autor Pavel Přeučil
03. února 2019 | 10:09
Temešvár se nachází, co se týká počasí, v jednom z nejpříjemnějších regionů Rumunska. Zimy zde nejsou tak kruté a při posezení v místních příjemných kavárničkách vám určitě nabídnou na zahřátí zdejší Tuiku, což je po naše pravá domácí slivovice. V Temešváru si užijete nejen památky, ale i výborné jídlo a noční život. Navíc, celé město prochází dalšími rekonstrukcemi a velkými přípravami na rok 2021, kdy bude Temešvár Evropským hlavním městem kultury.
Temešvár je levný
Pobyt v Temešváru, stejně jako v celém Rumunsku je pro našince cenově velmi výhodný, v místních úžasných penzionech se ubytujete za zlomek ceny, jakou byste zaplatili v západní Evropě. Je zde dokonce i mezinárodní letiště, které umožňuje přímé lety například do Berlína, Mnichova, Frankfurtu nebo Londýna s nízkonákladovými leteckými společnostmi. Temešvár se nachází v západní části země, poblíž srbské a maďarské hranice, a je hlavním kulturním a obchodním centrem celého regionu.
Město mladých
Když přijedete do města, určitě vás překvapí, jak je kosmopolitní, co se týká kultury. Je to především zásluhou multietnického složení zdejších obyvatel, mezi nimi najdete Srby, Maďary, Němce, Italy, Araby a spoustu dalších národů. Temešvár je také město mladých lidí, hlavně studentů, domácích i zahraničních, kteří zde navštěvují vyhlášenou lékařskou univerzitu a stejně známou technickou univerzitu, zaměřenou na moderní IT technologie.
Je co obdivovat
Díky tak různorodému historickému zázemí a širokému spektru národností, nabízí Temešvár bohatou směs barokní, secesní, neoklasicistní a samozřejmě moderní architektury. Celé historické centrum Temešváru bylo nedávno rekonstruováno z fondů EU, aby dostalo svou původní historickou podobu. Jako první přišla na řadu temešvárská náměstí, jako centrální náměstí Unirii, náměstí Svobody či náměstí Vítězství. Obrovské náměstí Unirii je dokonce považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Historické centrum města není příliš rozsáhlé a prohlídku snadno zvládnete pěšky.
Po stopách historie
Prohlídku hlavních památek Temešváru je nejlepší začít u pravoslavné katedrály na náměstí Vítězství. Je největší pravoslavnou katedrálou mimo Ruska, s kupolí vysokou 90,5 metru, pohádkovým exteriérem a interiérem, zářícím zlatem. Právě tady, na kostelních schodech, začala rumunská revoluce v roce 1989. Tady se nachází také budova Opery, navržené stejným architektem, který stvořil slavnou vídeňskou Operu.
Odtud se můžete vydat dlouhou promenádou, vedoucí až na náměstí Unirii. Osobně mne tohle náměstí doslova ohromilo. Je lemováno věncem pastelově barevných, barokních domů, mezi nimiž dominují například arménský kostel, nebo křesťanská katedrála. Na náměstí najdete v jednom z barokních paláců i temešvárské Umělecké muzeum. Na své si přijdou i ti, kdo hledají nákupní možnosti. Přímo ve městě můžete zajít do OpenVille, velkého nákupního centra s desítkami obchodů kavárnami a restauracemi.
Z trhu na okružní jízdu
Pokud nemáte moc času, nebo se vám nechce chodit, můžete zvolit jízdu okružní tramvají č. 6. Za cenu jízdenky asi 10 korun, vás proveze těmi nejzajímavějšími historickými místy Temešváru. V létě je nejlepší na tramvaj nasednout u městského trhu. Určitě si na něm dopřejte ochutnávku zdejšího ovoce. Ať už jsou to třešně, jahody, broskve či hroznové víno, zjistíte, že všechno má fantastickou chuť, na kterou už většina z nás zapomněla díky konzumaci skleníkových a chemicky ošetřených plodů.
