Dovolená

Azory: Utajený kout světa ve vlnách Atlantiku

Ostrov São Miguel je bránou k Azorskému souostroví / Shutterstock
Azorské ostrovy jsou u nás stále málo známý kout světa. Ostrovy patří pod portugalskou správu, mají však status autonomního území. Pokud se sem vydáte, můžete právem prohlásit, že jste navštívili nejvzdálenější region Evropské unie. Azory dělí od evropské pevniny 1300 kilometrů a geografická izolovanost je při pohledu na mapu více než zřejmá.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. září 2019   |   18:51

Azory tvoří devět ostrovů, každý z nich je osobitý, ale společným jmenovatelem většiny z nich jsou nádherné zelené pastviny a lesy. Davy turistů, jak to známe z jiných evropských ostrovů, tady nenajdete, takže pro milovníky klidu jsou Azory dokonalý ráj. 

Jedno velké zahradnictví

Relativně stabilní teploty po celý rok, spousta sluníčka, žádné mrazy a vysoká vlhkost, to činí z azorských ostrovů jedno velké okrasné zahradnictví. Nejvýraznější jsou všudypřítomné hortenzie, které zde dosahují obdivuhodných velikostí a lemují všechny cesty. Vlhké a stabilní klima poskytuje skvělé podmínky i pro stromy. Mnoho u nás neznámých druhů zde roste značné výšky a neobvyklých tvarů. K tomu připočtěme jezera nádherných barev, rozličné palmy, keře a obří kapradiny. Ano, je to opravdová nádhera.

Na Azorech si budete připadat jako v jednom velkém květinářství

Ostrov São Miguel

Bránou k Azorskému souostroví je ostrov São Miguel. Jedná se o největší a nejlidnatější z devíti ostrovů a leží na něm správní středisko autonomní oblasti Ponta Delgada. Město na první pohled poutá zajímavou architekturou. Většina domů byla vystavěna ve stejných barvách - fasáda s černým sopečným čedičem a bílou omítkou. Ta dominuje ostatně všem stavbám na ostrově včetně kostelů a kapliček. Ve městě se nachází i univerzita a bývalá vojenská pevnost. Dnes už svému účelu neslouží, ale v útrobách mohutných zdí objevíte vojenské muzeum.

Přírodní lázně na každém rohu

Z města se můžete vydat prakticky kamkoliv a všude je něco k vidění. Cestou na východ od Ponta Delgady, přibližně ve středu ostrova, vás klikatá silnice zavede k vyhlídkám na Lagoa do Fogo – Ohňové jezero, které své rozevřené prsty rozprostírá ve výšce 700 metrů na mořem. Jezero leží v přírodní rezervaci v pohoří Água de Pau, odkud je výhled až k moři. Díky vulkanické činnosti se na ostrově São Miguel nachází celá řada horkých pramenů. Na mnoha z nich byly zbudovány termální lázně a horká jezírka. Vstup bývá za velmi nízké ceny. 

Ostrov Terciera 

Ostrov Terceira se nachází uprostřed souostroví a poznáme ho podle množství kráterů s jezírky. Nejvyšší bod je pohoří Srerra de Santa Bárbara, vysoké 1023 metrů. Terceira je druhý největší ostrov co do počtu obyvatel a hlavním městem je Angra do Heroísmo. Malebné městečko se starobylými domky a barevnými fasádami bylo v roce 1983 vyhlášeno UNESCEM památkou světového kulturního dědictví.

Ostrov Pico

Pro milovníky horské turistiky je jasným cílem ostrov Pico, kde se nachází nejvyšší hora celého Portugalska vysoká 2351 metrů. Výstup na Ponta do Pico je pro návštěvníky povinností a odměnou vám budou úžasné výhledy. Vulkanický vrchol je přirozenou dominantou celého ostrova, který se od ostatních velmi liší. Zajímavostí je pěstování révy na rozlehlých lávových polích.  

Ostrov São Jorge

São Jorge je jeden z nejlepších ostrovů pro milovníky pěších túr. Užijete si zde nádhernou přírodu, strmé útesy, svěží zeleň, spoustu termálních pramenů a kouzelné pobřežní vesnice. Výtečný je rovněž sýr, který se tu vyrábí.

Nejstarší čajové plantáže v Evropě

Na ostrově São Miguel se nachází i nejstarší čajové plantáže v Evropě s poslední evropskou továrnou na zpracování čaje. Čaj se tu pěstuje ve výšce 150 m.n.m. a pyšní se hned několika "nej". Jedná se o nejníže položené čajové plantáže na světě, nejbiologičtější čajové plantáže na světě a nejstarší čajové plantáže v Evropě. 

Bujná vegetace s exotickými květinami, tropické ovoce, různorodá krajina, fascinující podvodní svět a pohostinní lidé. Azorské souostroví opravdu stojí za návštěvu. Jeho krásy se vám navždy vryjí do paměti.

Další zajímavé články
Reklama