Ven z města

Skrytá a nádherná místa. Krkonoše umí pořádně překvapit

Krkonoše jsou krásné v každou roční dobu / Depositphotos
Krkonoše jsou nejvyšším i nejnavštěvovanějším pohořím České republiky. Vyznačují se mimořádně atraktivní a pestrou přírodou. Právě pro své jedinečné přírodní bohatství byly v roce 1963 vyhlášeny národním parkem, od roku 1992 jsou chráněny jako biosférická rezervace UNESCO.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. dubna 2020   |   01:53

Přinášíme vám několik přírodních zajímavostí Krkonoš, které se vám při jejich návštěvě budou hodit.

Pramen Labe na Labské louce

Pramen Labe je jedním z nejvyhledávanějších turistických míst Krkonoš. Jedná se o symbolické prameniště, skutečný pramen je z důvodu ochrany přírody návštěvníkům nepřístupný. Na tomto místě v nadmořské výšce 1 386 m byla v roce 1968 zbudována kamenná skruž, faktický pramen řeky však leží ještě o několik set metrů výš ve svahu. Místo zdobí kamenná zídka, do níž je zasazeno 26 znaků větších měst, jimiž Labe protéká na své pouti do Severního moře. 

Sněžné jámy a sněžná jezírka

Pohled na obě jámy je úchvatný. Hloubka kolmých skalnatých srázů dosahuje více než 200 m a na dně se zrcadlí ledovcová jezírka. Díky alpskému charakteru krajiny se ve Sněžných jamách vyskytují mnohé vzácné druhy rostlin, mezi nimi například lomikámen sněžný a vstřícnolistý. Dnem obou jam prochází značená cesta, která nabízí neobvyklý pohled na skalnaté srázy i ledovcová jezírka. Velká Sněžná jáma s téměř svislou, až 200 m vysokou skalní stěnou, je opravdu působivý přírodní úkaz. Malá Sněžná jáma je pak cennou botanickou lokalitou.

Příroda Krkonoš je mimořádně atraktivní

Úpské rašeliniště

Nejrozsáhlejší vrchovištní rašeliniště v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 400 m. Jeho část zasahuje na území Polska. Úpské rašeliniště je připomínkou subarktické tundry, kde se díky drsnému místnímu klimatu uchovala řada druhů flóry a fauny z ledové doby, např. všivec sudetský, slavík modráček tundrový nebo šídlo horské.

Obří důl

Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst v Krkonoších, které najdete na úpatí hory Sněžky. Údolí je ledovcového původu a dodnes jsou zde patrné tři ledovcové morény. V údolí se vyskytuje vzácná flóra a fauna, botanicky nejcennějšími územími Obřího dolu jsou Krakonošova a Čertova zahrádka. Údolí je přístupné po značené turistické stezce vedoucí z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla. V létě je možné z Obřího dolu vystoupit až na Sněžku.

Vydejte se pěšky na Sněžku

Nejvyšším vrcholem Krkonoš je Sněžka, která je se svými 1 602 m n. m. i nejvyšší horou České republiky. O výšce krkonošského pohoří svědčí fakt, že z dvaceti nejvyšších českých vrcholů jich 15 najdeme právě v Krkonoších. Na Sněžku se můžete vydat z několika směrů, pokaždé ale počítejte s pořádným výstupem.

Výstup na Sněžku z Pomezních bud 

Výchozím bodem výletu pro tuto trasu je Horní Malá Úpa a tato trasa patří k nejlehčím výstupům. Výchozím místem jsou Pomezní boudy kam se dostanete autem nebo autobusem. Následně se vydejte po červené značené turistické trase a po cca 4 km dojdete k chatě Jelenka, kde je také v provozu restaurace. Odtud již budete stoupat přibližně další 4 km přes Obří hřeben až na Sněžku.

Výstup z Pece přes Růžovou horu 

Druhá variantou je výstup z Pece pod Sněžkou po zelené turistické trase vedoucí na Růžovou horu a k chatě na Růžohorkách, která je vyhlášená svou dobrou kuchyní. Z Růžohorek budete následně pokračovat cca 3,5 km po žluté turistické značce až na vrchol Sněžky. 

Výstup Přes Obří důl 

Tou poslední a zároveň nejobtížnější, ale nejhezčí variantou je výstup po modře značené turistické trase z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Obří sedlo a následně finální výstup po červené na vrchol Sněžky. Trasa měří cca 9 km. Výhledy na Obří důl, Studniční horu a nakonec i na Sněžku jsou opravdu nezapomenutelné. V letním období si můžete v Obřím dole také prohlédnout důl Kovárna, který byl zpřístupněn v roce 2004 a je vzpomínkou na zašlou slávu zdejšího hornictví.

Lanovka na Sněžku

Nejpohodlnější "výstup" je pochopitelně lanovkou z Pece pod Sněžkou. Ale to není nic pro správné turisty. A ve frontě na dolní stanici lanovky můžete čekat i dlouhé hodiny.

Další zajímavé články
Reklama