Ven z města

Vyrazte do Toskánska: Sirné lázně v Saturnii si užijete zcela zdarma a po celý rok

Horké prameny v toskánské Saturnii vás zahřejí i během zimních měsíců / Shutterstock
Do Itálie se jezdíme většinou koupat k moři, pokud sem ale zavítáte třeba v zimních měsících, a přesto se budete chtít smočit, vyzkoušejte termální lázně v toskánském městečku Saturnia. Určitě nebudete litovat, je to mimořádně příjemné, je to zdravé, a ještě je to zcela zdarma!
Reklama
Reklama

autor  redakce

27. prosince 2018   |   10:01

Saturnia je městečko, které se nachází v Toskánsku, v provincii Grosseto, v části Maremma, zhruba 40 kilometrů od moře. Pokud se zde chcete zastavit na déle a prozkoumat tuto krásnou část Itálie, můžete využít mnoha hotelů, ale i zařízení typu Bed and breakfest nebo místní kemp. Nejlépe se sem dostanete autem, parkování je také zdarma. Z Manciana sem jezdí také autobusy.

Nejlépe si je užijete v zimě

Do lázní v Saturnii se můžete vypravit po celý rok, ten pravý požitek ale s této koupele budete mít mimo hlavní turistickou sezónu. Přece jenom koupat se ve skoro čtyřiceti stupních ve vodě, která má podobnou teplotu (teplota pramene je konkrétně 37,5 stupňů), není to pravé ořechové. Oproti tomu třeba v lednu, či únoru se v teplé vodě krásně vyhřejete a pobyt v ní bude skutečný požitek, navíc extrémně zdravý.

Lázně sice bez zázemí, zato zdarma

V Saturnii se nachází jednak klasický lázeňský rezort, kde najdete skutečný luxus, rozhlehlé bazény se siřičitou vodou, lázeňské procedury, vše na nejvyšší úrovni a také za patřičný obnos. Pokud ale chcete, nemusíte za návštěvu lázní utratit ani korunu. Bezplatně si totiž můžete zajít na tzv. Cascate del Mullino, tedy Vodopády u mlýna. Za vstup sem neutratíte ani euro, na druhou stranu zde nenajdete absolutně žádné zázemí, nenachází se zde toalety, převlékárny, nebo občerstvení. Převléknout se musíte v autě, odskočit si pak někde v okolí, svačinu vzít sebou, a vše řešit operativně.

Nezapomeňte na plavky

Na druhou stranu, návštěva termální říčky za to určitě stojí. Už na první pohled vás okouzlí. Nezapomeňte si plavky, uvědomte si, že jste v stále ještě v poněkud prudérní Itálii, kde nosí plavky i několikaměsíční miminka. Návštěvu vám můžete doporučit i s malými dětmi, či klidně i s miminkem. Jen je třeba dávat pozor na to, abyste na mokrých kamenech neuklouzli. Pokud se ale do svého jezírka dostanete, nic zlého vás nečeká. Nikde není hloubka, plavat se příliš nedá, spíše vyvalovat v krásně teplé vodě.

Vyležte se do pohody

Termální pramen stéká z kopce dolů, aby pokračoval přes četné kaskády. V nich se tvoří kouzelná malá jezírka, do kterých je možné se naložit a relaxovat dlouhé minuty, ba až hodiny. Pokud se naložíte až po krk, pak vám nebude zima ani v lednu. V teplejších měsících si můžete sednout třeba na hranu kamene a nechat si masírovat záda, možností, jak si termální prameny užít je mnoho a je jen na vás, jak se jim vystavíte.

Užijte si i skvělou toskánskou kuchyni

Míst na odpočinek mimo vodopády příliš není, celý den zde pravděpodobně nebudete. Nejlepší je hodinku zrelaxovat v pramenech a po krátkém odpočinku se vypravit do některé místní, naprosto skvělé restaurace. Toskánská kuchyně je totiž výborná, poněkud odlišná od klasické italské kuchyně a byl by hřích ji nevyzkoušet. Připravte se na to, že se zde hoduje celkem opulentně a rozhodně tedy nechoďte třeba z oběda do termálů, bylo by vám dost těžko.

Pro zdraví to nejlepší

Jak můžete sami cítit, jde o siřičitý pramen, takže si raději sundejte stříbrné šperky, které ve vodě zčernají. Pokud se tak stane, můžete je drhnutím vyčistit, ale je to celkem práce. Siřičitá voda je našemu zdraví neuvěřitelně prospěšná, působí léčivě na problémy s dýcháním, kožní problémy, pohybovou a oběhovou soustavu, blahodárně působí také na svalstvo. Pravda, musíte si zvyknout na všudypřítomný sirný zápach, ale hřát vás bude vědomí, že děláte pro své tělo to nejlepší. Co nejdelší máčení tedy vydržíte, tím lépe! Bolet vás to ale jistě nebude, naopak, zjistíte, že jste skvěle zrelaxovali a z vody se vám ven nebude ani chtít!

Další zajímavé články
Reklama