autor Miroslav Pospíšil
13. května 2019 | 14:07
Sultanát Omán (hlavní město Maskat) je poměrně bezpečná a navíc velice krásná země. I když se jedná o absolutní monarchii, tak zde není prakticky žádná známka nějakého středověku. Právě naopak, země vzkvétá a vítá každého cizince, který ji přijede navštívit. Ostatně, můžete se přesvědčit sami.
Liberální země s osvíceným panovníkem
Dnešní Sultanát Omán má zhruba 3 miliony obyvatel. V jeho čele stojí osvícený panovník sultán Kábus bin Said, který má lví podíl na vysoké životní úrovni a otevřenosti západu. Země čerpá své bohatství díky ropě a cestovnímu ruchu. Zdejší lidé jsou velmi přívětiví a přátelští. Domluvíte se zde anglicky. O bezpečnosti svědčí i fakt, že auta se zde nezamykají. Nikdo je prostě nekrade. Dovedete si něco takového představit u nás v České republice?
Moře, hory, pouště
Břehy Sultanátu Omán omývají vody Arabského moře a Ománského zálivu. S tím souvisí i úžasné pláže, takže je mnoho příležitostí užít si pobyt u moře se vším co k tomu patří. Nechybí ani hory (například pohoří Hodžar), kde se můžete toulat dosytosti. Pouště jsou kapitola sama o sobě. Půjčit si vůz a vyjet do pouště je nezapomenutelným zážitkem. Taková Wahirská poušť má až 100 m vysoké duny a strávit noc v poušti ve stanech je ohromným zážitkem.
Ve městech se prolíná klasika s modernou
Ománská města jsou charakteristická hned dvojím způsobem. Na jedné straně uvidíte klasické historické stavby a na straně druhé velmi moderní budovy. Vše je přitom v souladu.
Hlavní město Maskat získalo dokonce v roce 1995 titul Nejkrásnější město světa. Vidět zde můžete sultánův palác, Královskou operu nebo si projít klasické arabské tržiště. Z dalších měst stojí za pozornost Salála, Dafár, Nazvá nebo Matra.
Památkami se to jen hemží
Vzhledem k velkým vedrům nikdo nevydrží jen ležet u moře. Je proto dobré si pobyt něčím zpestřit. I Sultanát Omán má své památky jako např. palác Al Alam, mešitu sultána Kábúse, pevnosti an-Nachal a Bahla. Kdysi zemi kolonizovali Portugalci a na památkách je to také vidět. Navštívit můžete rovněž oázu Vádí Baní Chálid, kde je nádherná příroda s průzračnými jezírky, skálami a jeskyněmi.
Závody velbloudů si nenechte ujít
Velkou tradicí jsou v zemi závody velbloudů. Pokud bude příležitost, neváhejte a nenechejte si takovou podívanou ujít. Pro Ománce je to tradice stará stovky let a velmi oblíbená. Pro cizince zážitek skoro srdeční. Přeci jen, závody koní a velbloudů skýtají jisté rozdíly. Takový velbloud je i dnes ceněný zbožím. Majitelé svá zvířata opečovávají doslova s láskou a na trhu může mít šampion cenu v řádech milionů (přepočteno na koruny).
Omezení prakticky žádná nejsou
I když se jedná o muslimskou zemi, tak zde nějaká zvláštní omezení pro cizince nejsou. Země je dost pokroková. Místní muži sice nosí tradiční oděv – dlouhé bílé pláště, ale ženy se zahalovat nemusí. Střídmé běžné oblečení tady snadno uplatníte. Navíc, Ománci jsou velmi přátelští, takže se vám všude dostane vřelého přijetí. Tak už víte, kam vycestujete příště?