Dovolená

Podmínky pro cestování se mění. Za jakých vyrazit a za jakých se vrátit?

Hlavní turistická sezona se blíží / Depositphotos
Hlavní turistická sezona se blíží a hlad po cestování je veliký. Není se čemu divit, když restrikce a opatření znesnadňující výlety do dálek ale i blízkých destinací tu s námi jsou již více než rok. Pojďme se podívat, kam a za jakých podmínek můžeme vyrazit.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. června 2021   |   13:57

Ministerstvo zahraničních věcí v úterý s okamžitou platností oznámilo zmírnění podmínek návratu z řady evropských zemí. V zelené kategorii zemí, kde hrozí nízká šance nakažení nemocí covid-19, se nově ocitly Bulharsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Slovensko, Německo, Baleárské ostrovy a Madeira. Při návratu z těchto zemí tak nově Česká republika nebude po cestovatelích vyžadovat žádné povinnosti. Češi se tak například vyhnou nutnosti podstoupit po návratu antigenní či PCR test na přítomnost covidu-19 či vyplňování příjezdních formulářů.

Na co se musí Češi letos v létě na svých cestách připravit

Pro vstup na své území z ČR však tyto země nadále vyžadují splnění vlastních podmínek. Itálie například vyžaduje při příjezdu tzv. zelený certifikát Covid-19, který potvrzuje nejméně 14 dní ukončené očkování proti covid-19 (počítáno u dvoudávkových vakcín od druhé dávky) nebo negativní antigenní či PCR test ne starší než 48 hodin nebo potvrzení o prodělání nemoci  v posledních 6 měsících. Dále musí cestovatel před vstupem do Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář a nahlásit se na místním zdravotnickém zařízení. 

Řecko

V Řecku sezóna již odstartovala. Řekové dali jasně najevo, že turisté jsou vítáni a je pro ně v zemi bezpečno.

Příletový formulář

Každý cestující starší 18 let musí vyplnit formulář, a to nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka. Po vyplnění obdrží cestující QR kód. Bez vyplnění formuláře nemusíte být vpuštěni na palubu letadla.

Test před odletem

Do Řecka potřebujete negativní test, ne starší než 72 hodin. Od května nebudou muset občané EU při vstupu do země do karantény.

Test nemusí podstupovat plně očkovaní, kteří jsou minimálně 14 dní od druhé dávky (je nutný oficiální národní certifikát o provedeném očkování v anglickém jazyce), dále cestující s potvrzením o prodělaném covidu (v posledních 9 měsících, nutno doložit doklad o laboratorním výsledku v anglickém jazyce). Tyto podmínky se nevztahují na děti do 5 let.

Návrat do ČR

Potvrzení o negativním výsledku testu potřebujete i pro návrat zpět do ČR. Můžete si vybrat PCR (ne starší než 72 hod) nebo antigen (ne starší než 24 hod). Po návratu do ČR již není nutný žádný další test. Po dobu 14 dnů od vstupu na území ČR musíte povinně nosit respirátor všude mimo domov. Pokud jste minimálně 14 dní po ukončené 1. dávce očkování, nemusíte při návratu do ČR absolvovat test. To samé platí pro ty, kteří Covid v posledních třech měsících prokazatelně prodělali.

Egypt

Egypt, ač je mimo EU, patří k TOP destinacím, kam míří značný počet Čechů. Na co je nutné se připravit?

Příletový formulář

Každý cestující musí vyplnit prohlášení cestovatele s osobními údaji, které následně odevzdá při příletu do Egypta. 

Test před odletem

Při vstupu do země je nutné předložit mezinárodní potvrzení o negativním PCR testu, který není starší než 72 hodin. Děti do 6 let tuto povinnost nemají. Máte také možnost nechat se otestovat až na místě. V letoviscích Sharm el Sheikh, Hurghada, Taba, Marsa Alam probíhá testování přímo na letišti za cenu 30 USD.

Některé letecké společnosti mohou mít vlastní pravidla, pokud např. vyžadují negativní test před vstupem na palubu letadla, není možné se nechat testovat až v destinaci. Patří mezi ně i největší český dopravce Smart Wings, který organizuje většinu letů do Egypta.

Návrat do ČR

Potvrzení o negativním výsledku PCR testu potřebujete i pro návrat zpět do ČR (ne starší než 42h). Po návratu musíte povinně do samoizolace, přičemž 5. den můžete na vlastní náklady podstoupit další test. V případě negativního výsledku můžete ukončit samoizolaci. Po dobu 14 dnů musíte povinně nosit respirátor všude mimo domov. 

Bulharsko

Sezóna  v Bulharsku brzy odstartuje a velké množství hotelů minulý rok využilo dobu útlumu k rekonstrukci hotelů a jejich vybavení a zlepšení služeb. A jaké jsou podmínky vstupu?

Od 1. května mohou turisté vstoupit do země třemi způsoby: s potvrzením o očkování na covid-19 (od ukončeného očkování musí uplynout min. 2 týdny), nebo s negativním PCR (max. 72 hod) či antigenním testem (max. 48 hod). Třetí možností je potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19 v období mezi 15.–180. dnem od data provedeného pozitivního testu.

Chorvatsko

Do Chorvatska míří každoročně nejvíce Čechů. Ke vstupu do země, k zajištění plynulého provozu na hraničních přechodech a zkrácení čekací doby se doporučuje veškeré potřebné údaje vyplnit před cestou prostřednictvím formuláře na webové stránce www.entercroatia.mup.hr.

Test před cestou

Pro vstup do Chorvatska musíte předložit mezinárodní potvrzení o negativním testu PCR (ne starší než 48 hodin) nebo rychlý antigenní test, který je zveřejněn na Společné listině rychlých antigenních testů, které mezi sebou uznávají členské státy EU, ne starší 48 hodin, vydaný lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří a podepsaný lékařem, s tím že výsledek testu musí viditelně uvádět výrobce testu a/nebo komerční název testu. Pro vstup do země postačí i potvrzení o očkování proti nemoci COVID-19 pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává jednorázově. Vstup do Chorvatska bude umožněn i v případě, že jste prodělali nemoc COVID - 19. Tuto skutečnost dokládají pozitivním RT - PCR  testem nebo pozitivním antigenním testem, které byly provedeny za poslední 180 dnů, ale musí být starší 11 dnů.

Návrat do ČR

Potvrzení o negativním výsledku testu potřebujete i pro návrat zpět do ČR. Můžete si vybrat PCR (ne starší než 72 hod) nebo antigen (ne starší než 24 hod). Po návratu musíte povinně do samoizolace, dokud nepředložíte další negativní PCR test (nejpozději 5 dní po návratu do České republiky). Po dobu 14 dnů musíte povinně nosit respirátor všude mimo domov.  Pokud jste minimálně 14 dní po ukončeném očkování, nemusíte při návratu do ČR absolvovat test. To samé platí pro ty, kteří Covid v posledních třech měsících prokazatelně prodělali.

Další zajímavé články
Reklama