autor Jitka Jarošová
16. března 2020 | 14:25
Vybrali jsme pro vás pár faktů, které nejsou o Mallorce příliš známé.
Dračí jeskyně
Dračí jeskyně měří v délce téměř 2,5 kilometru a sahají do hloubky 25 metrů. Skládají se ze čtyř velkých jeskyní, které jsou navzájem propojeny. Jeskyně byly po miliony let formovány vodou z blízkého Středozemního moře.
Martelovo jezero
Ačkoliv se o jeskyních na Mallorce mluvilo už ve 14. století, podrobně je prozkoumal až francouzský kartograf Eduard Martel, který v jeskyních objevil i velké podzemní jezero. Toto jezero se dnes nazývá Martelovo jezero a se svými rozměry (téměř 200 metrů dlouhé, 35 metrů široké a až 20 metrů hluboké) je jednou z největších podzemních vodních ploch na světě.
Chrámový oltář v Palmě
La Seu, jedna z největších gotických katedrál Evropy, se nalézá ve městě Palma de Mallorca a okouzluje vitrážovými okny. Zaujme však také tím, že stojí na místě arabské mešity. Každý, kdo klečí u zdejšího oltáře, se tedy obrací k Mekce, nikoli k Jeruzalému. Slavná katedrála rozhodně stojí za návštěvu.
Magický kruhový hrad
Hrad Bellver, posazený na zalesněném kopci nad zálivem Bay of Palma, je jediným kruhovým hradem ve Španělsku. Na počátku 14. století ho nechal postavit král Jakub II. coby královskou rezidenci. Později se hrad používal jako vězení. Má tři půlkruhové věže a další velkou věž, k níž vede most přes příkop. Dnes je Bellver přístupný veřejnosti a ve zdejším muzeu se návštěvník dozví mnoho zajímavostí o fascinující historii Mallorcy.
Turisté si odnášejí hory písku
Es Trenc náleží mezi nejznámější pláže Mallorcy, a to hlavně díky své nespoutanosti. Dva kilometry bílého písku a křišťálově čistá tyrkysová voda z ní činí jedno z nejpopulárnějších míst na ostrově. Přestože není připojena k žádnému letovisku a odevšad je vlastně relativně vzdálená, může návštěvníkům nabídnout útulné restaurace i dozor zkušených plavčíků. Každý rok navštíví pláž přes 500 000 lidí kteří z ní nevědomky odnesou tuny písku ukryté v ručnících a v plavkách.
3000 větrných mlýnů
Na Mallorce se v minulosti hojně využívaly větrné mlýny. Kromě mletí obilí se používaly i k čerpání podzemní vody pro zalévání. Odhadem jich bylo téměř 3000. S rozvojem elektřiny byly většinou zrušeny. V roce 2004 mallorská vláda odsouhlasila projekt záchrany mlýnů jako součást kulturního dědictví ostrova. Mnohé se nyní obnovují v původní podobě i funkci. Některé byly přestavěny na útulné hospůdky, galerie nebo malé obchůdky se suvenýry.
Umělé perly
Zvláštností ostrova jsou mallorské umělé perly. Vyrábějí se zvláštní technologií, kdy se skleněné kuličky obalují pastou z rozdrcených rybích šupin. Tepelnou úpravou vznikne povrch s duhovým leskem podobným skutečné perle. Výrobou perel je vyhlášené město Manacor, kde je možná i prohlídka výroby a nákup zdejších výrobků. Ale i jinde na ostrově jsou velká prodejní střediska místních sklářských výrobků a perel.
Až bude příznivá situace k cestování, určitě Mallorku dejte na svůj cestovatelský seznam. Je zde krásně po celý rok a letadlem jste tam za pouhé dvě hodiny.