Pobyt

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté zapomínají

Tak trochu pohádkové souostroví / Depositphotos
Země jako Thajsko, Indonésie nebo Srí Lanka jsou na seznamu snad každého cestovatele. Ale jen málo lidí má dopodrobna procestovanou Evropu. Přitom je to obrovská škoda, neboť Evropa toho má hodně co nabídnout. Co se vydat na Faerské ostrovy?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. ledna 2021   |   16:01

Není náhodou, že časopis National Geographic vyhodnotil toto souostroví jako nejkrásnější na světě, i když jeho krásy ocení spíše milovníci chladnějšího počasí, severských zemí a nedotčené přírody. Souostroví vypadá už na první pohled pohádkově, najdeme zde mohutné skály, z nichž často tečou vodopády, zelené ostrůvky i malebné vesničky.

Autonomní území Dánska

Souostroví leží na půl cesty mezi Norskem a Islandem a jedná se o autonomní území Dánska. Jeho název Føroyar znamená v překladu Ovčí ostrovy. Není se čemu divit, žije tu více ovcí než lidí. 

Hlavní město Tórshavn

Největší město Faerských ostrovů Tórshavn je zároveň jedno z nejmenších hlavních měst na světě. Nenajdete zde davy lidí ani ucpané silnice. Vládne tady klid a pohoda. Dopřejte si procházku starým městem a navštivte místní přístav s trhem čerstvých ryb.

Faerské ostrovy za návštěvu rozhodně stojí

Toto malebné město leží na pobřeží jednoho z ostrovů, jichž souostroví čítá celkem osmnáct. Doprava mezi nimi byla dříve obtížná a dostat se z jednoho ostrova na druhý byla často dobrodružná cesta na celý den. Dokonce i letiště bývalo odříznuté a za špatného počasí bylo obtížné se tam z Tórshavnu dostat. V dnešní době se to mění díky tunelům, které se zde budují. 

Kirkjubøur

Přibližně půlhodinu jízdy od Tórshavnu leží další úchvatné místo. Je jím vesnička Kirkjubøur, která byla v období středověku kulturním centrem ostrovů. V současné době se jedná o historicky velmi významnou lokalitu.

Můžete zde obdivovat, mimo jiné, například starý farmářský dům, který je považován za nejstarší evropský dřevěný dům, který je stále používán. Sídlí v něm velmi zajímavé muzeum.

Mykines

Vesnice Mykines je jedinou osadou na stejnojmenném ostrově. Na ostrov je možné se dostat trajektem z přístavu Sørvágur. Na ostrově Mikynes žijí tisícovky mořských ptáků a najdete zde velké kolonie papuchalků. Na západ od ostrova se nachází ostrůvek Mykinshólm, který je spojen s ostrovem 40 m dlouhou lávkou. Uvidíte zde i starý maják z roku 1909. Zajímavostí na ostrově Mykines je i kamenný les, což je 55 metrů vysoká čedičová skála, která připomíná zkamenělé stromy.

Vestmanna

Jednou z velmi oblíbených turistických atrakcí na Faerských ostrovech je výlet lodí k útesům a jeskyním Vestmanna. Z lodi jsou vidět 700 metrů vysoké strmé útesy, které stoupají od oceánu. Velikým lákadlem jsou zdejší papuchálkové, alky, racci a další zajímaví ptáci, kteří si zdejší vysoké útesy vybrali jako svá útočiště i hnízdiště a které zde mohou turisté snadno pozorovat.

Potápění

I když vás to asi na první pohled nenapadne, tak ostrovy jsou ideální i pro potápění a zkoumání podmořského života. Je však velmi důležité, abyste se nepotápěli nikdy sami, ale nejlépe s místním divemasterem. K dispozici jsou kurzy potápění pro začátečníky.

Mnoho turistů nevolí Faerské ostrovy jako svůj cestovatelský cíl, ale spíše jen jako mezizastávku při cestě na vzdálenější Island. A to je velká chyba. Faerské ostrovy za samostatnou návštěvu rozhodně stojí. Pozoruhodné památky, dech beroucí příroda, říčky plné ryb, louky se stády pasoucích se ovcí, kterých tu, jak už řečeno, žije více než lidí, mnoho příležitostí k pěším výletům, pohádkový skanzen i křišťálové jezero si svoji pozornost bezesporu zaslouží.

Další zajímavé články
Reklama