Dovolená

Jak si nejlépe užít Havanu: Proslulé pláže, vyhlášená místa i kubánské večery v rytmu salsy

Symbolem Havany jsou staré, pečlivě udržované americké automobily, jaké jinde ve světě už neuvidíte / Shutterstock
Havanu vynechá při návštěvě Kuby jen málokdo. Není to jen tak obyčejné město. V důsledku kolonizace, migračních procesů, uměleckých i politických hnutí je v Latinské Americe Havana zcela zvláštním místem. Pokud chcete o dovolené poznat něco z historie, umění, a zapomenout na všední starosti, je Havana tou nejlepší volbou pro dokonalou relaxaci.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. ledna 2019   |   18:31

V současné době vzrůstá zájem o cesty na Kubu, a tak zde můžete potkat turisty skutečně z celého světa. Přijíždějí sem nejen za památkami, ale také ze zvědavosti. Chtějí poznat jednu z posledních bašt komunismu na světě. Město s více než 500letou historií, má opravdu co nabídnout, od historických památek, přes restaurace s tradičními jídly, specifické způsoby dopravy, továrnu na nejlepší doutníky na světě, dokonale připravené mojito či úžasné taneční večery v rytmu salsy.

Na prohlídku se vydejte ráno

Pokud si trochu přivstanete, vydejte se na ranní procházku městem. Kavárny a restaurace otevírají okolo půl deváté, a to je pravý čas na snídani v některé z nich. Zavítat můžete například o do vyhlášeného Cafe Arcangel, ochutnat zdejší bohatou snídani, kterou zapijete vynikající kubánskou kávou, což je v zemi s vyhlášenou kávovou kulturou skoro povinnost.

Nastartuje vás pravá kubánská káva

Po snídani se můžete vydat do Parque Central a udělat si pár fotografií zdejších významných budov. Zajímavá je svou architekturou například budova Kapitolu, socha národního hrdiny José Martího, budovy dvou nejstarších hotelů v zemi Inglaterra a Telegrafo, nebo velké havanské divadlo, kde sídlí i vyhlášená Kubánská národní baletní společnost a také místo, kde promluvil ke Kubáncům Barack Obama při návštěvě Havany v roce 2016.

Navštivte Partagas Cigar Factory

Kousek od ulice Prado je Partagas Cigar Factory. Nenápadnou fabriku uvidíte hned za budovou Kapitolu. Abyste se dozvěděli všechny detaily o výrobě doutníků, můžete si továrnu prohlédnout s průvodcem. V místní expozici uvidíte ty nejlepší doutníky na světě a ve výrobních halách můžete obdivovat dokonalou a rutinní práci dělníků při jejich balení. Pokud si budete chtít nějaké doutníky koupit, můžete to udělat hned u vchodu do továrny, kde je specializovaný obchod s doutníky. V parku naproti si dejte pozor na pouliční prodejce doutníků. Ti nabízejí údajně značkové doutníky za zlomek jejich ceny v obchodě, ale většinou jde o padělky, obsahující značně nekvalitní tabák.

Havanské Náměstí Revoluce

Na tomto historickém náměstí se odehrávala podstatná část revolučních dějin Kuby. Tady Fidel Castro a jeho druhové oslavovali v roce 1959 pád diktátora Fulgencia Batisty, tady byly při projevech kubánských představitelů ohlašovány mnohé další změny v ekonomice a politice země. Na náměstí uvidíte velké portréty velitelů povstaleckých armád Che Guevary a Camila Cienfuega, uprostřed stojí vysoký památník revoluce, a z nejvyššího patra věže, které je také nejvyšším bodem v Havaně, se můžete rozhlédnout po celém městě a udělat si pár panoramatických fortografií.

Zkuste projížďku starým kabrioletem

Na levé straně náměstí naleznete řadu stanovišť, kde čekají na turisty hrdí majitelé prastarých amerických automobilů, které udržují záhadným způsobem ve skvělém stavu. Mnohé z nich totiž vypadají, jako by právě opustily brány výrobního závodu, přestože jsou mnohdy více než 60 let staré. Za nějakých 700 korun si můžete pohodlnou limuzínu s koženými sedačkami najmout na hodinovou projížďku Havanou. S řidičem se domluvte, aby vaše jízda skončila ve Staré Havaně.

