Dovolená

Hledáte romantiku a zábavu zároveň? Zkuste malebné ostrovy ve Středomoří

Ať už vyberete jakýkoli, věřte, že dovolená na Baleárských ostrovech určitě stojí za to / Shutterstock
Baleárské ostrovy jsou hlavně mezi mladými stále populárnější. Cesta není příliš dlouhá, a když vás přestane bavit lenošení na lehátku, můžete se vrhnout do víru nočního života. Pokud si nemůžete narychlo vybavit, kde ostrovy leží, nevadí. Stačí říct Mallorca nebo Ibiza a budete okamžitě v obraze.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. července 2019   |   15:25

Mallorca, Menorca, Ibiza nebo Formentera? Nevíte, na který ostrov se vydat? Ať už vyberete jakýkoli, věřte, že dovolená na Baleárských ostrovech určitě stojí za to.

Největší a nejnavštěvovanější Mallorca

Mallorca je největší a nejnavštěvovanější z Baleárských ostrovů. Rozloha je 3640 km² a ročně ho navštíví až 10 milionů turistů. Nabízí mnohem víc než přeplněné turistické resorty kolem hlavního města Palma de Mallorca. Má krásné členité západní pobřeží, nádherné horské scenérie, a stále poměrně klidné vnitrozemí protože drtivá většina turistů pobývá na plážích v blízkosti resortů.

Na dovolenou na Baleárských ostrovech jen tak nezapomenete

Nejkrásnější místa

Ostrov není velký a pokud si půjčíte auto, tak ho můžete prozkoumat křížem krážem. Pláže na ostrově jsou písčité, ty nejdelší se táhnou na východ od hlavního města, a také na severu ostrova v zálivu Alcúdia. Pokud však hledáte něco klidnější tak můžete zkusit například záliv Mondrago na jihovýchodě ostrova. Největší ostrov souostroví nabízí vše co čekáte od ideální dovolené, krásné pláže, dobré jídlo, spoustu zábavy, bohatý noční život, či výlety do přírody a za místními památkami.

Ibiza: Ostrov plný mladých lidí

Druhým největším ostrovem souostroví je Ibiza. Rozdíl oproti Mallorce je vidět už na první pohled. Zatímco na větším ostrově potkáte hlavně ty dříve narozené a střední generaci, Ibiza je zejména v nejsilnějších letních měsících doslova plná mladých lidí, kteří se sem přijeli především bavit. Ostrov je asi 6 krát menší než Mallorca, ale i tak na něj ročně zavítá asi 2 a půl milionu převážně mladých návštevníků.

Když zábavy nikdy nekončí

Největší město na ostrově se také jmenuje Ibiza a má pověst místa, kde zábava jako kdyby nikdy nekončila. Pokud chcete dovolenou brát jako jednu velkou párty s přáteli, tak Ibiza je tím pravým místem. 

Romantická Menorca 

Turisty nejméně navštěvovaný ostrov je Menorca. Má zhruba pětinu rozlohy Mallorcy a ročně sem zavítá jen asi milion turistů, oproti Mallorce tedy asi desetina. Ostrov není plný resortů, nekonají se na něm ani divoké párty, ale nabízí více klidu a turisty ještě nezkaženou, spíše venkovskou atmosféru.

Členité pobřeží s mnoha zátokami

Na Menorce napočítáte asi 70 menších zátok lemovaných plážemi, zhruba polovina z nich je bez turistické infrastruktury, takže s malým provozem návštěvníků. Krásná lokalita Cala Pregonda se nachází na severu. Tady je pobřeží členité, voda tyrkysově zbarvená, rezavý písek přechází v nízké skalky a můžete si zaplavat kolem několika menších ostrůvků.

Formentera: Středomořský Karibik

Jižně od ostrova Ibiza se nachází ostrov Formentera, nazývaný též „Karibik Středomoří. Díky své poloze i atmosféře je ostrov místem pohody a klidu, přímo předurčený pro krásně strávenou dovolenou. Formenteru tvoří centrální planina propojující dva poloostrovy. Celková délka ostrova je asi 18 km a nejvyšší bod, vrchol La Mola, leží ve výšce pouhých 192 m n. m.

Turistická centra

Na ostrově se nachází omezený počet rekreačních zařízení. Turistickými centry jsou město Sant Francesco Xavier a letovisko Els Pujols. Nečekejte zde však velkolepý a bujarý společenský život, jako je tomu na sousední Ibize. Naopak ten, kdo má rád klidnější ráz dovolené, si na Formenteře přijde na své.

Další zajímavé články
Reklama