autor Jitka Jarošová
10. února 2020 | 15:12
Rumunská Transylvánie je tajuplnou zemí plnou historických hradů, divoké přírody s vysokými horami, rozeklanými skalami, hlubokými lesy v nichž dodnes žijí medvědi a vlci i tradičními rumunskými vesnicemi. Jedná se o historickou oblast nacházející se ve středu Rumunska. Někdy se jako Transylvánie označuje širší část země rozkládající se od úpatí Karpat na východě až po hranice Rumunska na západě. Celé toto území se rozkládá na ploše asi 100.000 km2, což činí 42 % z rozlohy Rumunska.
Tato část Rumunska, prodchnutá romantikou a tajemstvím je známá pod řadou jmen. Kromě Transylvánie se v češtině oblast označuje také jako Sedmihradsko. Rumunský název Transilvania pochází z latinského výrazu znamenajícího „na druhé straně lesa“. Občas se v rumunštině používá také název Ardeal.
Oblast vábí každým rokem stále víc a víc turistů. Nechte se také nalákat k její návštěvě dříve než se pohádkové kouzlo Transylvánie vytratí pod náporem turistů, kteří ji začínají objevovat.
Centrální Transylvánie
V centrální Transylvánii je k vidění evropsky jedinečný soubor opevněných kostelů, které vznikly v období saské kolonizace. Protože doba byla nejistá, chrámy se stavěly na vyvýšených místech a byly obehnány obranými hradbami. Vznikl tak kompromis mezi svatostánkem a opevněným sídlem. Šest z nich se dochovalo téměř v úplnosti z doby pozdního středověku a tím si vysloužily zápis na seznam památek UNESCO.
Národní park Piatra Craiului
Jde o horské vápencové pásmo, které je bohaté na krasové jevy v podobě různých propastí, jeskyní a soutěsek. Celý národní park i výhledy z vrcholků hor, které Piatra Craiului nabízí, jsou opravdu úchvatné. Téměř každý výstup a následný výhled na krajinu pod vámi vám zaručeně vyrazí dech. Vysoké hory a skály obklopují zelená kopcovitá údolí, ve kterých leží malebné rumunské vesničky. Ve zdejších hlubokých lesích dodnes volně žijí medvědi, vlci, rysi a smečky divokých psů. Jde o nádhernou, ale zároveň drsnou přírodu Transylvánie.
Velkolepé hrady
V centrálním Rumunsku v obci Bran se nachází Drákulův hrad. Jde o pozoruhodný gotický hrad, který získal velký věhlas díky slavnému románu Brama Stokera. Kromě něj se v oblasti nachází velkolepý hrad Rasnov, který se tyčí na kopci nad stejnojmenným městem. Hrad byl postaven ve 13. století německými rytíři, kteří však byli zanedlouho z hradu vyhnáni transylvánskými rytíři. Celá pevnost je obrovská a můžete si v ní prohlédnout dochovaný kostel, věznici nebo hlubokou studnu.
Město Sibiu
Město Sibiu se nachází v centrálním Rumunsku na březích řeky Cibin. Stojí za návštěvu například kvůli svému pozoruhodně zachovalému středověkému opevnění, pod kterým vede labyrint tunelů spojující jednotlivé části města. Na Velkém náměstí, hlavním náměstí Sibiu, se nalézá Brukenthalský palác, jedna z nejvýznačnějších barokních budov v Rumunsku. V prostorách Brukenthalského paláce se nachází Národní Brukenthalské muzeum, jedno z nejstarších muzeí na světě.
Transylvánie nabízí panenské lesy, majestátní hory a romantické vesničky, kde se stále ještě žije tradičním způsobem. Je poslední skutečně středověkou krajinou v Evropě a stojí určitě za návštěvu.