Dovolená

Navštivte skrytý ráj ve Středomoří, ze kterého se vám nebude chtít vrátit domů

Sardinie je nádherná a nabízí pro každého něco / Pixabay Lars_Nissen
Máte rádi Itálii? Milujete ostrovy? Pak se vydejte na Sardinii. Garantujeme vám, že ostrov si oblíbíte natolik, že se vám nebude chtít vrátit domů. Tolik krásy na jednom místě totiž nemůže nechat nikoho v klidu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. března 2021   |   16:28

Sardinie je nádherná a nabízí pro každého něco. Pokud chcete ušetřit, vydejte se poznat ostrov mimo hlavní sezónu. Zcela byste měli vynechat měsíc srpen, kdy se ceny nejen za ubytování vyšplhají na horentní částky. Říkáte si, proč jet právě na Sardinii? Vybrali jsme pro vás hned několik důvodů. 

Příjemné klima

Sardinie je skvělým místem pro všechny dovolenkáře, kteří nemají rádi přílišné výkyvy počasí, tak jak je tomu třeba v exotických zemích. Přes léto zde panuje stabilní teplota okolo 28 stupňů.

Sardinie se může pochlubit rozsáhlým systémem jeskyní

Mimo letní období pak málokdy klesnou teploty pod 14 stupňů. A teplota vody je na koupání vhodná od června až do poloviny října, kdy má moře okolo 20-24 stupňů. Na jihu ostrova však musíte počítat se silnějším větrem.

Čistota na prvním místě

Obyvatelé Sardinie milují svůj ostrov a snaží se ho zachovat v co nejlepším stavu i pro budoucí generace. Najdete zde proto velmi čistou mořskou vodu, ekologicky vypěstované pomeranče, olivy a bezstarostně se pasoucí stáda oveček. Specialitou ostrova je, že zde ve volné přírodě žijí divocí koně. 

Pro milovníky historie

Milovníci historie si zde přijdou na své. Sardinie byla osídlena již kolem roku 1 800 př. n. l., čímž se řadí mezi nejstarší obydlené území v Evropě. Najdete zde množství památek z různých historických období, například římský amfiteátr Anfiteatro Romano ze 2. století n. l. v Cagliari, Katedrálu San Nicola a zvonici ze 13. století v Sassari či některou z cca 3 000 strážních věží, které jsou roztroušeny po celém ostrově. 

Zóna dlouhověkosti

Sardinie je jednou z pěti oblastí na světě, které jsou označovány jako modrá zóna. Jedná se o geografickou oblast, kde se lidé dožívají vysokého věku díky zdravému životnímu stylu.

Když se bavíme o vysokém věku, máme na mysli devadesát let a výše. A jaký že je recept domorodců na dlouhý život? Velmi jednoduchý. Zdravá strava, každodenní pohyb na čerstvém vzduchu a život bez stresu. 

Romantické pláže

Členité pobřeží ostrova dalo vzniknout spoustě malých i větších pláží s bílým pískem, na kterých si užijete opravdovou pohodu. Navštivte pláž Cala Luna, která je obklopena zelení, malebnou růžovou pláž Spiaggia Rossa, Spiaggia di Capriccioli, Santa Teresa di Gallura či některou z dalších pláží na Costa Paradiso. Opravdovou lahůdkou mezi plážemi na Sardínii je Cala Goloritzé, na kterou se pohodlně dostanete lodí.

Na severu ostrova naleznete turisticky oblíbené a hojně navštěvované pláže s bílým pískem a tyrkysovými lagunami. Ale stejně tak můžete objevit romantické a osamocené pláže ukryté ve skalnatém pobřeží. Velmi známé je i pobřeží Costa Smeralda nedaleko Olbie, kam ročně cestují dovolenkáři z celého světa. Sardinie je zároveň oblíbenou destinací milovníky jachtingu.

Mořské jeskyně

Sardinie se může pochlubit rozsáhlým systémem jeskyní. Nachází se jich zde přibližně patnáct set. Nekonečný ráj pro milovníky tajemných přírodních útvarů a krápníkové výzdoby. Jeskyně mají různý stupeň přístupnosti. Dvanáct z nich je zpřístupněno turistům. Nejznámější a nejkrásnější mořskou jeskyní na ostrově je Grotta di Nettuno neboli Neptunova jeskyně, která se nachází pod 110 m vysokým útesem Capo Caccia. Udělejte si výlet lodí z Alghera. Uvnitř jeskyně uvidíte působivé krápníky a velké slané jezero.

Vynikající jídlo

V Itálii to snad ani jinak nejde. Italové jsou opravdoví gurmáni a jejich kuchyně je skvostná. Mořské plody a ryby na Sardinii dostanete čerstvé a ve vynikající kvalitě, stejně jako chutný chléb z tvrdé pšenice, kozí a ovčí sýry, rajčata, olivy, luštěniny a bylinky. Panenský olivový olej je běžnou součástí zdejší kuchyně a neobejdou se bez něj saláty ani omáčky na těstoviny. Zajděte si na večeři do některé z místních tradičních restaurací a rozhodně nebudete zklamáni.

Na Sardinii prostě naleznete tolik všemožných lákadel, že se vám ani nebude chtít domů.  

Další zajímavé články
Reklama