autor Tomáš Lipnický
12. října 2019 | 15:19
Pokud jste ještě žádný podobný karneval nezažili, připravte se na to, že budete i vy vtaženi do karnevalového veselí a určitě se neubráníte ochutnávkám grilovaných klobásek, pečených kolen a popíjení německých piv. V karnevalové dny je centrum Kolína beznadějně přeplněné a pokud byste se vydali na karneval autem, nechte jej raději někde na předměstí a do centra pokračujte městskou dopravou. Do Kolína je dobré i spojení vlakem nebo autobusem, což může být v případě poněkud větší konzumace alkoholu mnohem bezpečnější. Pokud se rozhodujete na karneval v Kolíně vyrazit, je nejvyšší čas si zajistit ubytování, protože v karnevalové dny jsou ty nejvýhodnější nabídky beznadějně vyprodány.
Není karneval jako karneval
Karnevalová sezóna, nazývaná také Páté roční období, začíná každý rok 11. listopadu. v 11:11 hodin a končí na Popeleční středu následujícího roku. A proč zrovna 11. 11? Legenda praví, že po francouzské revoluci, kdy zabrala Francie část Porýní, přinesla sebou i své heslo Rovnost, Svoboda, Bratrství, které si Němci kapánek přizpůsobili do podoby Egalität, Legalität, Fraternität. Vezmete-li začáteční písmena těchto slov, vznikne vám ELF, což je v němčině 11.
Karnevaly mají několik podob, které se od sebe liší především v názvu. Obecně je označení karneval používáno pro porýnskou verzi oslav v severozápadním Německu. Naproti tomu na jihu Německa a v Rakousku se toto období nazývá Fashing. Existuje ještě třetí termín, označující karnevalové veselí a tím je Fastnacht. Používá se především v Bádensko-Württembersku, severním Bavorsku, Hesensku a také ve Švýcarsku.
Historie kolínského karnevalu
Karneval v Kolíně, který je jedním z největších v Evropě, má své kořeny ve středověku. Byla to oslava, kdy si obyvatelé museli si ještě pořádně zahřešit, než začne období půstu, které trvá do Velikonoc. Městská rada se několikrát pokusila zastavit šílené oslavy, ale lidé se nevzdali pořádání slavností, nejvíce podporovaných pochopitelně místními hospodami a pivovary.
V 19. století se začaly ustanovovat první karnevalové výbory, které měly na starost plánování oslav, pouličních průvodů a doprovodných akcí.
Výbory existují dodnes a scházejí se každý víkend na tzv. Sitzungen, tedy sezeních, počínaje oním 11. listopadem. Během francouzské okupace využívali obyvatelé města karnevalových masek k zesměšňování Francouzů a jejich vojáků. Tradice karikování politiků a dalších mocných lidí je dodnes součástí karnevalu. Během průvodů můžete vidět postavy v maskách známých osobností i alegorické vozy, které si dělají legraci i ze zahraničních politiků nebo skandálů, ke kterým došlo v posledních letech.
Nesmí chybět hudba a pivo
Na Karneval v Kolíně se sjíždějí návštěvníci nejen z celého Německa, ale tisíce jich přijíždějí i ze zahraničí, aby se bavili spolu s klauny, šašky, kapelami i tanečníky v dobových krojích. Během karnevalu v Kolíně nesmí chybět ani typická hudba, u níž jsou texty písní napsány v regionálním dialektu, který je někdy nesrozumitelný i pro Němce z jiných koutů země. Břeskné dechovky, ale i popové kapely vyhrávají v Kolíně na každém rohu, což je příležitostí k tanci a vzájemnému bratření nad plnými holbami piva.
Největší oslavy se odehrávají na náměstí Heumarktu, ale zábava probíhá třeba i na ulici Zülpicher Straße, která se po dobu karnevalu promění v pěší zónu, plnou stánků s občerstvením a rozmanitými pochoutkami. Zkuste si tedy na vlastní kůži zažít trochu té cizí kultury, opatřete si karnevalový kostým a vyrazte do Kolína nad Rýnem. Mohu vám garantovat, že nebudete litovat. A nezapomeňte na nezbytný, karnevalový pozdrav, Kölle Alaaf!