Dovolená

Je nejvyšší čas vyskočit z gauče a poznat nejkrásnější pěší túry u nás

Túra Labským dolem patří mezi nejznámější a nejromantičtější túry v Krkonoších / Depositphotos
Česká republika je země pro turisty zaslíbená a krásných míst je u nás opravdu mnoho. Najdete tu krásné stezky vedoucími slavnými skalními městy, úchvatné výhledy na kaňony řek či množství sopečný kopců s parádním výhledem do krajiny. 
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

20. dubna 2020   |   13:22

Naše putování začneme v Krkonoších tůrou Labským dolem. Druhá túra nás zavede na nejkrásnější část Posázavské stezky a poté se projdeme po Kladském rašeliništi.

Romantická túra Labským dolem

Túra Labským dolem patří mezi nejznámější a nejromantičtější túry v Krkonoších. Samotná cesta kaňonem řeky Labe ze Špindlerova Mlýna je relativně jednoduchá, až tedy na finální výstup k Labské boudě.

Je nejvyšší čas poznávat krásy České republiky

Narazíte zde na krásné vodopády jako je Malý Labský vodopád a nejvyšší vodopád České republiky, Pančavský. Těsně před koncem trasy na vás čeká třetí zajímavý vodopád, Labský. Abyste si vodopády pořádně užili, vydejte se na tuto tůru již brzy z jara, kdy taje sníh a vodopády mají dostatek vody. Celou trasu lze absolvovat i opačně, tedy ze Zlatého návrší přes Labskou boudu do Špindlerova Mlýna. 

Nejkrásnější část Posázavské stezky

Nejkrásnější část Posázavské stezky se nachází jen kousek od soutoku Sázavy s Vltavou a vede z Davle do Kamenného přívozu. Než se vydáte na cestu, prohlédněte si starý most v Davli, který koncem šedesátých let minulého století posloužil pro scény z filmu Most u Remagenu, zachycujícího dramatické okamžiky konce druhé světové války. 

Hluboký malebný kaňon, kterým budete procházet, je lemován chatkami a sruby položenými na krásných vyhlídkách vysoko nad vodou. Celý tento úsek je oblíben nejen pěšími turisty, ale i vodáky. Trasa je dlouhá jen 13km, takže je to příjemný půldenní výlet.

Z některých míst je krásně vidět na vlakovou trať, po které projíždí slavný Posázavský Pacifik. Trvalo dlouhá léta než se veškeré tunely, mosty a viadukty v kaňonu Sázavy postavily. Cesta vlakem je pak příjemná alternativní varianta pro ty, co si chtějí prohlédnout Posázaví a z různých důvodů se nemohou vydat na pěší výlet. Při budování železniční tratě vznikl i pěkný skalnatý útvar, kterým je Pikovická jehla. To když železniční trať oddělila část skály od zbytku masivu. Nyní shlíží kamenná špice na hladinu řeky z více jak 60 metrů.

Procházka přes Kladské rašeliny

Střechou Slavkovského lesa by se daly nazvat rašeliniště v okolí obce Kladská. Ve výšce přes 800 metrů nad mořem se zde nachází rozsáhlá náhorní planina plná jezírek, pralesa a samozřejmě rašeliny. Na trase dlouhé 9 km se můžete seznámit se zdejší unikátní faunou i flórou. Jedná se o jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcennější část CHKO Slavkovský les, která byla vyhlášena již v roce 1933 na rašeliništích v okolí Kladské.

Zdejší lokalita, se dělí na pět částí: Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Rostou zde známé druhy masožravých květin - rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná, ze zvířat zde můžete spatřit například jelena evropského a jelena siku, srnčí zvěř či prase divoké. V nepřehledných koutech rašelin se od roku 1996 usídlil rys ostrovid. Přes jmenovaná rašeliniště vede po povalovém chodníku 2 kilometry dlouhá, vcelku nenáročná naučná stezka.

Další zajímavé články
Reklama