Dovolená

Ze zasněženého Česka rovnou na vyhřáté pláže. Teď je ten pravý čas na Kapverdy

Bělostné pláže na Kapverdách vás oslní / Shutterstock
Kapverdské souostroví, složené z patnácti menších či větších ostrovů si teprve získává u českých turistů své jméno. Donedávna byla tato destinace ještě velkou neznámou, ale v současné době se dostaly Kapverdy do hledáčku turistů z celého světa. Dobře je ale znají zejména milovníci surfování, protože zdejší vlny jsou skutečně vyhlášené. Právě teď je na Kapverdách stálé a příjemné počasí, což z nich dělá ideální destinaci pro návrat do léta.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

17. prosince 2018   |   10:01

Pokud hledáte skutečně luxusní, a přitom levnou zimní dovolenou, neváhejte a zkuste Kapverdy právě teď. Ceny zájezdů jsou na minimu a pokud si pohlídáte zlevněné zájezdy v nabídkách super-lastminute, můžete prožít královskou dovolenou v pětihvězdičkovém hotelu s all-inclusive za fantastickou cenu okolo 15 000 korun. Musíte být ovšem připraveni na to, že odlet bude třeba v nejbližších 48 hodinách.

Bělostné pláže vás oslní

Kapverdy se nacházejí téměř u rovníkového pobřeží Afriky, asi 500 kilometrů od Senegalu. Ostrovy byly dlouho neobydlené a objevili je v 15. století Portugalci, kteří je kolonizovali. Kapverdy sice vypadají jako součást Afriky, ale spíše jde o omamnou směsici evropské a africké kultury. Ostrovy jsou domovem nekonečných bělostných dun a pláží, zajímavých obyvatel a zcela originální kultury.

Stálé klima a 300 slunečních dnů v roce

Jedním z nejznámějších ostrovů je Sal, a vzhledem k tomu, že je blíže africkému kontinentu, má také nejlepší klima. Stejně jako ostatní ostrovy je vulkanického původu, i když je celý plochý. Je to velmi vyprahlý a suchý ostrov, zeleň najdete jen v okolí města Santa Maria a v turistických rezortech. Od severu k jihu je dlouhý asi 30 km, jeho šířka nepřesahuje 12 km. Celková plocha je 216 km2. Mezinárodní letiště Sal je hlavní branou do celého souostroví.

Na své si přijdou i gurmáni

Ostrov Sal byl známý zejména svou produkcí soli a po její těžbě zde zůstalo na pobřeží spousta solných jam, ke kterým se pořádají i výlety. Je nejrychleji se rozvíjejícím ostrovem, vzhledem k tomu, že má své mezinárodní letiště Amilcar Cabral, vybudované už v roce 1939. Díky tomu se sem začala dostávat evropská kultura a v posledních letech nastal obrovský rozmach turistického ruchu. Jako houby po dešti zde vznikají podél nádherných pláží luxusní turistické komplexy se čtyř a pětihvězdičkovými hotely.

Kapverdy jsou správné místo pro milovníky humrů

Ve většině z nich najdete pestrou kuchyni z celého světa, nabízenou v japonských, italských, řeckých či francouzských restauracích. Hlavní složkou potravy jsou zde ryby a mořské plody a pokud milujete humry, tady si jich užijete do sytosti. Kolem pobřeží jsou totiž rozeseté farmy, kde se humři chovají. Určitě ochutnejte zdejší tradiční jídlo, cachupu, což je jakýsi zeleninový guláš, podávaný také s masem nebo rybami.

Co navštívit na Kapverdách

Bezpochyby nejmalebnějším místem na ostrově je Pedra do Lume, kráter již zaniklé sopky. Vstup do kráteru byl umožněn pomocí umělého tunelu postaveného v roce 1804. Za návštěvu stojí i solné jámy Santa Maria, i když zde už těžba není provozována, leží asi 1 km od města. V přístavu Palmeira, v kterém přistává řada nákladních lodí, je zajímavá návštěva stanice na čištění solí. Dalšími místy, které stojí za návštěvu, jsou: Algadoeira, malá oáza a Buracona, přírodní koupaliště, které se naplňuje vyprazdňuje vodou podle přílivu.

Hlavní atrakcí jsou vlny

Na Kapverdy a hlavně na ostrov Sal se sjíždějí ti nejlepší surfaři z celého světa a téměř denně můžete vidět některé z nich v akci. Zdejší vlny jsou skutečně pověstné a jejich velikost vás ohromí. Turistické komplexy v Santa Maria mají nabízejí vše nezbytné pro provozování vodních sportů, zejména surfingu a nabízejí i výuku pro začátečníky.

Jeden ze sportů, který si našel na Kapverdách rychle své místo, je kitesurfing. Díky stálému větru, teplému počasí a moři, je vodní hladina u pobřeží stále zaplněna kitesurfaři s pestrobarevnými tažnými draky nad hlavou. Hotely nabízejí také kompletní vybavení pro rybolov či potápění. Pro milovníky dalších sportů jsou u hotelů také vynikající bazény, herny, minigolf, volejbal, basketbal a tenisové kurty.

Kdy vyrazit na Kapverdy

Celoroční průměrné teploty jsou zde 25°C a ještě během prosince dosahují teploty 27°C. Letní období je zde spíše mimosezónou, protože teploty často přesahují 30°C a je zde velmi suché podnebí. Období dešťů se odbude většinou mezi červencem a říjnem, poté už je počasí zcela stálé a slunečné, i když na ostrově Sal prší i v tomto období skutečně málokdy. Teplota vody se díky Golfskému proudu drží i v nejstudenějších měsících, jimiž je únor až duben, stále nad 22 °C a v současné době se stále pohybuje kolem 25°C.

Jak je to s kriminalitou?

Dá se říci, že stejně jako jinde. Trochu větší problémy jsou na Kapverdách s krádežemi. V noci se nedoporučuje chodit osamoceni po tmavých uličkách Santa Marie. Po přistání si hlídejte zavazadla. Místní muži a chlapci se je pokoušejí vzít s tím, že vám je odnesou do autobusu nebo k taxi. To, co vypadá jako úslužné gesto často končí tím, že po vás požadují zaplacení za tyto služby. Ženy se mohou cítit nepříjemně v nočních klubech, kde se pohybuje dost dotěrných, místních chlapíků, kteří se je pokoušejí svádět. Na druhé straně sem spousta osamělých žen jezdí právě kvůli tomu.

A co takhle noční život?

Všechny hotely jsou vybaveny bary, a to i u přepychových bazénů, kde si můžete užívat i živou hudbu, diskotéky a taneční párty. Když vyrazíte do většího města ostrova Sal, Santa Maria, nabízí se vám nepřeberné množství nočních klubů, zaplněných turisty, mezi nimiž se mísí i domorodí obyvatelé. Vyhlášený je zejména Pirátský klub.

V baru Morabeza se v noci odehrávají africká taneční představení s typickou hudbou, při kterých se budete dobře bavit a zažijete tu pravou africkou atmosféru. Vyhledávaný je i Cabana bar, který sice není typickým kapverdským barem, ale je to příjemné místo na pití a poslech brazilské hudby a reggae. V místních diskotékách si zase užijete mix africké, brazilské a portugalské hudby.

Další zajímavé články
Reklama