autor Jitka Jarošová
01. října 2021 | 10:15
Procida je malou tečkou v Neapolském zálivu. Většina lidí ji zná jako ostrov mezi Ischií a Capri. Nebo o ní nevědí vůbec. Brzy se to však může změnit. V lednu byla totiž vyhlášena za italské hlavní město kultury pro rok 2022. Ostrov v soutěži porazil 9 dalších kandidátů a stal se tak prvním ostrovem, který získal tento titul.
Rozloha Procidy je přibližně 2,5 kilometrů čtverečních. Turisté, kteří ji kvůli okolním slavnějším místům přehlíželi, mohou litovat. Je totiž plná pastelových domů, přístavů s kavárnami, úzkých romantických uliček, pláží, historických památek a divoké přírody. Když ostrov prohlásili za hlavní město kultury, rozezněly se kostelní zvony. Místní jsou na titul patřičně hrdí. „Byla to pro nás chvíle skutečné pýchy,“ uvedl starosta ostrova Raimondo Ambrosino.
Návrh, díky kterému Procida získala ocenění a milion eur, zahrnuje 44 uměleckých projektů, revitalizaci míst, udržitelnost a další změny. Zapojí se 240 umělců a předvedeno bude 40 originálních děl. Ostrov a jeho obyvatelé jsou hrdí na jeho klidnou atmosféru, která je hlavní atrakcí. Procida je tak dosud místem pro pomalejší styl cestování a poznávání. Domácím záleží především na zachování tradic.
Jak se na ostrov dostanete
Ostrůvek Procida vykukuje z Tyrhénského moře přesně mezi Ischií a italskou pevninou v oblasti Flegrejského poloostrova. Vzdušnou čarou je z něj nejblíže na slavný Aragonský hrad na Ischii (3,5 kilometru) a k apeninskému pobřeží mezi obcemi Monte di Procida a Bacoli (3 kilometry). I díky této krátké vzdálenosti tady v roce 1957 postavili pro dopravu sladké vody z pevniny první podvodní vodovod na světě. Od neapolského pobřeží je ostrov vzdálený necelých 23 kilometrů. Pravidelně sem směřují lodě ze dvou přístavů, Molo Beverello a Porta di Massa. Dostat se sem dá i z města Pozzuioli, jižně od Neapole. Plavba trvá od 40 minut do hodiny. Na ostrov se dá přijet i z Ischie, plavba trvá asi 15-25 minut.
Vstupní brána
Hlavní turistický přístav Marina Grande vás okamžitě okouzlí. Tradiční domy podél pobřeží natřené na růžovo, žluto, oranžovo či červeně nebo modře působí jako nádherné divadelní kulisy. Hlavní ulicí je Via Roma. Ta vás dovede k restauracím a kavárnám, kde si můžete vychutnat oběd a pravou italskou kávu.
Historie dýchá na každém kroku
Středobodem Procidy je Terra Murata, středověká pevnost ležící na nejvyšším a nejsevernějším místě ostrova. Historické centrum nabízí i palác z 16. století, Palazzo D’Avalos. Kdysi tu žila vládnoucí rodina, později byla budova předělána na vězení, které bylo v roce 1988 uzavřeno. Odsud jsou nejkrásnější panoramatické výhledy na ostrov i na Neapolský záliv s ostrovem Capri v dálce.
Zastavte se také u Chiesa di Santa Maria della Pieta, kostela z 18. století s ikonickou barokní zvonicí, a citrónově žlutého kostela s názvem Santa Maria della Grazie, který byl postaven v roce 1679. Od něj se 15minutovou procházkou dostanete k Marina Corrucella, nejstarší rybářské vesnici na ostrově Procida. Toto místo je přístupné jen lodí nebo pěšky, díky čemuž je krásnou ukázkou pohodového života na ostrově.
Nejkrásnější západ slunce na ostrově
Na opačném konci ostrova je další rybářská vesnice Marina Chiaiolella s řemeslnými butiky, staromódními pekárnami a jednou z nejoblíbenějších pláží na ostrově, kterou je spiaggia della Chiaiolella. Množství návštěvníků si právě sem přichází vychutnat pohádkové západy slunce.
Nejkrásnější pláže
K nejkrásnějším místním plážím patří Pozzo Vecchio s černým pískem, spiaggia Chiaia a Ciraccio, nejdelší a nejodlehlejší pláž. Samozřejmostí je již zmíněná Chiaiolella, která nabízí zábavu v plážových klubech.