Ven z města

Tip na výlet k vodě: Které přehrady v Česku jsou nejoblíbenější?

Lipno je právem označováno za jihočeské moře / Shutterstock
Koupání v přírodě patří k nejromantičtějším věcem, které nás baví a užíváme si je. V současném horkém počasí je téměř nutnost se ochladit v osvěžujících vodách. Co takhle vyzkoušet některou z našich oblíbených přehrad? Máme pro vás tipy, kam se vydat koupat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. června 2019   |   10:52

Plánujete vyrazit k vodě? Se začátkem prázdnin přichází ideální doba na koupání v přírodě. Pojďte se spolu s námi podívat na čtyři naše nejoblíbenější přehrady.

Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky a je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km. Lipno se stalo zcela jistě nejoblíbenější přehradou v České republice. Je ideálním místem pro koupání, ale také pro vodní sporty jako je jachting, windsurfing nebo plavba na katamaránech. Pláže jsou písčité i travnaté. Nejoblíbenější se nachází u obcí Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Přední Výtoň a Dolní Vltavice.

Navštivte některou z českých přehrad s nádherným koupáním

Nejkrásnější pláže

Pláž v Lipně nad Vltavou se táhne po celé délce obce, rozdělena je jen Marinou. Jedná se o upravovanou travnatou pláž s pískem, postupným vstupem do vody a bohatým zázemím v podobě stánků s občerstvením, dětských hřišť a půjčoven lodí a šlapadel.

Podle mnohých je nejkrásnější pláží na Lipně ta v Horní Plané. Široká písečná pláž má velmi jemný písek a je lemována travou. Díky pozvolnému vstupu do vody je oblíbená u rodin s dětmi, ale zabaví se tu návštěvníci všech věkových kategorií. Pláž má veškeré vybavení - převlékárny, toalety, hřiště na plážový volejbal, minigolf, půjčovnu šlapadel a občerstvení s cocktail barem. Hned vedle pláže je přívoz, který vede do obce Bližší Lhota na pravém břehu jezera.

Přehrada Orlík

Přehrada Orlík je dalším ze stupňů Vltavské kaskády na území jižních Čech. Její hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Převážná část přehradní nádrže se nachází na území jižních Čech. Své jméno dostala podle zámku, jenž kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

A když už se koupání nabažíte navštivte stejnojmenný zámek Orlík. Můžete si prohlédnout jeho bohatě vybavené interiéry, anglický park a následně z kotviště doplout ke hradu Zvíkov. 

Nové Mlýny

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na řece Dyji. Horní nádrž slouží pro závlahy a rekreaci. Střední je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků, na jednom je zachován románsko gotický kostel sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem zatopené vsi Mušov. Dolní nádrž slouží pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Kromě koupání, rybolovu, windsurfingu či jiných vodních sportů, můžete prozkoumat i nádherné okolí, které je vhodné pro pěší výlety i cykloturistiku.

Slapy

Místem, kam prchá před horkem spousta Pražanů, je bezesporu přehrada Slapy, která patří rovněž pod Vltavskou kaskádu. Na Slapech můžete zakotvit hned v několika lokalitách. Ke koupání využijte písečné nebo travnaté pláže kempů, nebo jednoduše koupání v soukromí. Mezi nejoblíbenější lokality patří Měříň na pravém břehu Slapské přehrady, Žďán na levém břehu, Nová Rabyně nebo Stará i Nová Žihovošť, kde jsou rozlehlá veřejná tábořiště. Pozvolnou pláž najdete i v Županovicích, Cholíně a v Rovišti. Nejvíce zalidněné jsou pláže Staré a Nové Živohoště kde, jak si dnešní padesátníci a šedesátníci vzpomenou, byl provozován mezinárodní tábor Juniorcamp. Ten je ostatně v provozu do dnešních dnů, ovšem již bez účasti pokrokových mládežníků převážně ze zemí socialistického tábora.   

Další zajímavé články
Reklama