Dovolená

Tipy na skvělou dovolenou pro aktivní seniory

Zkuste dovolenou u našich jižních sousedů / Shutterstock
Je vám 50+ a hledáte, kam letos vyrazit na dovolenou? Neláká vás už horké mořské podnebí a nemusíte se denně koupat v moři nebo slyšet zvuky z nedaleké diskotéky v letovisku? Potom byste asi raději zkusili něco klidnějšího, s příjemnějším počasím, možná trochu poznávacího, ale tak, aby to nebyla honba za památkami, ale naopak trochu pohodová relaxace spojená s tím, že se dozvíte něco nového. Co si vybrat? Zkuste to u našich jižních sousedů v Rakousku.
Reklama
Reklama

autor  redakce

17. dubna 2019   |   09:08

Podobná krajina jako u nás, ovšem s celou řadou prvků, které v Čechách a na Moravě nenajdete. Také velmi podobné počasí. Zkrátka není nutné se nijak zvlášť aklimatizovat. To je přesně ten důvod, proč byste měli vyrazit právě do Rakouska.

1. Dlouhé procházky lesem

Poblíž našich hranic najdete na severu Rakouska Waldviertel, krajinu se spoustou lesů. Pokud milujete romantiku mezi stromy, je to přesně to pravé pro vás.

Klidné dlouhé procházky, kdy si vyčistíte hlavu, dýcháte čerstvý vzduch to je přesně ono. Najdete tu spoustu luk a polí, vřesovišť a viklanů, místa jako stvořená k turistice. Nádherné přírodní scenérie se vám otevřou hlavně v národních parcích Thayatal a Blockheide či Heidenreichster Moor.

2. Milovníky vína láká Wachau

Někomu je ale les úplně fuk. Mnohem raději si vychutná posezení u vína ve vinném sklípku. Potom je pro něj tou nejvhodnější destinací dolnorakouský Weiviertel, tedy část Rakouska zahrnující hlavně údolí Dunaje a vinice, ale také kolem něj. Jejím jádrem je Wachau, oblast kolem řeky Dunaj od Melku až po Křemži.

Na březích Dunaje najdete i pláže

A překvapivě, pokud do Wachau přijedete v létě, není problém se tu v Dunaji také vykoupat. Takže můžete zažít ochutnávku místního veltlínského, müller thurgau nebo ryzlinku s vinařem a spojit ji s tím, že smočíte nohy v řece. Ve Weissenkirchenu je k dispozici přírodní pláž, na které si můžete poležet. A pak mezi Jochingem a St. Michaelem narazíte na zátoky, kde se můžete vykoupat.

3. Pohoda a poznávání čeká v Solné komoře

Solná komora v Horním Rakousku nabízí další atrakce. Když sem přijedete v létě, i tak jsou zdejší jezera příliš chladná na to, abyste se v nich vykoupali. Můžete do nich strčit nos, abyste poté s výkřikem brr zase rychle utekli. Proto mnohem lepším nápadem je projet se na jezeře na lodičce. Atterské. Wolfgangské a Halštatstké jezero nabízí při plavbách nádhernou romantiku.

Vše se dá spojit s návštěvou termálních lázní v Bad Ischlu, městečko má svoji atmosféru. Rád sem jezdil císař František Josef I., jeho symboliku tu potkáte na každém rohu.Tahle volba dovolené je vysloveně relaxační, můžete se projít po lázeňské kolonádě, zavítat do některé z cukráren, navštívit císařskou vilu, zdejší letní sídlo Habsburků, nebo také vilu, kde žil hudební skladatel Franz Lehár.

4. A co sport?

Někteří lidé 50+ se ovšem nespokojí jenom s lenošením, chtějí si trochu protáhnout tělo. Pak mohou zvolit i vyloženě sportovní dovolenou, pro rekreační sportování seniorů je Rakousko vynikající destinací. Zdatné turisty zlákají Alpy - zde jsou nejoblíbenější Tyrolské Alpy – Innsbruck, údolí Ötztal, Zillertal. Tam jsou samozřejmě rizikem častější změny počasí, nižší teploty.

Dají se ale vybrat trasy pro začátečníky i pokročilejší, takže si každý zvolí podle svých schopností. Skvělé možnosti jsou tu pro nordic walking. Vášnivé cyklisty nadchnou cyklostezky ve Weinviertelu podél Dunaje, které nabízejí většinou mírnější terén, ale klidně můžete zvolit i ten náročnější - zřejmě nejrozsáhlejší síť cyklostezek nabízí Waldviertel - nalézá se tu asi 90 tras o celkové délce cca 2000 km, zdejší trasy jsou vhodné pro ty, kteří mají rádi terénní a horskou cyklistiku, tedy zdatné seniory.

Další zajímavé články
Reklama