Pobyt

Tip na toskánský eurovíkend. Starobylá Siena nabízí bohatou historii i výborné jídlo

Siena je město ležící ve střední části italského Toskánska / Depositphotos
Středověké město Siena se nachází v centru italského Toskánska a je dnes dobře dosažitelné řadou leteckých spojů. Nejde sice o lety přímo do Sieny, ale od nějakých 700 korun se dostanete přímým letem s Rynairem do Boloně, odkud je to dvě a půl hodinky pohodlným expresem. Pokud si chcete cestu vlakem zkrátit, můžete letět do bližší Florencie, kam létají přímo například Vueling nebo Iberia, ale letenka vás vyjde asi o tisícovku dráž.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

21. listopadu 2019   |   18:00

Co Siena nabízí? Je to fascinující historie, fascinující umění, úžasná architektura a lákavá kuchyně. Siena byla původně jedním z center Etrusků, posléze, v prvním století před naším letopočtem římská kolonie. Největší rozkvět města nastal ve 14. století, kdy se stala jedním z nejbohatších center v Itálii a soupeřila s Florencií o obchodní a kulturní prvenství. V důsledku moru, který zahubil v roce 1348 dvě třetiny populace města, následovalo období úpadku, které možná zachránilo onen středověký drahokamu, který dnes můžeme vidět. Město, zejména jeho centrum totiž zůstalo ve své původní, středověké podobě.

Ulice ovládají skútry

Uprostřed sedmi dost strmých kopců je ukryto centrum s bludištěm úzkých uliček, kde za každým rohem čeká něco nového, zajímavého a vzrušujícího k objevování. Centrum města bylo uzavřeno pro automobily už v roce 1966 a je jednou velkou polo-pěší zónou. Mohou sem totiž jen motocykly a skútry. Tady vás nebude otravovat hluk ani výfuky automobilů. V centru najdete bohatou nabídku umění a kultury, ale můžete si půjčit zde nejrozšířenější dopravní prostředek, skútr a vyrazit do přírody za poznáním, turistikou a ochutnáváním vynikajícího toskánského vína.

Starověké umění a památky

Během zimy a časného jara se v Sieně nemusíte obávat velkých davů turistů, kteří město okupují během léta. Pokud chcete město poznat opravdu důkladně, vydejte se na jeho prohlídku pěšky. Nachází se v něm spousta starobylých klášterů, katedrál a dalších památek. Udělejte si první zastávku v katedrále Duomo. Katedrála je úžasným příkladem gotické architektury ze 13. století, s nádherným interiérem, zdobeným Michelangelovými a Donatellovými sochami či stovky let starými freskami.

Znakem Sieny jsou dvě barvy: černá a bílá, viditelné na mnoha stavbách


Katedrála, stejně jako mnoho dalších historických staveb v Sieně, má interiér zdobený černými a bílými pruhy. Ostatně černá a bílá barva jsou i znakem Sieny. Zastavte se v Santa Maria della Scala, dříve městské nemocnici, která se proměnila v muzeum s úžasnými sbírkami italského umění. V komplexu se nachází i fascinující Museo Archeologico, které je plné památek na Římskou říši.

Průvodce vám nahradí mobil

Určitě neminete Il Campo, hlavní náměstí Sieny, kde můžete navštívit Museo Civico, sídlící v Pubblico Palazzo. Mezi nejvýznamnější umělecká díla zde patří Lorenzettiho Alegorie dobré a špatné vlády. Vystoupejte na přilehlou Torre del Mangia o výšce 87 metrů a otevře se vám bezkonkurenční výhled na město a na toskánskou krajinu. Dnes není problém si stáhnout do mobilu průvodce jakýmkoliv městem na světě a Siena není výjimkou. Jeden z takových průvodců vás nasměruje na turistickou trasu kolem městských hradeb odhalí vám spoustu skrytých tajemství města.
Jedno z nich se skrývá pod zemí. Je to 25 kilometrů dlouhá soustava podzemních tunelů, vybudovaných mezi 13. a 15. stoletím, které měly zajistit, ale i chránit vodní systém města. Nezapomeňte se zastavit u tří bohatě zdobených středověkých fontán v centru města, které stále fungují a podle místních je v nich stále pitná voda.

Na čem si pochutnáte?

Cestou se můžete zastavit v některém z typických italských bister na výborné espresso nebo laté a zakousnout k tomu čerstvý croisant nebo bohatě obložený sendvič. Pokud jde o jídlo, na to své jsou Sieňané nesmírně hrdí, stejně jako na svoji historii. Nedají dopustit například na svou sladkou pochoutku ricciarellis, která se vám doslova rozplyne v ústech. Vyrábí se podle stejné receptury už od středověku a jde o zvláštní oplatku, vyrobenou z mandlí, cukru a vajec.
Sienskou specialitou, kterou dostanete téměř všude, jsou těstoviny, zvané pici. Jsou to neobvykle tlusté a dlouhé špagety, podávané nejčastěji s rajskou omáčkou a pestem. Mezi zdejší jedničku ve světě fastfoodu patří bezesporu lampredotto, což jsou vlastně hamburgerové bulky, naplněné směsí hovězích držtek a voňavých bylinek. Ostatně držtky jsou nejen v Sieně, ale v celém Toskánsku velmi oblíbené. V Sieně i v regionu si můžete pochutnat i na vynikajících pokrmech z hovězího masa, připravovaných často na víně. To je skutečná pochoutka.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama