Dovolená

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem trefíte jackpot

S dovolenou na sklonku léta neuděláte chybu / Depositphotos
Nestihli jste letos ještě dovolenou u moře? Nevadí. Stále ještě máte čas to napravit. Vybrali jsme pro vás tři destinace, kde si můžete na sklonku léta užít skvělou dovolenou a přitom se nemusíte trmácet přes půl světa.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

15. září 2020   |   10:53

Méně lidí, nižší ceny, většinou příjemnější a ne úmorně horké počasí a ještě stále teplé moře. Dovolená na přelomu léta a podzimu má v Evropě a blízkém okolí plno výhod. Nabízíme destinace, kde zaručeně neuděláte chybu.

Ostrov Mallorca

Největší z Baleárských ostrovů, nezřídka zatracovaný pro nesnesitelné návaly turistů, je na přelomu léta a podzimu již mnohem prázdnější. Navíc ceny jdou dolů a v moři se stále ještě dobře vykoupete. A pokud holdujete pěší turistice nebo cyklistice, trefili jste jackpot, podmínky pro tyto aktivity budou na Mallorce výborné.

Opravdoví znalci jezdí na dovolenou na podzim

Věnujte ale zvýšenou pozornost výběru letoviska. Ta v těsném zázemí největšího města Palmy uspokojí hlavně ty, kteří vyhledávají noční život. Například Magaluf, S’Arenal a další představují nechvalně proslulé prototypy masové turistiky. Jako dobrý kompromis se jeví menší resorty na jihozápadě ostrova, které jsou klidnější. Ještě méně turistů pak jezdí do letovisek na východě, je ale třeba počítat s tím, že hlavní zajímavosti poměrně velkého ostrova jsou odtud vzdálené.

Itálie, Apulie

Oblast Apulie na jihovýchodě Itálie je pro dovolenkáře spojena hlavně s malebným, skalnatým poloostrovem Gargano, jsou ale i jiné možnosti. Mnoho pěkných pláží najdete ještě o něco jižněji, v okolí města Bari. Útesy tu sice nejsou tak vysoké jako na Garganu, ale moře stejně průzračné a navíc jde o region, kam jezdí k moři téměř výhradně domácí Italové. Ceny jsou zde proto příznivější. 

Podél pobřeží, které je snadno dostupné železnicí, se najde řada pěkných starobylých měst jako Monopoli, Trani či Barletta, a často je to tak, že pláž leží jen pár set metrů od katedrály či hlavního náměstí.

Až se budete chtít podívat do vnitrozemí, tak určitě nezklamou slavná skalní obydlí v Mateře nebo pitoreskní kónické stavby zvané trulli v Alberobellu. Obě místa jsou právem zapsaná na seznamu památek UNESCO. Krásné je také město Ostuni na terase nad pobřežím lemovaným olivovými háji. 

Ostrov Kypr

Ostrov Kypr má pro dovolenou na sklonku léta či začátkem podzimu ty nejlepší podmínky. Máte jistotu, že bude ještě velmi teplo a déšť je, alespoň u jižního pobřeží, v tuto dobu prakticky vyloučený. Právě proto opravdoví znalci jezdí na Kypr v říjnu a klidně až do půlky listopadu.

Moře je příjemně teplé, šikmé paprsky slunce nepálí, ale hřejí, a pobřeží je spíše opuštěné, takže přímo vybízí k dlouhým pohodovým procházkám podél moře. Místní lidé jsou nesmírně pohostinní a milí, avšak zatímco v rušných letních měsících nemají příliš mnoho času na posezení s cizinci, na nezávazný rozhovor a na klidnou sklenku proslaveného kyperského vína, po hlavní sezóně je tomu právě naopak.

Ostrov Kypr se může pochlubit dlouhou a velice bohatou historií, jejíž stopy jsou tu na každém kroku. Zachovalé antické památky a historickými klenoty nabitá archeologická muzea hovoří sama za sebe. Velice populární je ale i  návštěva Afroditiny skály, místa, kde se podle pověsti z mořské pěny zrodila bohyně Afrodíté. Proto se také Kypru někdy přezdívá Afroditin ostrov.

Další zajímavé články
Reklama