autor Pavel Přeučil
23. ledna 2019 | 14:36
Abyste si dokázali udělat představu, co vás očekává a nebyli překvapeni realitou, připravili jsme pro vás malý slovníček těch nejfrekventovanějších a zároveň nejvíce zavádějících výrazů, používaných v cestovním ruchu. Pokud některý z nich v nabídce hotelu, či katalogu cestovní kanceláře zaznamenáte, měli byste zpozornět a podívat se na danou nabídku podrobněji, seznámit se třeba s hodnoceními hostů, nebo si třeba prostudovat informace o hotelu z více zdrojů.
Pokoj typu de luxe
S tímhle označením pro hotelové pokoje se budete setkávat často. Ale víte, co deluxe opravdu znamená? Pokud si představujete pod tímto pojmem cosi skutečně výjimečného, luxusního, drahého, tak jste vedle. Na webových stránkách hotelů se obvykle používá deluxe jako označení pokoje, který je stejně velký jako standardní pokoj, vypadá jako standardní pokoj, ale má třeba jen jedno jediné, drobné vylepšení.
Může to být třeba jen kávovar na pokoji, nebo křesílko na balkoně místo židle. Jediné, na co se můžete opravdu spolehnout je to, že pokoj deluxe bude dražší než ten standardní. Porovnejte si tedy předem rozdíly mezi vybavením pokojů s tímto označením, abyste zbytečně neplatili jen za slovíčko.
Ubytování typu suite
Toto označení není sice používané tak často, jako de luxe, ale pokoj typu suite je dalším výrazem, který zřejmě nemá konkrétní význam. V některých hotelech by se mohlo jednat o více ložnic, nebo alespoň o oddělený obývací pokoj a kuchyňský kout. Nicméně, když srovnáváte různé varianty hotelových apartmá, mohou se dramaticky lišit velikostí a uspořádáním. Dokonce i hotely, které v nabídkách uvádějí Comfort Suites, se často velmi liší v reálné nabídce. Comfort Suites nemusí nutně mít několik místností a další nadstandardní vybavení, ale může být jen o něco větší než standardní hotelový pokoj s několika "luxusními" detaily.
Hotel typu boutique
Takto označené hotely by měly mít svůj výrazný, osobitý design a věnovat pozornost i těm nejmenším detailům. Označení boutique je relativně nové a trendové slovo, které se používá stále častěji a jen málo lidí zná jeho pravou definici. Někdy se říká, že za boutique hotel může být považován jen takový, který má méně než 100 pokojů, ale kdyby tomu tak bylo, tak by se označením boutique mohl pyšnit každý ušmudlaný motel u silnice.
Boutique hotel by měl mít svůj vlastní, výrazný styl, určité zaměření, měl by být vybaven třeba i drobnými uměleckými detaily, vzdávat třeba hold historii, být spojen například s určitou významnou osobností nebo lokalitou, zkrátka mít ducha, zcela odlišného od běžných hotelů.
Označení hotelů hvězdičkami
Jaký je rozdíl mezi pětihvězdičkovým hotelem a čtyřhvězdičkovým hotelem? Záleží na tom, kde hotel hledáte. Pokud totiž využijete více vyhledávačů hotelů, zjistíte, že se u nich počty hvězdiček mnohdy značně liší. Vyhledávače berou v potaz nejrůznější vlastnosti a nabídku hotelů.
Některý se soustředí na vybavení hotelu, recenze médií a více méně profesionální parametry, zatímco jiné, jako například Tripadvisor, vycházejí z hodnocení zákazníků. Mohli byste strávit celé hodiny ve snaze porovnat všechna hodnocení, ale vemte na vědomí, že bývají často subjektivní, jeden preferuje to, jiný zase cosi jiného a pravidla se neustále mění. Nejlepší je, ujasnit si co vlastně od hotelu očekáváte a podle toho si vybrat bez ohledu na počet uváděných hvězdiček.
Vysokorychlostní internet
Máte pocit, že v mnoha hotelových, pyšnících se ve svém nabídce vysokorychlostním internetem, funguje wifi připojení rychlostí hlemýždě? Výraz vysokorychlostní internet vůbec neznamená, že budete surfovat po netu rychlostí blesku a stahovat velké soubory v řádu minut. Uvědomte si, že hotelové připojení na internet má určitou kapacitu, která klesá v souvislosti s množstvím hostů, kteří jsou připojeni.
To, co může fungovat jako vysokorychlostní internet v případě, že jste připojeni sami nebo jen s pár hosty, přestane fungovat, jakmile se hotel zaplní. Pokud potřebujete rychlé připojení, nespoléhejte se na informace o hotelu. Místo toho se podívejte například na „hotelwifitest.com“ kde jsou pravidelně aktualizovány údaje o rychlosti hotelového internetu na celém světě a podle toho si pak hotel vyberte.
Nabídka all-inclusive se liší
Zdá se to tak snadné, koupíte si dovolenou, během které se nemusíte bát účtů, ani sledovat stav své peněženky. Nicméně někdy vás může ono all-inclusive stát víc, než byste čekali. I tady mají hotely značně rozdílná pravidla. Podrobně se s nimi seznamte, protože pak můžete až na místě zjistit, že se all-inclusive netýká alkoholických nápojů (zejména v arabských zemích), že můžete tyto služby čerpat jen v určitých omezených hodinách, že se vztahuje jen na jedinou restauraci z deseti, které jsou ve vašem hotelu, nebo nezahrnuje další služby, jako VIP bazén, posilovnu, lehátka atd. Podívejte se také na nabízené aktivity a ujistěte se, že je skutečně využijete.
Pěší vzdálenost
Tohle je jeden z nejvíce zavádějících výrazů, které hotely ve svých nabídkách používají. Zatímco pro někoho může znamenat pěší vzdálenost maximálně deset minut od hotelu, pro jiného není problém jít třeba půl hodinky. Uvede-li vám hotel, že pláž, nejbližší obchod, nebo centrum letoviska se nachází v pěší vzdálenosti, podívejte se například na mapy Google a změřte si tuto vzdálenost. Mnohdy zjistíte, že může jít i o několik set metrů, ne-li o nějaký ten kilometr.
Veřejná doprava v dosahu
Stejně tak jako pěší vzdálenost, je termín veřejná doprava v dosahu také mnohdy zavádějící a může znamenat cokoliv. Zastávka autobusu může být před hotelem, nebo k ní můžete putovat 20 minut. Stejně tak to může znamenat, že je sice blízko hotelu zastávka autobusu, ale pouze lokálního, z kterého musíte přestoupit na další, který vás doveze například k metru nebo do vytouženého cíle. Pokud hodláte ze svého hotelu vyrážet na nějaké ty výlety, zjistěte si před rezervací vždy podrobnosti o místní dopravě.
Kontinentální snídaně
Tohle je hodně zajímavé označení, které může znamenat cokoliv. Co to vlastně je, kontinentální snídaně? Tenhle termín má britský původ a označuje lehkou snídani, toust, kávu nebo čaj, máslo a džem. S kontinentálními snídaněmi se setkáte hlavně právě v Anglii nebo ve Francii, kde vám místo toustu naservírují croissant. Někde je ovšem i u kontinentální snídaně nabídka bohatší a může zahrnovat třeba míchaná vejce, nebo vejce se slaninou, párky atd. Pokud ale nechcete celé dopoledne hladovět, vyhýbejte se hotelům s kontinentálními snídaněmi a raději si objednejte ubytování v hotelu s nabídkou švédských stolů.