Pobyt

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pančavský vodopád je nejen krásný, ale i nejvyšší v Česku / Depositphotos
Krkonoše nejsou jen báječným místem na letní dovolenou. V našich podmínkách jsou naprosto jedinečné a nabízí spoustu nádherných míst. Co byste při jejich návštěvě neměli minout a která místa patří k těm nejfotografovanějším?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

31. července 2020   |   08:29

Krkonoše jsou v našich podmínkách opravdu jedinečné. Nikde jinde u nás totiž nenajdeme tak zvlněnou náhorní plošinu s vystupujícími kopci, arktické a alpinské tundry, drsné klima, kamenité splazy, terasovité uspořádání terénu a další specifika, kterých si všimne snad každý návštěvník. Nejpopulárnější místa se samozřejmě nachází na území Krkonošského národního parku. 

Nejnavštěvovanější Pramen Labe

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších je pramen Labe. Nachází se nedaleko Labské boudy a ideální cesta k němu začíná nasednutím na lanovku na Medvědín a potom 6 kilometrů dlouhou procházkou. Prameniště je jen symbolické, pramen Labe se ve skutečnosti nachází o několik desítek metrů dál. Na symbolickém prameništi uvidíte studnu, pamětní desky s upomínkou na Jana Buchara, propagátora lyžování a turistiky v Krkonoších, i notoricky známou zídku s erby měst, kterými Labe protéká, než se vlije do moře.

Nepatří k nejvyšším horám, ale svým charakterem jsou Krkonoše naprosto unikátní

Úchvatné Sněžné jámy

Sněžné jámy patří k vůbec nejfotografovanějším místům Krkonoš. Mohutné Sněžné jámy (Sniežne Kotly) leží na polské straně Krkonoš a jsou součástí polské přírodní rezervace. Tvoří je dva impozantní ledovcové kary – Velká sněžná jáma (Wielky Śnieżny Kocioł) a Malá sněžná jáma (Mały Śnieżny Kocioł). Pohled na obě jámy je úchvatný. Menší je dlouhá přes půl kilometru, velká měří 800 m. Hloubka kolmých skalnatých srázů dosahuje více jak 200 m a na dně se zrcadlí ledovcová jezírka (Snieżne Stawki). Díky alpskému charakteru krajiny se ve Sněžných jamách vyskytují mnohé vzácné druhy rostlin, mezi nimi například lomikámen sněžný a vstřícnolistý. Dnem obou jam prochází značená cesta, která nabízí neobvyklý pohled na skalnaté srázy i ledovcová jezírka.

V počátcích zrodu turistiky v oblasti Krkonoš byl nad Sněžnými jamami postaven turistický přístřešek, který později nahradila kamenná chata s restaurací a ubytováním, a v dalším období pak luxusní horský hotel s vyhlídkovou věží. Pro objekt známý jako Bouda u Sněžných jam se díky jeho podobnosti s krakovským královským hradem později vžil název Wawel. I po několika přestavbách se stavba uchovala dodnes, avšak od roku 1960 je využívána jako televizní vysílač a vysílač mobilních operátorů a není veřejnosti běžně přístupná. 

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád ve Špindlerově Mlýně, přesněji řečeno v Labském dole je nejen krásný, ale i nejvyšší v Česku. Se svými 148 metry uchvacuje místní i turisty. V hlavní roli je zde řeka Pančava, která se později vlévá do Labe. Vodopád můžete vidět například z Ambrožovy vyhlídky nebo z modře značené trasy, která Labským dolem vede. Vodopád samotný se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku, takže se v něm jen tak nesmočíte.

Černohorské rašeliniště 

Černohorské rašeliniště je jedním z míst, která jsou poznamenána zásahem člověka jen v minimální míře. Jsou zde vybudovány povalové chodníčky, aby se návštěvníci mohli seznámit s jedinečností tohoto přírodního místa s řadou vzácných rostlin. Černohorské rašeliniště poskytlo již mnoho cenných informací o tom, jaké podmínky na zdejším území panovaly před stovkami let.

Černohorským rašeliništěm prochází přes tři kilometry dlouhá naučná stezka. Dřevěný chodníček vede nad úrovní rašeliny a umožňuje pohodlnou a především bezpečnou chůzi. Na rašeliniště si můžete dopřát i pohled z 6,5 m vysoké rozhledny, na jejíž plošinu vede 12 schůdků. Kvůli vzrostlým stromům však otevírá komplexnější výhled pouze východním směrem. Na území se daří řadě vzácných rostlin a rašeliniště květy mnohých z nich v letních měsících doslova září. 

Další zajímavé články
Reklama