Kam na oběd?

Ve Staré Havaně jsou ty nejlepší restaurace, v kterých můžete ochutnávat všechny možné speciality latinskoamerické kuchyně a samozřejmě i ty kubánské. Řada z nich se pyšní tím, že byly oblíbenými místy, která navštěvoval za svého kubánského pobytu spisovatel Ernest Hemingway, který si zde pochutnával nejen na vyhlášených mořských plodech, ale i na oblíbených nápojích, jakými jsou daiquiri či mojito. Ty jsou zde prý nejlepší na světě.

Ve čtvrti už se díky nové kubánské politice množí i soukromé podniky, které rozhodně nabízejí pestřejší výběr než státní restaurace. Vyhlášené jsou například El Templete, El Patio a La Mina. Všechny jsou v docházkové vzdálenosti od té nejznámější La Bodeguita del Medio, kde vysedával Hemingway u svého mojita. Blízko najdete i další Hemingwayovu oblíbenou restauraci El Floridita, kde spisovatel popíjel daiquiri ve společnosti slavných herců Gary Cooperta a Spencera Tracyho.

Co v Havaně ochutnat

Pečené vepřové maso, yucca, bílá rýže, polévka z černých fazolí, ryby a rozmanité saláty jsou základní součástí tradičních kubánských jídel, která můžete ochutnat ve většině kubánských restaurací. Typické jsou také Ropa Vieja, tamales, congris nebo moros y cristianos (rýže a fazole). Mezi nejpopulárnější restaurace s typickou kubánskou kuchyní patří La Guarida, Doña Eutimia, La Paila a El Cimarron.

Nezapomenutelné večery v Havaně

O Havaně se říká, že je městem tance a hudby. To zjistíte večer, kdy se z barů, restaurací a klubů začnou linout typické rytmy jihoamerické hudby. Z žánrů zde vládne zejména salsa a její tanečníky můžete vidět i na havanských ulicích. V hudebních klubech se můžete salsu i naučit od všudypřítomných a ochotných tanečnic, a to zcela zdarma. Bohatá hudební nabídka noční Havany zahrnuje samozřejmě i rumbu, reggae i současné trendy elektronické muziky. Fascinující taneční vystoupení například v Buena Vista Social Clubu, jsou pro každého návštěvníka nezapomenutelným zážitkem.

Osvěžení na proslulých plážích

Kubánské pláže jsou úžasné. Od panenských, jemných písečných pláží po přírodní zázrak, jakým je pláž Bibijagua se svým černým pískem. Přímo v Havaně i v jejím okolí je dlouhá řada krásných pláží, nazývaných Playas del Este, neboli Východní pláže, takže můžete snadno po procházce městem zavítat na některou z nich a osvěžit se v blankytně modrých vodách Karibiku. Zahraniční turisté je příliš nevyužívají, a tak na nich najdete především Kubánce. Jednou z těch nejlepších pláží je osmikilometrová Santa María del Mar se zlatým pískem.

Jak je to s bezpečností

Na rozdíl od většiny latinskoamerických měst a mnoha měst v Karibiku, je Havana velmi bezpečné město, kde se můžete svobodně procházet, aniž by riskovali, že vás někdo přepadne. Je to hlavně díky tvrdému režimu, který je ke zločincům všeho druhu naprosto nesmlouvavý. Střelné zbraně jsou zde zakázány a všechna turistická střediska, památky a hojně navštěvovaná místa jsou pod silným dohledem policie. Drobná kriminalita v podobě nejrůznějších podvodníčků, kteří se pokoušejí natáhnout turisty, zde samozřejmě existuje, ale je minimální. A pokud tedy uvažujete o prožití příští dovolené v Karibiku, je i pro svoji bezpečnost Havana dobrou volbou.

Další zajímavé články
Reklama