Ven z města

Vyšlápněte si na procházku. Tipy na nejkrásnější výlety kolem Prahy

Komplex lomů Amerika se nachází na území obce Mořina / Depositphotos
Počasí nám přeje a láká na kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičnách cílů i málo známých míst. Poznávání krás naší domoviny je skvělou příležitostí k aktivnímu odpočinku a trávení času s rodinou. Česko skýtá nepřeberné množství míst, která stojí za to navštívit. Kam se vydat v okolí Prahy?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

16. dubna 2020   |   12:21

Nechte se inspirovat našimi tipy. Čekají na vás naučné stezky, krásné vyhlídky do krajiny i mnoho dalších zajímavostí. Stačí si jen vybrat.

Nejkrásnější vyhlídka široko daleko

Na tuto snad nejznámější vyhlídku se dostanete autem z Prahy asi za 50 minut. Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Vyhlídka Máj se nachází na vysoké skále, přímo nad bývalými Svatojánskými proudy. Za Svatojánské proudy byl v minulosti označován úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje. Vyhlídka Máj je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce z obce Teletín. Počítejte ale s tím, že tam rozhodně nebudete sami, tato vyhlídka je hojně navštěvovaná.

Je čas poznat krásy a přírodní zajímavosti Česka

Tetín u Berouna

Tetín je jedna z nejstarších vesnic v České republice a nachází se asi 2 kilometry od Berouna. Podle pověstí měl být sídlem Krokovy dcery Tety. Nejstarší nálezy z katastru obce pochází z paleolitu. S jistotou také víme, že tu bývalo slovanské hradiště. V druhé polovině 10. století zde stával knížecí dvorec, kde žila sv. Ludmila, babička sv. Václava. Na příkaz své snachy, Václavovy matky, zde byla i zavražděna. Místní značení vás dovede ke kostelu sv. Ludmily. Sousedí s ním románský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Nedaleko obou kostelů je i nejstarší tetínský kostel sv. Jana Nepomuckého. Stojí údajně na místě, kde sv. Ludmila zemřela. Nad vesnicí naleznete dva vyhlídkové okruhy z nichž jeden nabízí panoramatické výhledy především na Tetín, Beroun a okolní krajinu.

Nádherné lomy Amerika

Návštěvu vesničky Tetín můžete následně spojit i se známým lomem Amerika. Komplex lomů Amerika se nachází na území obce Mořina. Součástí komplexu jsou lomy Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Všechny vznikly v minulém století a těžil se v nich vápenec. Na Velké Americe se těžilo do roku 1963, kdy se zde zřítila jihovýchodní stěna lomu. Kvůli vysokým nákladům na zabezpečení další těžby bylo nakonec rozhodnuto lom zavřít. Místo s takovou energií budete jen těžko hledat. Do lomu je sice zákaz vstupu, ale i tak budete odměněni krásným výhledem.

Na Okoř za bílou paní

Vypravte se na Okoř za bílou paní. Je to ideální výlet na kolech pro celou rodinu. Zřícenina hradu je vzdálená jen zhruba 15 kilometrů od Prahy. Hrad byl mnohokrát přestavován s důrazem na jeho lepší obranyschopnost. Důležitou součástí jeho obrany byl rybník, který obklopoval hrad ze tří stran. Přesto byla stavba během třicetileté války hodně pobořena. Z dolního hradu z konce 15. století se dnes zachovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány zůstaly části starší stavby, tzv. horního hradu.

Po stopách trempů Posázavskou stezkou

Rádi byste našlapali pár kilometrů? Pak vyrazte na tuto stezku, která vede podél dolního toku řeky Sázavy. Vyhraďte si na ni alespoň 3 hodiny. Stezka se klikatí kolem řeky Sázavy a vede chatovou osadou a lesem. Cestou se budete kochat krásnými výhledy, obdivovat chatky ve skále a třeba i sbírat houby. Stezka začíná v Petrově u Prahy (Pikovice), kam vlakem z Prahy dojedete zhruba za 40 minut. Už samotná cesta je prima zážitek, zvláště když pojedete slavným Posázavským pacifikem.

Na trase se nachází Klimentova vyhlídka, ze které je asi nejkrásnější pohled na klikatící se řeku, a Raisova vyhlídka. U té je jediné posezení, ale pokud vám nevadí sedět na kamenech, můžete se cestou zastavit i jinde. Hned zkraje Posázavské stezky můžete obdivovat Pikovickou jehlu, skalní útvar s křížkem na vrcholku. Zhruba 2,5 kilometru před Kamenným Přívozem se vám naskytne výhled na železniční viadukt Žampach. Je to druhý nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě.

Další zajímavé články
Reklama