Styl & Kultura

Neuvěřitelná místa na naší planetě: Kam se vydat, když milujete tajemno?

Nazca je jedno z nejtajemnějších míst světa / Shutterstock
Máte rádi nevysvětlitelné jevy a přírodní monumenty? Po celém světě existují tisíce míst, která jsou zahalena oparem tajemna. Některá jsou dokonce blíž, než si myslíte. Ať už se vydáte poodkrývat roušku tajemství kamkoli, určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. To vás sice neochrání před duchy, tajemnými bytostmi nebo negativní energií, ale bude vám krýt záda v případě nemoci, úrazu či ztráty zavazadla.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

15. září 2019   |   10:51

Lákají-li vás zvláštní a něčím výjimečná místa? Některé stavby či mystické přírodní úkazy se vymykají lidskému chápání a nedávají vědcům spát. Nejzáhadnější místa na planetě spojuje mnoho nezodpovězených otázek. Stojí za vším jen lidská fantazie nebo jsou zkrátka věci, které nelze vysvětlit? Vydejte se s námi na místa, nad kterými zůstává rozum stát.

Oko Afriky

Obří kruh měřící v průměru asi 50 kilometrů vypadá z výšky jako gigantické oko. Pozoruhodná struktura leží v africké Mauritánii. Protože se nachází uprostřed saharské pouště, navštívilo ji zatím pouze několik stovek cestovatelů. Původ útvaru si vědci nedokážou vysvětlit. Hovoří se o něm jako o podivuhodné struktuře Richat nebo Oku Sahary, mnohdy také Oku Afriky.

Kamenné koule

V Kostarice jsou stovky pravidelných kamenných útvarů, které měří od několika centimetrů až po dva a půl metru. Objeveny byly při vypalování půdy pro zemědělské potřeby. Nejspíše vznikly činností člověka, ale o jejich původu a smyslu se stále diskutuje.

Vydejte se s námi na místa, nad kterými zůstává rozum stát

Obrazce na planině Nazca

Nazca je jedno z nejtajemnějších míst světa. V jihoamerickém Peru nalezneme více než 300 obrazců tvořených světlými liniemi, jež znázorňují postavy, zvířata i geometrické obrazce. Dodnes vědci zkoumají, jaký smysl mělo vytvoření těchto až neuvěřitelných kreseb. A kdo a jak je vlastně do země vyryl. Čáry, zdánlivě nikam nevedoucí, totiž odkryjí své tajemství jen při pohledu z výšky nejméně několika set metrů.   

Hotel del Salto

Kdysi se jednalo o ubytování pro bohatou kolumbijskou klientelu. Hotel byl postaven na okraji srázu u úchvatného vodopádu Tequendama. Nyní je opuštěn a pomalu chátrá. Důvodem jeho krachu bylo silné znečištění vody v okolí, ale hlavně vysoký počet sebevrahů vrhajících se ze skály do propastné hlubiny.

Chrámy Adžanta

Adžanta je komplex jeskynních chrámů, kde již před více než dvěma tisíci lety a tři sta let před narozením Krista zněly modlitby. Tento skalní komplex představuje vrchol staroindické kultury. V jeskyních jsou k nahlédnutí prastaré malby, ale obdivované a obdivuhodné jsou také chrámy vytesané do skal buddhistickými mnichy.

Skleněná pláž v Kalifornii

Takzvaná Glass Beach se nachází ve státním parku MacKerricher na západním pobřeží. Celá pláž je posetá barevnými kamínky a oblázky. Původně se totiž jednalo o rozsáhlou skládku, která byla v minulém století zlikvidována. Během let však mořské vlny stihly uhladit střepy a úlomky skla, porcelánu a dalších materiálů do úhledných oblázků.

Pamukkale

Sněhobílé vápencové kaskádovité terasy s modrými jezírky Pamukkale můžeme bez ostychu nazvat jedním ze zázraků přírody. Jedná se o jednu z největších turistických atrakcí Turecka. Příroda vytváří termální prameny Pamukkale už 14 tisíc let. Vznikly působením stékající minerální vody, která se usazuje na skále v místě tektonického zlomu. Přírodní lázně Pamukkale jsou od roku 1988 zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Lešanský Buddha

Socha vysoká 71 metrů je největším vyobrazením Buddhy na světě. Stojí u čínského města Le-šan a vznikala dlouhých 300 let. Umístěna je na soutoku tří řek a jejím úkolem je chránit projíždějící lodě před rozbouřenými vodami.

Obrův chodník

Mezi přírodní divy Irska patří i Obrův chodník. Leží na severním pobřeží, v hrabství Antrim a jde vlastně o velké kamenné sloupy vysoké v průměru kolem šesti metrů, stojí jich tu na čtyřicet tisíc. Na první pohled vás zaujme jejich symetrický tvar. Mají průměr 38 až 51 centimetrů a jsou nejčastěji šestiboké. Ale najdete tu také jen pětiboké či čtyřboké, jiné jsou naopak dokonce sedmi nebo osmiboké. Zapadají do sebe jako buňky plástve. Nejvyšší odkrytý kamenný sloupec měří 12 metrů. 

Brána do pekla

Kráter na území Turkmenistánu je jako vystřižený z legend o podsvětí. Nachází se v poušti Karakum nedaleko oázy a vznikl díky úniku zemního plynu. Kráter hoří nepřetržitě již přes 40 let a přes snahu místní vlády se jej dosud nepodařilo uzavřít.

Tajemno na dosah

Lákají-li vás zvláštní a něčím výjimečná místa, ale nechcete kvůli tomu cestovat přes půlku světa, nemusíte zoufat. Spousta z nich se nachází i v Evropě nebo přímo v naší zemi. Mezi největší záhady v Evropě patří například hrad v Edinburghu, strašidelný dům v Borgvattnetu ve Švédsku nebo zvláštní rumunský les Hoia Baciu. V České republice je bezpochyby oblíbenou destinací Kostnice v Kutné Hoře, prastaré obětiště Býčí skála v Moravském krasu, největší český menhir Kamenný pastýř nebo pekelná brána na hradě Houska.

Další zajímavé články
Reklama