Zažijte kulinářské hody
Doporučují vám i promenádu podél břehu řeky Bega, vedoucí přes kouzelné parky Justiţie nebo Rozelor, které vyhledávají jako místo odpočinku hlavně místní. Říční břeh lemují příjemné restaurace, bary a bistra, kde najdete vždycky něco dobrého. Ve městě najdete spoustu vynikajících restaurací, které určitě stojí za návštěvu. Na snídani vám mohu doporučit bistro Neatu, kde dělají úžasné omelety s rozmanitými náplněmi. Kdo rád mlsá něco sladkého, určitě by si měl udělat chvilku k návštěvě italské cukrárny Massimo, nebo Cofetarie Trandafirul.
Poseďte s vyhlídkou na náměstí
Pokud budete hledat dobré místo na oběd nebo na večeři, zkuste restauraci Timisoreana s domácí kuchyní přímo na náměstí Victorie s výhledem na pohádkovou pravoslavnou katedrálu. Jen o pár kroků dále je restaurace Lloyd s ohromujícím interiérem, z jejíž terasy můžete sledovat ruch na náměstí plném holubů. Po dobré večeři se můžete vypravit na některé z představení v Německém státním divadle, tedy pokud vládnete němčinou.
Vydejte se do okolí města
Rozhodli jste se pro delší pobyt v Temešváru? Vydejte se do jeho okolí. Nedaleko odtud tvoří řeka Dunaj přirozenou jižní hranici Rumunska se Srbskem. Kolem Dunaje se vine turistická stezka s kouzelnými výhledy. Cestou můžete obdivovat skalní sochu krále Decebala, vůdce Dáckých předků, kteří se v kraji usídlili před více než 2000 lety. V rámci jednodenního výletu z Temešváru vám mohu doporučit slavný hrad Corvin, zachovalé gotické mistrovské dílo, které sloužilo jako obranná pevnost a sídlo vládců Transylvánie. Nyní je považován za jeden z nejlépe zachovaných středověkých hradů Evropy.
Památky na Dácii
Původní obyvatele, Dáky vám v okolí města připomene řada památek, jako například archeologická lokalita u Sarmisegetuszy, nebo řada pevností, chránících Dácii před nájezdníky. Oblast je zařazena také na Listinu kulturního dědictví UNESCO. Okouzlí vás i návštěva jezera Ochiul Beiului, známého pro jedinečnou a fascinující modrou barvu vody.
Večery v Temešváru
Pokud máte rádi taneční hudbu, můžete se zúčastnit párty ve skotské hospodě, pokud raději techno a elektronickou muzžiku, měli byste zkusit Escape Venue nebo Database. Pro fantastický, ale také dražší noční zážitek vám doporučuji Epic Society Club.
Hudbu a tanec v rytmu rocku nebo punku, najdete v Daos Clubu. Ceny v nočních klubech vás rozhodně nezruinují a blíží s k těm našim. Za pivo zaplatíte v přepočtu kolem 30 Kč, long drinky a výborné koktejly pořídíte už od 50 korun.
Jak se tam dostanete
Do Temešváru létají společnosti WizzAir, Ryanair, Lufthansa a Tarom, které provozují samozřejmě přímé lety z různých evropských měst a z Bukurešti. Letenky z Prahy vycházejí na 4000 Kč a výše. Nicméně, pokud použijete kombinovaného letu například s WizzAir s přestupem, můžete se dostat i na 1100 korun. Skutečnou bombou bývají akční letenky, například z Berlína, jejich ceny začínají na fantastických 300 korunách. Můžete zvolit i cestu vlakem s přestupem ve Vídni. Z letiště vás zaveze do centra města expresní autobus č. 4, cesta vyjde asi na 70 korun. Můžete si najmout i taxi a za cestu do centra zaplatíte kolem 350 korun.