Ven z města

Nejkrásnější česká jezera, která vám hravě nahradí moře

Jezera na Šumavě patřé bezpochyby k těm nejkrásnějším u nás / Shutterstock
O výletech za hranice všedních dnů a vlastně vůbec za hranice, si musíme za současné situace jen nechat zdát. Ale krásné zážitky u vody nemusí být jen u moře. Za půvabnými vodními plochami nemusíme cestovat nijak daleko. Nádherná a čistá jezera máme i v České republice. Podívejte se s námi na ta, která jsou perlami naší krajiny.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. března 2020   |   17:55

Až situace dovolí, podnikněte výlet pěšky, na kole nebo i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě.

Největší ledovcové jezero 

Naše největší ledovcové jezero, Černé jezero, najdete na Šumavě u Železné Rudy. Je současně i nejníže položeným ze všech šumavských jezer a výšlap k němu není náročný. Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou. A proč se mu říká "Černé"? Odrazem tmavých lesů, které ho obklopují, se i jeho hladina halí do tmava. Procházku si pak můžete prodloužit k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá strž, který je nedaleko.

Některá česká jezera jsou perlami naší krajiny

Jezero Milada

Rekultivační jezero vzniklo zaplavením těžební jámy uhelného dolu Chabařovice. Napouštění začalo roku 2001 a skončilo o devět let později. I krajina kolem prošla rekultivací a stala se turisticky vyhledávaným územím. Cyklistům se bude líbit cyklotrasa linoucí se po proměnlivém povrchu až z Krušných hor. Po najetých kilometrech vám osvěžení v jezeře přijde jistě vhod.

Romantika na počest K. H. Máchy

Jak by na seznamu mohlo chybět. Jedno z nejoblíbenějších jezer u nás, Máchovo, poskytuje romantický pohled na Bezděz i připomínku na příběh nešťastné lásky. Ve skutečnosti jde však o rybník založený již za Karla IV. a svůj nynější název si získal až o mnoho let později na počest Karla Hynka Máchy. Poznejte sami, proč si básník oblíbil zrovna tento kraj. V sezoně se přes jezero můžete plavit parníkem.

Ráj pro nudisty

Vyhledávané jezero Lhota vzniklo na místě ohromné pískovny, která byla založena v roce 1965 pro potřeby výstavby dálnice D1 a metra v Praze. Těžba byla ukončena v roce 1983. Po jejím ukončení vzniklo v lese východně od této obce jezero o vodní ploše cca 25 ha a hloubce místy až 14 m, které je dnes využíváno pro výbornou kvalitu vody k rekreaci. Vzdálenost necelých 20 km od Prahy z něj učinila vyhledávané a hojně navštěvované místo. Na nejslunnější straně byla založena, ještě za totality, první veřejná nudistická pláž na našem území, která vyznavačům nudismu slouží až do dnešních dnů. 

Nejširší ledovcové jezero 

Plešné jezero, páté největší jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Nejkrásnější skalní jezero

Pískovna patří k těm nejkrásnějším skalním jezerům u nás a vzniklo při zaplavení pískovcového lomu. Při návštěvě Adršpašsko-teplických skal ho určitě nemůžete minout. Koupání je tu zakázané, ale jezírko si naplno vychutnáte z loďky nebo při příjemné procházce po jeho břehu. Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Další zajímavé články
Reklama