Styl & Kultura

Nejslavnější karneval v Rakousku vás zavede do hlubokého středověku a připomene dávné, pohanské zvyky

Hlavními postavami karnevalu jsou Roller, představující jaro a Scheller, představující zimu / Tirol Werbung/Paul Bossenmaier
Začíná masopustní období, které se potáhne až do Popeleční středy, ta letos připadá na 26. února. Spolu s ním vypukne téměř na celém světě období nejrůznějších karnevalů, z nichž mnohé mají svůj původ v dávných pohanských dobách. Na karnevalové veselí se chystají i u našich jižních sousedů, v Rakousku, kde je asi tím nejslavnějším karnevalem ten, na který se připravují v tyrolském Imstu. Slavný imsterský Schemenaufen se koná pouze jednou za čtyři roky a letos připadne na 9. února 2020.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

24. ledna 2020   |   10:44

Tradice tamějšího středověkého karnevalu je kupodivu i dnes, v době poznamenané genderovou rovností, vyhrazena pouze pro muže a nejspíše to bude tím, že je od roku 2010 součástí rakouského nehmotného kulturního dědictví. Jak dlouho tento unikátní karneval existuje, se přesně neví. Nejstarší známé dokumenty s odkazy na karneval, pocházejí z let 1597 a 1610. Předpokládá se ale, že jeho historie je ještě daleko starší.

Městečko se vrací do středověku

Konečně přichází čas na který se v Imsteru připravují už dlouhé měsíce předem. Imsterský Schemenlaufen je jedním z nejúžasnějších masopustních průvodů v alpském regionu. Tradičně se jej zúčastní více než 900 místních mužů a chlapců. Dostatečně není vysvětlen ani význam karnevalu. Je oslavou plodnosti? Má ryčný hluk, doprovázející karneval vyhánět démony, nebo je oslavou končící zimy a příchodu jara? Nejspíše je to směs všeho dohromady, tady se ocitají návštěvníci karnevalu ve světě mysticismu, daleko od dnešního světa pokročilých technologií, genetického inženýrství i světa spotřebního šílenství. Celé městečko se vrátí do středověku, pestrobarevného, živého světa plného radovánek, tanců a hodování

Loučení se zimou a oslava jara

Hlavními postavami karnevalu jsou Roller a Scheller. Ztělesňují jaro (Roller) a zimu (Scheller). Dalšími významnými postavami jsou čarodějnice, které představují také muži s hrozivými maskami, dále nesmí chybět medvědi, nebo Laggeroller a Lageschelle, kteří zesměšňují elegantní pohyby Rollera a Schellera. V průvodu je pak k vidění spousta dalších, tradičních postav, z nichž každá má svůj význam a přesně určenou roli.

Výlučně mužská záležitost

Málokde v Alpách mají karnevalové slavnosti takový úspěch, jako v prázdninové oblasti Imst. Pro místní je Schemenaufen největším světským svátkem na další čtyři roky a nikomu zde nevadí, že se karnevalového průvodu mohou zúčastnit pouze muži, kteří představují i všechny ženské postavy. Diktuje to tak zkrátka tradice.

Ženy mají povoleno se zapojit jen do příprav karnevalu

Nicméně, ženy se přece jen na přípravách podílejí, protože pomáhají s šitím a přípravou kostýmů, zdobením celého města a karnevalových vozů. Celý karnevalový rej začíná brzy ráno mší v kostele, rozezní se zvony a trubač, přijíždějící na koni oznámí začátek karnevalu. Hned poté se rozjede rozpustilý rej masek, scének a krátkých skečů. Jakmile v poledne zazvoní velký zvon farního kostela Nanebevzetí Panny Marie, karnevalový průvod se dá do pohybu městem.

Každá postava má svou roli

V přední části průvodu jdou i postavy, jako Sackner, s pytlem kukuřice, kterou rozhazuje na diváky. Následují jej Altfrankspritzer, Mohrenspritzer a Engelspritzer, což jsou masky, nesoucí obří kovové stříkačky, jimiž kropí vodou přihlížející diváky, následují je Kübelemaje v tradičních alpských krojích s moukou v kbelících, kterou rozhazují kolem sebe. Používají všechno, co mají tradičně k dispozici, aby proklestili mezi davem diváků cestu pro hlavní postavy Rollera a Schellera. Roller, tedy jaro, představovaný mládencem a nevrle vyhlížející Scheller, zima s mohutným knírem a obřím kloboukem spolu předvádějí tanec, zvaný „gangle“ který symbolizuje boj mezi zimou a jarem.

Diváci budou potřebovat vodu a mýdlo

To všechno doprovází spousta čarodějnic v děsivých maskách, obchodníků s ptáky v barevných barokních kostýmech, medvědů, předvádějících veselé kousky a přičinlivých kominíků, kteří nesou kbelíky se sazemi a začerňují tváře diváků. Někteří si nesou i žebříky a vystoupají po nich až k oknům horních pater domů, kde natřou sazemi i jejich přihlížející obyvatele. Nesmí chybět ani spousta karnevalových vozů, z nichž některé jsou neuvěřitelně pracné a tak můžete vidět na ulici i celou projíždějící horskou, dřevěnou chalupu. Tradice pak velí, že přesně v 18:00 musí být všechny masky sundány, ale večer si je pak mohou znovu nasadit.

Historické městečko Imst celé ožije

Tohle městečko je zvláště krásným koutem Tyrolska a je známé svými autentickými tradicemi a bohatou kulturou. Leží v údolí Horní Inn mezi Ötztalem, Stubai a Lechtalskými Alpami. Krajina tak rozmanitá, jako je zde, se v tak malém prostoru najde jen zřídka. Během karnevalu se centrum zaplní i rozmanitými stánky s upomínkovými předměty, přičemž se přísně hlídá, aby pocházely pouze z regionu a byly výsledkem rukodělných prací místních obyvatel. Nesmí chybět ani stánky s občerstvením, nabízející tyrolské speciality a tak všude voní například tradiční špecle s tyrolským špekem.

Doprava a nabídka služeb

Pokud máte chuť tenhle nejslavnější rakouský karneval vidět na vlastní oči a vydáte se do Imstu autem, vede nejlepší cesta přes Mnichov, Garmisch Partenkirchen a Füssen, přičemž na této trase nemusíte platit ani rakouské mýtné. Návštěvníkům vycházejí vstříc i regionální rakouské dráhy a autobusy, které vás během února po zakoupení vstupenky na karneval pak přepravují bezplatně v celém regionu. Zdarma je pak i autobusová doprava z nádraží Imst na akci a zpět.

Pokud si myslíte, že jde o nějakou superdrahou záležitost, tak vězte, že například kombinovaný voucher, zahrnující 4 noclehy v Imstu, vstupenku na karneval Schemenlaufen, jednu jízdu na nejdelší alpské dráze v Rakousku a kartu Imst Pass, umožňující volné vstupy a řadu slev na atrakce v okolí, dostanete už od 146 eur, což je v přepočtu asi 3700 korun. Ale pospěšte si, protože tyto výhodné vouchery rychle mizí. Další příležitost navštívit tento karneval bude až za čtyři roky.

Další zajímavé články
Reklama