pobřeží ostrovů. Jedním z nejoblíbenějších zážitků, které jsou zde nabízeny, je plavání s rejnoky podél korálových útesů. Místní turistické agentury nabízejí i dobrodružnější noční výlety s potápěním.

Dovolená plná aktivit

Pokud byste chtěli vydat o něco více energie, můžete si každý den v týdnu na ostrovech vyzkoušet jinou aktivitu. Jeden den se můžete vydat s průvodcem na kajaku do bludiště mangrovů. Další den si vyzkoušíte jízdu na koni podél pláží a poté si vyzkoušíte třeba kiteboarding. Provo je díky příznivému větru jedním z nejlepších míst v Karibiku pro provozování tohoto sportu. Mezi další aktivity patří windsurfing, parasailing, sportovní rybolov, golf, tenis či paddleboarding. Můžete dokonce navštívit úžasné místní jeskyně

Tady mají nejskvělejší mořské plody

Po nějaké z těchto aktivit budete určitě potřebovat doplnit kalorie nějakým dobrým jídlem a ostrovy Turks a Caicos jsou svojí gastronomií vyhlášené. Od bohatých švédských stolů v luxusních letoviscích, na kterých najdete ty nejvybranější pochoutky až po pouliční prodavače, kteří vám nabídnou za pár dolarů čerstvě uloveného humra s bohatou zeleninovou oblohou, za kterého byste jinde ve světě zaplatili majlant.

Čerstvé ryby a mořské plody jsou ostatně hlavní součástí zdejšího jídelníčku a nikde jinde si jich neužijete jako zde. K tomu patří samozřejmě bohatá nabídka ovoce. Pro návštěvu ostrovů je ideální například listopad, kdy zde probíhá festival Conch, věnovaný právě karibskému ovoci, banánům a ananasům.

Noční život nehledejte

Cestovatelé, kteří hledají klidnou dovolenou, si ostrovy Turks a Caicos skutečně užijí. Nejrušnější je ostrov Grand Turk, v jehož přístavu přistávají desítky obřích výletních lodí, které vychrlí na břeh tisíce turistů, ale na dalších ostrovech najdete dostatek klidu. Ten, kdo hledá bujarý noční život bude asi zklamán, protože místní mu příliš neholdují a ostrovy jsou tak spíše vyhledávány milovníky klidné dovolené. Užijete si tak přátelskou atmosféru s místními obyvateli, nepřeplněné pláže a poklidnou atmosféru při večeřích. Ostrovy jsou proto vyhlášeny jako nelepší destinace pro rodinný pobyt s dětmi.

Jak je to s počasím?

Počasí je zde prakticky stejné, jako na nedalekých Bahamách, k nimž se ostatně ostrovy Turks a Caicos geograficky řadí. Průměrná roční teplota na ostrovech se pohybuje kolem 29 stupňů. Za nejteplejší měsíce jsou považovány červen, červenec a srpen. Příjemné počasí je zde i v průběhu zimních měsíců a teploty se pohybují kolem 25 °C. Ostrovy se však nacházejí v pásmu hurikánů a v jejich sezóně se můžete s nějakým i setkat. Zdejší turistická střediska jsou však dokonale připravena i na ty nejhorší výkyvy počasí, a tak nemusíte mít obavy.

Vysněný ráj si oblíbili Američané

Pro svou krásu, a hlavně nevelkou vzdálenost od pobřeží USA sem přijíždí nejvíce návštěvníků z Ameriky a ostrovy objevily i mnohé hollywoodské celebrity, které si zde pořizují nemovitosti. Jejich přítomnost samozřejmě vzbuzuje zájem u dalších turistů, a tak ostrovy zaznamenávají zvýšený zájem turistů z celého světa. Evropané je zatím příliš neznají, ale podle prognóz budou v nejbližších letech patřit mezi ty nejvyhledávanější destinace. Velmi to závisí na rozvoji letecké dopravy, která je z Evropy poměrně drahá. Nejlevnější zpáteční letenky z Prahy s několika mezipřistáními přijdou na 17 000 korun.

Další zajímavé články
Reklama