Dovolená

Reklama na krásu a harmonii: Poznejte evropskou krajinu, kde čas plyne nádherně pomalu

Toskánsko je harmonický kraj vína, moře a uměleckých skvostů / Shutterstock
Je málo míst na světě, kde se budete cítit šťastněji a příjemněji. Prostě jen tak. Se sklenkou dobrého vína v ruce uprostřed nádherné krajiny plyne čas nějak pomaleji. Toskánsko: malebný kout Itálie, kde si člověk připadá tak trochu jako v ráji.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. srpna 2019   |   18:17

Toskánsko je oživlá historie a zároveň reklama na krásu a harmonii, která je zde však všudypřítomnou realitou každého všedního dne. Je krajem plným historických měst, malebných vesniček, nádherné krajiny a výborného vína. Zcela výjimečný kraj, kam se jezdí za aktivním odpočinkem, agroturistikou a za kulturou. 

Nezklame vás žádné z toskánských měst

Pokud Vás návštěva Toskánska naladí k jeho hlubšímu prozkoumávání, pak vězte, že celý kraj je jedinečnou pokladnicí architektonických a uměleckých skvostů, ať už navštívíte město Lucca s historickým centrem ohraničeným starověkými hradbami, Pisu, Arezzo, patřící k nejbohatším toskánským městům, Sienu s náměstím Piazza del Campo ve tvaru lastury, řadící se k nejkrásnějším renesančním náměstím v Evropě, Pistoiu, Volterru, Montecatini či nespočet dalších. U toskánských měst platí, že každé znamená zároveň světový pojem. 

Kraj plný historických měst, malebných vesniček, nádherné krajiny a výborného vína

Florencie

Pamětihodností ve městě je tolik, že si je lze jen stěží prohlédnout a užít za několik málo dnů. Florencie láká každoročně statisíce turistů svou galerií Uffizi s největší kolekcí italského renesančního umění, půvabným mostem Ponte Vecchio přes řeku Arno s krámky zlatníků, dómem s baptisteriem, gotickým kostelem Santa Croce, sochami Michelangela či Celliniho a dalšími památkami světového významu. Centrum města, ve kterém žije na 400 tisíc obyvatel, je od roku 1982 na seznamu UNESCO. 

San Gimignano

Nádherné středověké městečko s 15 věžemi je na seznamu UNESCO od roku 1990. Z dálky působí impozantně, ve 14. století zde stálo až 72 obranných věží, přičemž za každou zbouranou měl vlastník povinnost postavit novou. Některé věže jsou přístupné a je z nich nádherný rozhled do malebného okolí.

Siena

Také toto město je na seznamu UNESCO, a to od roku 1995. Středobodem města, které jako jedno z mála nebylo za 2. sv. války bombardováno, je náměstí Piazza del Campo, kde se rok co rok koná koňský dostih. Jinak je ale plné místních i turistů, kteří obhlížejí věž radnice nebo kašnu naproti ní.

Pisa

Když věž v roce 1173 začali stavět, měla se stát nejvyšší na světě. Jenže už ve třetím patře bylo zřejmé, že se někde stala chyba. V roce 1350 byla ukončena v šestém patře ve výšce 56,6 m. Ani úpravy ale nezabránily dalšímu naklánění, to snad zastavilo až zpevnění podloží na konci minulého století. Chcete-li věž navštívit, a zážitek je to opravdu nezapomenutelný, rezervujte si lístky a čas návštěvy prostřednictvím internetových stránek několik dní předem. Zájem je totiž obrovský a zážitky z tohoto známého turistického cíle bez výstupu na zvonici jsou pak jen poloviční. 

Toskánské pobřeží 

Kdo touží o odpočinku u moře, zklamán také nebude. Toskánsku náleží více než 300 km dlouhé pobřeží u Tyrhénského a Ligurského moře a také Toskánské ostrovy, z nichž největší a neznámější je bezesporu ostrov Elba.

Vinařská oblast 

Mezi Florencií a Sienou se rozkládá lehce zvlněná vinařská krajina Chianti. Zdejší stejnojmenné víno se řadí k těm nejlepším a nejznámějším italským vínům. Když se vydáte po regionální silnici 222, známé jako Via Chiantigiana, dovede vás cesta do Greve in Chianti. Tohle městečko v centru regionu je pravidelným pořadatelem lokálních festivalů a nudit se, ani trpět žízní, zde rozhodně nebudete. 

Další zajímavé články
Reklama