Dovolená

Pět dobrých rad pro plánování příští dovolené. Ušetříte si nervy i zbytečné výdaje

Abyste si svou příští dovolenou pořádně užili, plánujte ji už dnes / Depositphotos
Většina z vás už má dovolenou za sebou, a tak je čas začít plánovat tu další. Že je to příliš brzy? Vůbec ne, na nejlepší ceny dosáhnete právě na podzim. Dokonce i zkušení cestovatelé dělají někdy chyby, které jim pak komplikují cestování a dokážou zkazit celou dovolenou. Chyb se můžete dopustit už při plánování dovolené, rezervaci hotelů, letenek či výletů ve vaší destinaci. Nabízíme vám 5 dobrých rad, které vám ušetří nervy a mnohdy se vyhnete i zbytečným výdajům.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

21. září 2018   |   10:49

Pokud nejste skalními příznivci dovolených last minute, nebo dokonce superlast minute, a nemáte možnost odjet skutečně na poslední chvíli, třeba proto, že váš zaměstnavatel vyžaduje ohlášení termínu dovolené dlouho předem, plánujte svou dovolenou s velkým předstihem.

Samozřejmě, že nákup zájezdu na poslední chvíli je finančně výhodnější, a i přes mnohdy nesmyslná varování cestovních kanceláří, že zájezdů last minute bude v sezóně nedostatek, vyrojí se na poslední chvíli stovky mnohdy fantastických nabídek, které dokážou srazit cenu zájezdu i na pouhou třetinu původní ceny. Cestovky se totiž snaží samozřejmě prodat své zájezdy co nejdříve.

1. Včasné plánování je základ

Mějte na paměti, že nejlepších cen dosáhnete při dlouhodobém plánování včasným nákupem či rezervací. Platí to jak při objednávce ubytování, tak nákupu letenek a dalších služeb. Nebojte se začít připravovat svou příští dovolenou už po návratu z té letošní.

Včasná rezervace vám ušetří spoustu peněz

Řada portálů, zabývajících se ubytováním, totiž nabízí ubytovací kapacity s velkým předstihem a ceny jsou mnohem příznivější než při objednávce na poslední chvíli. Ty nejlepší a také nejlevnější kapacity jsou rozebrány někdy už rok před vaším vysněným termínem. Platí to především u těch nejvyhledávanějších destinací. Při objednávce v tak velkém předstihu nic neriskujete, protože na oněch portálech, jako například Booking. com, si můžete zarezervovat ubytování s možností jeho bezplatného zrušení třeba i dva dny před odjezdem.

2. Jak na letenky

Nabídka letenek od nízkonákladových společností je obrovská a pro mnohé je problémem se v ní vyznat. Nákup letenek u těchto společností má jednu velkou nevýhodu. Zpravidla nelze dodatečně měnit termíny letů či jména cestujících, případně si za to společnosti účtují nekřesťansky vysoké poplatky, které někdy dosahují ceny samotné letenky. S tím se ale musíte smířit.

Mezi nejlepší vyhledávače letenek patří například Skyscanner.cz, Jaknaletenky.cz nebo Kiwi.com. Nakupujte klidně s půlročním předstihem a výběru letenek věnujte dostatek času, nějakých 10 minut vám na to rozhodně nestačí. Nebojte se využít letů s přestupem, bývají i o několik řádů levnější. Vybírejte destinace, kam létá více společností, konkurence sráží ceny. Pamatujte, že nejlevnější odlety se nabízejí na úterý, středu a sobotu.

3. Včasný nákup dalších služeb

Pokud máte už pevně stanovený termín příští dovolené, nebojte se zarezervovat si v předstihu i další služby. Zase dosáhnete na mnohem nižší ceny než na poslední chvíli. To platí například při rezervaci zapůjčení auta v cílové destinaci, objednávku vstupenek do muzeí, galerií a dalších pamětihodností, které chcete navštívit a dalších služeb.

Pořiďte si kopie všech dokladů

Ve většině případů ani zde nic neriskujete, protože většinu takových rezervací lze bezplatně zrušit i na poslední chvíli. Výjimkou jsou ale například fakultativní výlety, které chcete absolvovat v příslušné destinaci. Jejich nákup dopředu, a dokonce přes cestovní kancelář, se rozhodně nevyplatí. Vyhnete se nepříjemnému překvapení, když po příjezdu na místo zjistíte, že místní prodejci nabízejí úplně stejné výlety i za třetinu ceny, než vás stál jejich nákup doma.

4. Vyvarujte se nepříjemných událostí

Pokud jste alespoň trochu zkušenější uživatelé elektroniky, například mobilních telefonů, pořiďte si kopie všech důležitých dokumentů, jako jsou cestovní doklady, tedy pas či občanský průkaz, pojištění, řidičský průkaz, hotelové vouchery, vstupenky, jízdenky atd.

Uložit si je můžete ve formě kopií do telefonu, nebo využít některé z aplikací, jako My Epsom App, TripIt a dalších, které jsou dostupné jak pro platformy iOS tak pro Android. Na co ještě si na cestách dávat pozor, jsme podrobně rozebrali zde.

5. Sdělte své požadavky hotelu předem

Nakonec jedna rada pro ty, kdo chtějí pojmout svou dovolenou jako svatební cestu, oslavu narozenin nebo nějakého výročí. Nebojte se se svými požadavky kontaktovat hotel předem. Ve většině případů prožijete luxusnější pobyt než ostatní hosté.

Klidně kontaktujte recepci, nebo ještě lépe manažéra hotelu a sdělte mu důvod svého pobytu. Zejména ty lepší hotely vám zajistí řadu výhod, lepší ubytování, levnější služby, přítomnost fotografa a různá překvapení ve formě láhve šampaňského, či dortu při slavností večeři a to zdarma.

Další zajímavé články
Reklama